Biatlonovou párty si v Ruhpoldingu užívají i skupinky českých fanoušků

20. ledna, 2019

Nikde jinde nejsou fanoušci na stadionu tak blízko biatlonistům a zřejmě ani nikde jinde nemají podél tratí tak dokonalý přehled o průběhu závodu. Německý Ruhpolding patří mezi vyhlášené divácké destinace, což se ukázalo i během sobotní štafety žen. V areálu ji sledovalo 22 500 fanoušků, mezi kterými byly vidět i české hloučky.

Jeden z nich, čtyřčlenný, dorazil z Jihlavy. „Jsme tu už od středy a moc si to užíváme. Samozřejmě k tomu patří i hospody, pivo tu mají dobrý,“ říká muž s českými vlaječkami na tvářích.

A jak hodnotí výsledky českých biatlonistů? „Zatím to není špatné a jsme optimisté.“ Co to znamená? „Holky dnes dojedou třetí.“ Další členové party tipují druhé a čtvrté místo. Na této příčce se zrovna pohybuje Eva Puskarčíková.

Tato skupinka do Ruhpoldingu přijela z Jihlavy

Přesouváme se dál, k mladému páru z Kladna. „Do Ruhpoldingu jezdíme moc rádi. Je to tu báječné. Zafandíme si, zaběžkujeme si…,“ popisuje sportovně založená fanynka.

Dorazili už v úterý, ve středu si tak nečekaně užili volný den. Jak jinak než na běžkách. „Místní udělali strašný kus práce. Napadlo hodně sněhu, ale tratě připravili krásně,“ povídá sympatický chlapík a oceňuje i atmosféru v areálu. „Atmosféra je super. Všichni jsou tu navíc moc milí a přátelští.“

Samozřejmě převládají němečtí fanoušci, kteří i podél tratí hlasitě slaví úspěchy domácích reprezentantů. Díky všudypřítomným obrazovkám si závod užívají naplno, i když kolem nich zrovna neprojíždí žádná z biatlonistek.

Ale zpět k dvojici z Kladna. Jak podle nich dopadnou Češky? „Zopakování třetího místa by bylo báječné, ale i šesté by bylo pěkné,“ shodují se oba v době, kdy se Jessica Jislová na trati trochu trápí.

Fanoušci jsou v Ruhpoldingu všude

I fanoušci, kteří třeba neholdují běžkám, si v Ruhpoldingu užívají. Přímo v areálu si můžou vyzkoušet např. střelbu s laserovými zbraněmi nebo rodeo na elektrickém býkovi. Chybět samozřejmě nemůžou večerní párty ve fanouškovském domě v centru Ruhpoldingu.

Ty si neužije rodina kousek od Plzně, která dorazila na štafetu žen a nedělní hromadné starty. Bydlí totiž v Rakousku. „Akorát si kvůli lavině, která zavalila cestu, trochu zajedeme,“ říká muž s plnovousem a vysvětluje, proč s rodinou nenocuje někde blíž. „Spíme tam už několik let u Čechů. Byli jsme na Mistrovství světa v Hochfilzenu, pak i loni na Světovém poháru. Ale v Ruhpoldingu jsme poprvé.“ Tip na umístění vyřkne jeho manželka. „Do té desítky holky budou,“ říká chvíli po tom, co kolem projela na podobných pozicích Markéta Davidová.

Ne všichni fanoušci ale byli ze všeho nadšení. Trojice z Prahy si sice závody užívá, ale najde i nedostatky. „Na biatlon jezdíme už od roku 2004. Kromě Ruhpoldingu jsme byli i v Hochfilzenu,“ říká muž, kterého doprovází dvě ženy. Jedna z nich vysvětluje, proč jsou z letošní návštěvy trochu zklamaní. „Nelíbilo se nám úplně parkování, vůbec nás nepustili do Ruhpoldingu. Také atmosféra je vlažnější, v minulých letech tu lidi víc fandili.“

I tahle trojice se poděli o své tipy na umístění české štafety. Nejoptimističtějším tipem je třetí místo, pak je tu šesté a nakonec osmé. K tomu nakonec měly české biatlonistky nejblíž. Veronika Vítková držela po polovině svého úseku právě osmou pozici, ale nakonec dojela do cíle jako devátá.

Největší radost měli francouzští fanoušci, kterých bylo podél tratí krom těch německých asi nejvíc. Jejich oblíbenkyně po většinu závodu vedly a nakonec i zvítězily.

Obelix měl z výsledku štafety radost

Ani němečtí biatlonoví náruživci neodcházeli z Chiemgau Areny smutní, Denise Herrmannová projela cílem jako třetí. Šesté místo asi potěšilo slušné množství slovenských fandů, kteří se navíc můžou těšit na nedělní hromadný start žen.

Ti čeští zase s nadějí vyhlížejí masák kluků, ve kterém se představí Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Věřme, že své podporovatele za zhruba pětihodinovou cestu z Česka náležitě odmění.

 

Karel Halberštádt

Foto: Jaroslav Svoboda