Zasněžený Letohrad viděl III. kolo Českého poháru dorostu a dospělých

28. ledna, 2019

Celkem 323 startujících měly vytrvalostní závody a sprinty III. kola Českého poháru dorostu a dospělých, které poprvé v historii hostil letohradský areál v Šedivském lomu. Mezi účastníky tentokráte scházeli nejlepší dorostenci, dorostenky, junioři a juniorky. Šestnáct mladých reprezentantů se účastní Mistrovství světa juniorů a dorostu ve slovenském Osrblie, další osmička dorostenců a dorostenek nominovaných na Evropský olympijský festival mládeže se připravuje ve slovinské Pokljuce.

Premiéru si v rámci III. kola Českého poháru dorostu a dospělých neodbýval jen samotný Letohrad, ale také varianta zkráceného vytrvalostního závodu pro kategorie dospělých na českém území. Rozhodla o tom Jury na základě porady vedoucích výprav po pátečním oficiálním tréninku.

Sportovci bojovali s hustým sněžením po celý sobotní program, jako na snímku Pavla Schorná v kategorii žen

Verzi zkráceného vytrvalostního závodu schválil Kongres Mezinárodní biatlonové unie IBU v Poreči 2018. Závod je vhodný do areálů, které nedisponují dostatečnou kapacitou, například až 4 km dlouhým okruhem. A právě takový je případ Letohradu. Muži tak závodil na 15 km dlouhé trati, ženy čekalo 12,5 km, přičemž penalizace pro tyto kategorie činila 45 sekund na místo obvyklé jedné minuty. I přes zkrácenou trať dospělých byly ale pro všechny sobotní vytrvalostní závody náročné. Závodilo se totiž za neustávajícího sněžení.

Areál v Šedivském lomu nabídl všem účastníkům kvalitní zázemí

„Pro nás organizátory znamenalo sněžení hodně práce navíc. Na druhou stranu jsme ale za takový průběh zimy rádi,“ řekl ředitel závodů Martin Holec. V Letohradě si sportovci, trenéři a vlastně celé výpravy užívali kvalitního zázemí. Všem byly k dispozici mazací buňky, bufet s posezením, ale především velká vyhřívaná šatna i s občerstvením.

Letohradská mladší dorostenka Svatava Mikysková vyhrála obě disciplíny a oblékla žluté startovní číslo vedoucí závodnice Českého poháru

A jak se v Letohradu závodilo? Na dvojnásobné vítězství dosáhli: Svatava Mikysková z Letohradu (kategorie mladších dorostenek W16), Bára Smetanová z SKP Kornspitz (juniorky), Luboš Schorný (M36), Pavla Schorná (ženy) oba ze Starého Města pod Landštejnem a Ivana Nováková z Ostravy (W41).

Martina Křižovičová z SK NMNM byla nejlepší ve vytrvalostním závodě kategorie dorostenek W19

 

Český pohár v biatlonu pokračuje IV. kolem v Novém Městě na Moravě 22. – 24. února, které je současně Mistrovství České republiky pro dorost a dospělé.

 

Výsledky III. kola Českého poháru dorostu a dospělých

 

Čtyři bezchybné položky ve vytrvalostním závodě vynesly červené startovní číslo nejlepšího střelce mezi dorostenci Jiřímu Chmelíkovi z Jilemnice

 

Tomáš Hermann

Foto: Igor Lána