Skvělý český den v Oberhofu: Muži skončili ve štafetě čtvrtí

13. ledna, 2019

Čeští reprezentanti udělali parádní tečku za Světovým pohárem v německém Oberhofu. Po bronzovém úspěchu žen si kvarteto Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký a Tomáš Krupčík dojelo pro čtvrté místo. Jde o nejlepší výsledek české mužské štafety od roku 2015, kdy byli Češi rovněž čtvrtí v Oslu.

Závod ve zkratce

Závěrečný závod Světového poháru v Oberhofu začal pro české barvy velmi dobře. Ondřej Moravec zastřílel první položku čistě, tu druhou zvládl také velmi rychle s jedním dobíjením a navíc byl druhý nejrychlejší na trati. Na předávku dorazil ve vedoucí skupině, konkrétně na čtvrtém místě.

Tuto pozici následně udržel Michal Krčmář, i když se svým vystoupením spokojený nebyl. Po jedné chybě vleže se protrápil stojkou, musel na jedno trestné kolo a ztráta na čelo závodu vzrostla na minutu a sedm sekund.

Michal Krčmář se po závodě omlouval svým parťákům za trestné kolo

Statečně si vedl na třetím úseku Jakub Štvrtecký. Český junior se bezpečně vyhnul trestnému kolu, vystačil si se třemi náhradními náboji a v závěrečných metrech zajistil českému týmu průběžné páté místo se ztrátou lehce přes dvě minuty.

Na to, že je neděle, jel Čtvrtek hodně dobře

S rolí finišmana se perfektně vypořádal Tomáš Krupčík. Na obou střelbách spotřeboval po jednom náhradním náboji a především – na silně obsazeném úseku zaznamenal šestý běžecký čas. V závěrečném kole nedovolil žádný útok silné skupince pronásledovatelů a uhájil čtvrté místo, které získal po střeleckém kolapsu Nora L’Abée-Lunda.

Tohle je náš finišman!

Po ruských ženách se z výhry radovali i muži. Na druhé příčce dojela s minutovým odstupem Francie, o další minutu zpět bylo třetí Rakousko.

Zajímavá čísla

  • Z individuálního hlediska se dnes nejvíc vedlo na prvním úseku čtvrtému Ondřeji Moravcovi a na závěrečném úseku pátému Tomáši Krupčíkovi. Krupčík si připsal skalp mimo jiné Windische a Eberharda.
  • Jakub Štvrtecký jako druhý nejmladší účastník štafety dosáhl na třetím úseku osmého nejlepšího času.
  • Moravec zajel na prvním úseku druhý nejrychlejší běžecký čas, za Francouzem Guigonnatem přitom zaostal jen o 0,9 sekundy. V posledním kole byl český reprezentant dokonce nejrychlejší.

Ondřej Moravec může být se svým účinkováním v Oberhofu spokojený

  • Krupčíkovi zase na čtvrtém úseku patřil pátý čas. Za Rusem Loginovem zaostal o 26,4 sekundy, za Martinem Fourcadem jen o 6 sekund.
  • Celkově Češi zaznamenali šestý nejrychlejší běžecký čas. Za nejlepším Norskem zaostali o minutu a 27 sekund, například na Švédy měli k dobru minutu.
  • Na střelbě si dávali čeští reprezentanti poměrně záležet. Na střelnici strávili v součtu 6 minut a 4 sekundy, zhruba o minutu tak zaostali za Ruskem, Švédskem, Rakouskem a Francií.
  • V Poháru národů se Češi přiblížili na 16 bodů sedmé Itálii a naopak výrazně utekli devátým Švýcarům (náskok 185 bodů) a desátým Ukrajincům (náskok 277 bodů).

Výsledkový servis

Příští závod

Čtvrtý podnik Světového poháru v Oberhofu je u konce. Nyní se biatlonisté a biatlonistky přesunou do Ruhpoldingu, kde už ve středu ve 14:30 pojedou muži sprint.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík