Češi v akci, 7. 2. – Premiérové zkrácené vytrvalostní závody pojede v Canmore 8 Čechů

07. února, 2019

Kvůli mrazům museli organizátoři Světového poháru v Canmore posunout vytrvalostní závody na pozdější hodiny a také je zkrátit. Co je ale důležité, předpověď počasí slibuje v době závodů teploty kolem -15°, což je v souladu s pravidly IBU. Kritickou hranicí je teplota -20°. Dnes bychom tedy měli sledovat první závody v Canmore po třech letech. Na startu bude i osm českých reprezentantů.

IBU se vyplácí, že před sezónou přidala do pravidel zkrácený vytrvalostní závod, kdy muži jedou 15 kilometrů a ženy 12,5 kilometru. Za chyby se připočítává 45 trestných sekund. Tato modifikace tradičního biatlonového klání měla sloužit právě jako pojistka při rozmarech počasí.

Jako první z Čechů si nový formát vyzkouší Tomáš Krupčík (č. 31), který si v Anterselvě vyjel životní 18. příčku. Dobrou formu měl v Itálii také 12. a 13. Michal Krčmář, do dnešního závodu vystartuje s číslem 36 dvě a půl minuty za Krupčíkem. Poprvé v roce 2019 uvidíme ve Světovém poháru Michala Šlesingra (č. 71), jenž se vrací po problémech se zády a následné nemoci. Premiéru si v Kanadě odbyde Adam Václavík (č. 91).

První Češkou na startu vytrvalostního závodu žen, který se protáhne přes půlnoc našeho času, bude Markéta Davidová (č. 19). I ji čekají premiérové starty v Canmore, do nichž jde povzbuzená vítězstvím a druhým místem z Anterselvy. Číslo 43 bude mít Eva Puskarčíková, která by si mohla vzpomenout na minulou zastávku Světového poháru v Canmore. To dojela 12. v hromadném startu. Vzpomínat může i Veronika Vítková (č. 68), a to na zlato a stříbro z Mistrovství světa juniorů 2009. Čtvrtou Češkou na startu bude Lucie Charvátová (č. 78), která by opět chtěla rozšířit své bodové konto.

Jessica Jislová po dohodě s trenéry zámořské závody vynechává a pokusí se vrátit do formy, kterou měla na začátku sezóny předtím, než onemocněla. Absenci v Kanadě a USA už dříve ohlásil Ondřej Moravec, který se rovněž potýkal se zdravotními problémy a ztrátou běžecké formy.

20:20 – Světový pohár – zkrácený vytrvalostní závod mužů

  • Česká čísla: 31. Tomáš Krupčík, 36. Michal Krčmář, 71. Michal Šlesingr, 91. Adam Václavík
  • Startovní listina
  • TV přenosy: 20:10 ČT 2, 20:10 Eurosport 1
  • Online výsledky

22:55 – Světový pohár – zkrácený vytrvalostní závod žen

  • Česká čísla: 19. Markéta Davidová, 43. Eva Puskarčíková, 68. Veronika Vítková, 78. Lucie Charvátová
  • Startovní listina
  • TV přenosy: 22:35 ČT sport, 20:45 Eurosport 1
  • Online výsledky

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík