Už ve čtvrtek v IBU Cupu: mezinárodní premiéra zkráceného vytrvalostního závodu!

16. ledna, 2019

Velkou novinku zažije ve čtvrtek nejstarší biatlonová disciplína vytrvalostní závod, jež je v programu MS od samého prvopočátku roku 1958. V rámci V. kola IBU Cupu 2018/2019 v německém Arberu se uskuteční ve zkrácené variantě! „Bude to premiéra tohoto formátu závodu na mezinárodní scéně,“ vysvětluje člen technické komise IBU Vlastimil Jakeš. Místo 20 km tak muži poběží 15 km a ženy bude namísto 15 km čekat 12,5 km dlouhá trať. Tomu se adekvátně sníží i penalizace, a to na 45 sekund v obou kategoriích, přičemž čtyři položky zůstávají v pořadí, jak je u vytrvalostního závodu standardem: leže-stoje-leže-stoje. Tuto možnost přístupu k vytrvalostnímu závodu schválil Kongres IBU v září 2018.

„Stále to jsou však téměř dvě trestná kola,“ dodává na téma penalizace trenér českých mužů v IBU Cupu Aleš Ligaun a jeho kolega u týmu žen Tomáš Kašpar jej doplňuje: „Z toho vyplývá, že vytrvalostní závod nadále zůstává nejvíce střeleckou disciplínou!“ Přesná muška tedy bude určujícím faktorem vývoje závodu.

Ukáže Milan Žemlička (uprostřed) ve zkráceném vytrvalostním závodě, že je kvalitním střelcem?

Jak toho využijí čeští reprezentanti? Během nedělních sprintů IV. kola IBU Cupu dokázali Adam Václavík a Anna Tkadlecová zastřílet bezchybně. Podaří se jim to zopakovat i ve zkráceném vytrvalostním závodě? Kvalitními střelci jsou také Milan Žemlička či Ondřej Hošek, přestože v této sezóně se jim zatím tolik nedařilo. „Tréninky doma v Jablonci i tady na Šumavě ukázaly, že kluci na tom jsou nyní dobře,“ dodává s mírným nádechem optimismu Aleš Ligaun. O střeleckých kvalitách Anny Tkadlecové není třeba pochybovat. Přidá se k ní i Lída Horká?

Bude ovšem zajímavé sledovat, jakou taktiku zvolí sportovci ve stopě zkráceného vytrvalostního závodu. „Osobně si myslím, že nebude nač čekat. Jestliže na dvacítku je třeba síly rozumně šetřit, na trati až o čtvrtinu kratší bude nutné běžet naplno od začátku,“ předpokládá Aleš Ligaun.

Anna Tkadlecová dokázala dvakrát během této sezóny zastřílet bezchybně…

Sněhová nadílka těchto dnů potrápila i bavorské pořadatele V. kola IBU Cupu. Ti měli kvůli přívalům sněhu na jižních svazích Šumavy před startem napilno. „Je zde sněhu jako u nás v Krkonoších,“ pokyvuje hlavou harrachovský rodák Aleš Ligaun. Celou střelnici museli organizátoři dlouho upravovat do správné palebné výšky. „Další práce je čekaly na buňkách, ze kterých ještě i ve středu odklízeli silné vrstvy těžkého sněhu. Hrozilo, že jejich střechy by tíhu sněhu neunesly,“ upozorňuje Tomáš Kašpar.
Samotné tratě jsou široké a výborně připravené. „Mírně se boří, ale v noci na čtvrtek má mrznout, a tak by mohla být stopa tvrdá a závody pro všechny spravedlivé.“

Muži odstartují ve čtvrtek v 10:00 hodin, ženy se vydají na trať ve 13:30. Startovat ještě nebude Michal Šlesingr, který se k týmu připojí v pátek, a také Tereza Vinklárková, jež absolvuje až sobotní sprint.

 

Startovní listina zkráceného vytrvalostního závodu mužů na 15 km

Startovní listina zkráceného vytrvalostního závodu žen na 12,5 km

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný, Tomáš Hermann, www.hohenzollern-skistadion.de