Světový pohár v Ruhpoldingu – předzávodní přehled

16. ledna, 2019

Světový pohár se přesunul z Oberhofu do dalšího německého střediska – sněhem zavátého Ruhpoldingu. Místní úřady dokonce vyhlásily kalamitní stav, kvůli kterému byl úvodní sprint mužů přesunutý ze středy na čtvrtek. Nyní už ale nic nebrání tomu, aby v Chiemgau Areně, která v minulosti viděla řadu českých úspěchů, odstartoval pátý díl elitního seriálu.

Stalo se před Ruhpoldingem

 • Pořadatelé v Ruhpoldingu se během celého týdne prali s metrovými sněhovými závějemi, ale nakonec se jim podařilo areál excelentně připravit. Úvodní sprint byl tak odložen spíš kvůli bezpečnosti fanoušků na silnicích v okolí Ruhpoldingu.
 • Ruhpolding uvidí jedno emotivní loučení. Ve 35 letech končí kariéru Němec v belgických službách Michael Rösch. Zarostlý sympaťák je mimo jiné olympijským vítězem z Turína 2006.
 • Domácí fanoušci se můžou těšit na Lauru Dahlmeierovou a Vanessu Hinzovou, které se po zdravotní pauze vrací do Světového poháru.
 • Do české kombinézy se zase poprvé od Pokljuky oblékne Jessica Jislová, která také překonala zdravotní potíže. Postupně se vrací i Michal Šlesingr, o víkendu by měl závodit ve druhé lize.
 • Na tratích naopak tento víkend (ani v Antholzi) neuvidíme Simona Schemppa, který bude individuálně hledat cestu z krize.
 • Závodit nebude ani Erik Lesser, kterému se narodila první dcera Anouk, a vybírá si tak otcovskou dovolenou. Druhou dceru, Evie, přivedla na svět Marie Dorinová Habertová.

Sněhu je sice v Ruhpoldingu dost, ale areál je podle mezinárodních rozhodčích připraven přímo ukázkově

Krátce o Ruhpoldingu

První zmínky o Ruhpoldingu jsou v kronikách zaneseny u roku 1193. Přibližně sedmitisícové městečko leží na severním okraji Alp, v okrese Traunstein. Jeho poloha v jihovýchodním cípu Bavorska současně znamená, že z Ruhpoldingu je to blíže do rakouského Salcburku (30 km) než do německého Mnichova (90 km).

Vedle lázeňství a turistického ruchu, který živí oblast od zimy do zimy, je Ruhpolding známý především, a právě, kvůli biatlonu. Každoročně se zde v polovině ledna konají závody Světového poháru, konkrétně jeho V. kolo. Ruhpolding je dokonce považován za „Mekku biatlonu“, hostil už čtyři světové šampionáty – 1979, 1985, 1996 a 2012.

„Typickým“ znakem Ruhpoldingu je Chiemgau Arena. „Atypický“ stadion nabízí fanouškům nejtěsnější kontakt s biatlonisty na střelnici ze všech areálů Světového poháru. Bouřlivá kulisa, usazená „na lopatkách“ každého střelce, dokáže rozložit psychiku nejednoho favorita. Á propos Chiemgau Arena. Ta je domovem také běžců na lyžích, skokanů nebo sdruženářů.

S Ruhpoldingem jsou spjaté mnohé legendy německého biatlonu jako Fritz Fischer, Rico Gross či stávající trenér švédské reprezentace Wolfgang Pichler. Ze současné závodní generace v Ruhpoldingu působí Simon Schempp, Philipp Nawrath, Franziska Preußová, Karolin Horchlerová nebo Maren Hammerschmidtová.

Ruhpolding očima Markéty Davidové

„Ruhpolding úplně nemusím. Vždycky, když jsem tu závodila, tak se mi pocitově nejelo dobře. Tratě mi příliš nesedí, jsou tu krátká, ale prudká stoupání. Radši mám trochu mírnější kopce. Na druhou stranu je tu celkem příjemný příjezd na střelnici. Myslím, že se tu obecně střílí líp a třeba za jedna už bude ve sprintu moc. Z minulých sezón si vybavuji i tu spoustu fanoušků, je pak dost jednoduché se nechat unést a jet rychleji, než je potřeba.“

Na trénincích si Markéta Davidová se střelnicí rozuměla

Češi v Ruhpoldingu

 • Ruhpolding je vůbec nejúspěšnějším českým (československým) dějištěm Světového poháru. Naši biatlonisté tu dosud získali 26 cenných kovů.
 • Českou královnou Ruhpoldingu je Gabriela Koukalová se třemi zlatými, čtyřmi stříbrnými a jednou bronzovou medailí.
 • Třikrát, v letech 2014, 2015 a 2018 tu brala bronz Veronika Vítková. K tomu přidala pět umístění v elitní desítce.
 • Před dvěma lety tu otevřela bránu elitní desítky i Eva Puskarčíková (šestá ve stíhačce), Markéta Davidová se zase tentýž rok dočkala ve sprintu premiérových bodů za 28. místo.
 • Ve výčtu českých úspěchů v Ruhpoldingu nesmíme zapomenout na vítězství Jiřiny Pelcové v roce 1990 a druhé místo Gabriely Lehké v roce 1992.

Veronika Vítková se před rokem prosadila v Ruhpoldingu na stupně vítězů

 • V Ruhpoldingu se daří i českých mužů, byť žádný z nich zatím nevyhrál. Ondřej Moravec se dvakrát dočkal druhého místa, v hromadném startu v roce 2016 a ve vytrvalostním závodě v roce 2018.
 • Právě loňský 20kilometrový závod přinesl historický úspěch českého biatlonu, když Moravce podpořili pátý Michal Krčmář a osmý Michal Šlesingr.
 • Krčmář se v Ruhpoldingu poprvé v kariéře postavil na stupně vítězů v závodě Světového poháru, a to když před dvěma lety finišoval ve stíhačce jako třetí.
 • Dvakrát byl v Ruhpoldingu třetí Šlesingr, mezi medailisty se dále zařadili Jaroslav Soukup, Petr Garabík, Tomáš Kos a Jan Matouš.

Loňský Ruhpolding zažil velký český den

V šesti posledních štafetách v Ruhpoldingu dojely české biatlonistky vždy do šestého místa, v sezóně 2014/15 dokonce vyhrály a o dva roky dřív byly třetí.

Čeští biatlonisté v posledních pěti štafetách pokaždé skončili v elitní osmičce. Jediný mužský medailových úspěch, stříbrný, se váže k roku 1988.

Vítězky z Ruhpoldingu 2015

Česká nominace

 • Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký
 • Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

17. 1. – 11:00 – sprint mužů

17. 1. – 14:30 – sprint žen

18. 1. – 14:30 – štafeta mužů

19. 1. – 14:30 – štafeta žen

20. 1. – 12:15 – závod s hromadným startem mužů

20. 1. – 14:40 – zavod s hromadným startem žen

Užitečné odkazy

 

Karel Halberštádt, Tomáš Hermann

Foto: Jaroslav Svoboda, Petr Slavík