Jak čeští biatlonisté s přehledem splnili cíl skromného trenéra Vítka

18. ledna, 2019

Čeští biatlonisté byli v dnešní štafetě v německém Ruhpoldingu pod dohledem těch „nejvyšších“. Zdeňka Vítka za střeleckými stavy doplnili sportovní ředitel Ondřej Rybář, ředitel Olympu (Centra sportu MV) Jiří Beran a také prezident České biatlonové unie a první viceprezident IBU Jiří Hamza. Společně sledovali velmi dobré tažení kvarteta Moravec, Krčmář, Štvrtecký a Krupčík, které skončilo osmým místem.

„Cíl pro dnešní závod? Do 10. místa je to vždycky dobré,“ zůstával krátce před startem při zemi Zdeněk Vítek.

„Ty si dáváš jako cíl 10. místo, když minule kluci dojeli čtvrtí?“ popichoval Ondřej Rybář svého bývalého svěřence a poté kolegu trenéra.

Začátek závodu ukázal, že cíl českého kouče byl možná až zbytečně skromný. Ondřej Moravec se po čisté ležce dostal do vedení a podobně tomu mohlo být po stojce, kdyby trefil napoprvé poslední terč.

„Vždyť on už odjížděl,“ nechtěl chybě Moravce věřit Jiří Hamza. „Dal kalibr dolů,“ vysvětloval Vítek.

Jedno dobíjení však nehrálo roli, Moravec dorazil na předávku v čelní skupince, konkrétně na pátém místě. Za to si vysloužil uznání trenérů i šéfa českého biatlonu. „Věřím tomu, že v neděli přijde Ondrův den,“ poznamenal Hamza směrem k hromadnému startu, do kterého zasáhne i Michal Krčmář.

Ondra měl na prvním úseku druhý nejlepší běžecký čas

V tu chvíli asi tři metry za zády českých trenérů pláče Michael Rösch. Právě dokončil svůj poslední závod v kariéře a když začnou zaplněné tribuny provolávat „Mikki, Mikki,“ tak už v sobě 35letý Němec v belgických službách emoce neudrží.

Tenhle sympaťák nám bude chybět

Zatímco Rösch dává rozhovor moderátorovi na stadionu, tak už se Michal Krčmář pere s druhým úsekem. Na první položce udělá jednu chybu, stejně jako Martin Fourcade. Do druhého kola tak vyrazí společně. „Jede s Fučákem,“ přichází posléze ve vysílačce pozitivní zpráva z trati.

Tady měl Bimbo Fučáka ještě na dohled

Francouz pak českému biatlonistovi přeci jen ucukne a po čisté stojce se dostává na úroveň vedoucího Vetleho Christiansena. V posledním kole se snaží Nora předjet, ale neúspěšně. „Tohle bere Fourcadovi vítr z plachet. Když vidí, že Christiansen zabere a on ho prostě nedojede. To se v minulých sezónách nedělo,“ glosuje průběh závodu Rybář. To ještě neví, že Fourcade v závěru odpadne a na Nora ztratí dokonce šest sekund.

A co Krčmář? I druhou stojku zvládá s jedním dobitím, trenér Vítek uznale pokyvuje hlavou. Jeho svěřenec zajistí v polovině závodu české štafetě skvělé čtvrté místo.

I Bimbo držel na trati krok s nejlepšími

Na řadu přichází ten nejmladší – Jakub Štvrtecký. Začíná skvěle, nulou vleže, ale dostává se do trochu nepříjemné situace. Ztrácí pár sekund na pětičlennou skupinkou bojující o druhé místo. „Chudák, jede sám,“ říká Rybář. „Ale zase má svůj klid,“ opáčí Vítek.

Skupina o druhé místo, mezera a pak Kuba Štvrtecký

Právě klid ukázal 20letý talent na stojce, kterou zvládl i s jedním dobitím za skvělých 32 sekund. „To mě Kuba mile překvapil,“ přiznává Vítek. „Je mladý. Nikomu nemusí nic dokazovat. Je relativně v klidu a to je důležité,“ poznamenává Rybář.

Štvrtecký odjíždí z druhé střelby jako šestý, o půl minuty za vedoucím Tarjeim Bøm. Na předávce je dokonce pátý, přičemž drží stejný odstup od čela závodu.

„Čtvrtek zajel výborný úsek. Nečekalo se, že takhle dobře doplní kádr. Má pořád dost času, ale už teď jezdí velmi dobře. Hlavní je, aby šel pořád nahoru,“ má radost z výkonu mladého závodníka Ondřej Rybář.

Čtvrtek má splněno, do akce jde Křupas

To už se do akce dostává o poznání zkušenější Tomáš Krupčík. „Křupas do toho jde,“ sleduje Hamza počínání 31letého borce v prvním kole. A skutečně, v úvodním okruhu Krupčíkovi patří pátý běžecký čas, je jen o 4,4 sekundy pomalejší než nejrychleji běžící Francouz Desthieux.

Na střelnici už to taková hitparáda bohužel není. Hned na první ležce musel dvakrát dobíjet. „První rána byla kalibrová, ta druhá hodně daleko,“ popisoval kouč Vítek to, co viděl v dalekohledu.

Křupasovi to dnes nevyšlo tak jako v Oberhofu

Vestoje pak Krupčík minul první dva terče. To už Ondřej Rybář s křečovitým úsměvem odvrací pohled od střelnice. Pak ale jeho oči znovu zaostří na terče, které i s přispěním dvou náhradních nábojů zmizí. „Ta první byla zase daleko, ale pak se naštěstí uklidnil,“ hlásil opět Zdeněk Vítek.

Krupčík odjíždí ze střelnice jako sedmý, v posledním kole se před něj ještě dostává Ukrajinec Pidručnyj. Na druhou stranu v cílové rovince český reprezentant po fotofiniši uhájí osmou příčku před Italem Windischem. Po závodě přiznal, že zariskoval, zkusil jet s těmi nejlepšími a to se poté projevilo na střelnici.

Křupas v posledních metrech zabojoval

Cíl Zdeňka Vítka byl i tak splněn, stejně jako včerejší přání Michala Krčmáře skončit do osmého místa. Po sedmém místě v Hochfilzenu a čtvrtém místě v Ruhpoldingu tak Češi v týmovém závodě znovu uspěli a zlepšili si náladu po výsledkově nepovedeném sprintu.

„Kluci ukázali, že když se všechno povede a mají dobré lyže, tak jsou konkurenceschopní,“ těšilo po závodě Rybáře. „Mohlo to být lepší, ale osmé místo je dobré,“ dodal.

„Já jsem teda spokojený,“ opáčil Vítek. „Jasně, o trochu lepší to být mohlo. Ale i Ondra (Rybář) je spokojený, jen to nikdy nedá znát,“ usmíval se trenér českých mužů.

Šanci vylepšit si reputaci budou mít zítra i české ženy. Jejich štafeta přijde na řadu opět ve 14:30.

 

Karel Halberštádt

Foto: Jaroslav Svoboda