AKTUALITY
Mistrovství světa juniorů a dorostenců v Osrblie ukázalo, že české podhoubí se rozrůstá
05. února, 2019
Ve slovenském Osrblie skončilo po osmi dnech v neděli 3. února Mistrovství světa v biatlonu juniorů a dorostu. Jak šampionát zhodnotit českým pohledem? Dejme nejprve prostor číslům. Základní informací je, že české naděje dosáhly na tři cenné kovy v poměru 0-2-1, tedy dvě stříbra a bronz. Druhá místa vybojovala shodně Tereza Voborníková (na úvodním snímku), a to ve vytrvalostním závodě a stíhačce, bronzem z vytrvalostního závodu doplnil sbírku Jakub Kocián. Oba mladé závodníky spojuje klubová příslušnost v Jilemnici, a také dorostenecký věk.
Zajímavý pohled pak nabízí statistika umístění v elitní desítce. Čeští reprezentanti se v Top Ten umístili 11x. Z historického pohledu je to nejlepší výsledek za posledních 15 let! Přesněji řečeno je to vyrovnané číslo z francouzského Haute Maurienne roku 2004. Zcela nejúspěšnějším zůstává rok 2003, kdy v polském Koscielsku vybojovali mladí Češi kolem Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce devět medailí, včetně titulu mistryně světa tragicky zesnulé Terezy Hlavsové… A k tomu přidali dalších devět pořadí do desítky. Celkem 18 (!) umístění v Top Ten!
Vraťme se však do Osrblie 2019. Na startu jsme měli 16 závodníků v juniorských a dorosteneckých kategoriích. Pro některé bylo MSJ&D jen úkrokem z vyšších sfér (junior Jakub Štvrtecký už opakovaně startoval ve Světovém poháru), pro jiné byl šampionát dosavadním vrcholem kariéry (junior Jiří Ondřejka, dorostenec Jakub Zapletal), pro většinu pak mohl představovat zastávku na cestě vzhůru. Důležité je pak podotknout, že osm špičkových českých dorostenců a dorostenek (ročníky 2001 a 2002) v Osrblie nestartovalo. Připravovali se totiž na nadcházející Evropský olympijský festival mládeže (EYOF), který od 9. února hostí Sarajevo v Bosně a Hercegovině.
Jaké byly české plusy a mínusy na MSJ&D 2019? Plusy převládají, a to i díky skvělé práci servisního týmu Vojty Prášila. To je třeba podotknout hned v úvodu. Tereza Voborníková naplnila roli medailové naděje v kategorii dorostenek. Neuvěřitelně si počínala zejména ve stíhačce, při které si dojela pro stříbro z 11. místa na startu, ale především po bezchybné střelbě! Úctyhodný výkon pro dorostenku. Naopak od Jakuba Kociána na podzim sužovaného zdravotními potížemi se útok na medaili neočekával. Z vytrvalostního závodu však bral nečekaný bronz. Na šampionátu ukázal střelecký talent i lyžařský potenciál, který, pokud zůstane během přípravy zdravý, ještě určitě rozvine.
A co ostatní? Objevem je bez pochyb dorostenka Tereza Jandová (ročník 2001). Jabloneckou biatlonistku znalo před šampionátem jen pár zasvěcených. Při své mezinárodní premiéře ukázala střelecký cit a přes technické nedostatky, zejména ve sjezdech, i sílu v běžecké stopě. Výsledkem bylo 4. a 9. místo (vytrvalostní závod a sprint). Třímá v ní silný „motor“! Velký potenciál potvrdil i Tomáš Mikyska. Dorostenec z Letohradu si připsal pátou příčku ve sprintu a devátou ve stíhačce. K jeho smůle jej před šampionátem skolila nemoc a musel užívat antibiotika. Nebyl tedy ve své „top formě“…
Potěšitelné je, že téměř každý startující si na šampionátu udělal radost (a ukázal tak svoje kvality) dobrým výsledkem. Příklady – bez rozlišení kategorií: 14. Vítězslav Hornig ve vytrvalostním závodě, 14. Mikuláš Karlík, 16. Eliška Teplá, 17. Klára Polednová, 18. Veronika Macková, 21. Petra Suchá všichni ve sprintu, 26. Petr Kánský/* ve stíhačce, 33. Gabriela Masaříková (ročník 2002!) ve sprintu, 40. Iva Křižovičová ve stíhačce, atd…
Důležitá je v této souvislosti i jedna podstatná skutečnost. Všichni čeští junioři a juniorky jsou ve své kategorii teprve první rokem (ročníky 1999)! To znamená, že v juniorské kategorii mohou závodit ještě další dvě sezóny! Čestnou výjimkou je pouze o rok starší Jakub Štvrtecký. A přestože z českých juniorů a juniorek dosáhl nejlepších výsledků (10. ve sprintu i ve stíhačce), paradoxně byly jeho výkony na šampionátu mírným zklamáním. „Snad s výjimkou štafet Kuba vždy střelecky zklamal. Jako nejrychlejší junior v celém startovním poli měl určitě vyšší ambice než dvě desátá místa,“ řekl trenér juniorů a dorostenců Michael Málek.
Celkově však měl trenér z vystoupení jak juniorů, tak dorostenců radost. „Máme v těchto kategoriích závodníky s potenciálem dalšího růstu. Jako pozitivní vnímám i to, že šampionát odkryl jejich slabá místa, a tak ukázal, kde by se měli rozvíjet. “
Jeho trenérský kolega u týmu děvčat, Aleš Lejsek, ocenil progres, jaký juniorky a dorostenky udělaly za poslední sezónu. „To zlepšení je komplexní. V rychlosti běhu, v rychlosti i přesnosti střelby. Velmi si vážím toho, že holky v danou chvíli odvedly svá maxima. Moc jim děkuji za přístup, nejen tady v Osrblie, ale v průběhu celého roku naší společné práce.“
Celkem šestnáct českých nadějí se zúčastnilo MSJ&D, dalších osm čeká EYOF v Sarajevu. Připočteme-li k tomu desítky ještě neobroušených talentů ve Sportovních centrech a Českém poháru, je to už velká základna. A příslib, že český biatlon se o svoji budoucnost obávat nemusí. Podhoubí se díky systematické práci Českého svazu biatlonu rozrůstá! A Michal Šlesingr s Ondřejem Moravcem budou mít za nedlouho své následovníky, kteří “je a spol.” třeba i připraví o rekord z roku 2003…
/*
K letohradskému mladíkovi se váže i jeden zajímavý údaj. Čtyři položky stíhacího závodu v Osrblie zvládl za neuvěřitelných 1:30 minuty! Jen pro ilustraci. Nejrychlejší střelecké časy z některých stíhacích závodů SP 2018/2019: Anterselva, Dmitro Pidrušnyj, Ukrajina 1:37 min.; Oberhof, Christian Gow, Kanada 1:42 min.; NMNM, Matvej Elisejev, Rusko 1:38 min. Nejrychleji z Čechů střílel během uvedených závodů Tomáš Krupčík (1:54 min.), a to v Anterselvě. Ostatní se nedostali zdaleka pod dvě minuty…
Tomáš Hermann přispěním Karla Halberštádta
Foto: Jiří Novotný a Tomáš Hermann