„Jak já můžu mít červený dres?“ divila se Davidová, která stoupá v pořadí českých medailistů

08. února, 2019

Vedoucí žena hodnocení vytrvalostních závodů a čtyřnásobná medailistka z individuálních závodů Světového poháru. Ano, mluvíme o Markétě Davidové. Včera v Canmore tato 22letá milovnice koní (včetně těch s rohem) poprvé v kariéře zastřílela ve čtyřpoložkovém závodě čistě a v kombinaci se sedmým nejrychlejším během jí to stačilo na stříbro. Navázala tak na bronz z Pokljuky (rovněž z vytrvalostního závodu) a na zlato a stříbro z Anterselvy.

Opakovaný úspěch Markéty Davidové ve vytrvalostním závodě, byť v Canmore kvůli mrazům zkráceném, přinesl jednu velmi příjemnou povinnost. Na Mistrovství světa v Östersundu oblékne Makula červený trikot pro vedoucí ženu disciplíny. „Je to šílené. Vůbec nechápu, jak já můžu mít červený dres,“ soukala ze sebe česká biatlonistka po závodě.

V posledním vytrvalostním závodě sezóny bude hájit náskok 16 bodů na Lisu Vittozziovou. Připomeňme, že křišťálový glóbus v této disciplíně získala Gabriela Koukalová v sezóně 2013/14. Krom toho má ve sbírce dalších šest malých glóbů včetně toho se štafetou. Nikdo jiný z českých biatlonistů tuto trofej zatím nezískal.

Pořadí vytrvalostních závodů SP 2018/19

 1. Markéta Davidová (102 b)
 2. Lisa Vittozziová (86 b)
 3. Paulína Fialková (71 b)
 4. Monika Hojniszová (64 b)
 5. Franziska Hildebrandová (62 b)

Makule stačí, když v Östersundu dojede do třetího místa a glóbus je její. To je pohodička, ne?

Už jste to asi viděli, ale kdyby ne, tak Makulu hned po závodě vyzpovídal náš fotograf Petr Slavík, aktuálně držitel ocenění Sportovní fotografie roku 2018 v kategorii Ostatní sport. Gratulujeme oběma!

Usměvavá Češka samozřejmě nechyběla ani na tiskové konferenci Mezinárodní biatlonové unie. V angličtině novinářům pověděla, jak ráda je zase v teple a že se těší se na horkou vanu, byť závodila dokonce ve dvou tričkách. A také jak bláznivé je, že se svou střelbou vede hodnocení vytrvalostních závodů.

V Anterselvě se Markéta Davidová stala desátou členkou klubu českých biatlonistů, kteří ve Světovém poháru vyhráli alespoň jeden individuální závod. Nyní už poskočila na osmé místo v medailovém pořadí a sedmý Zdeněk Vítek, momentální trenér českých mužů, by se měl začít třást o svou pozici.

Čeští medailisté ve Světovém poháru (pouze ind. medaile)

 1. Gabriela Koukalová (17-13-8)
 2. Jiřina Pelcová (6-0-0)
 3. Jan Matouš (2-2-1)
 4. Ondřej Moravec (1-8-3)
 5. Michal Šlesingr (1-4-7)
 6. Veronika Vítková (1-3-8)
 7. Zdeněk Vítek (1-2-2)
 8. Markéta Davidová (1-2-1)
 9. Kateřina Holubcová Jakešová (1-1-3)
 10. Roman Dostál (1-1-0)

Zdeněk Vítek po závodě umně skrýval, že cízí ohrožení své sedmé pozice

Úspěchy Markétě i trochu komplikují život. Jak si „postěžovala“, tak nemá tolik času na školu. Pokud nestihne dopsat svou bakalářskou práci, tak za to bude trochu vina i uznávaného novináře Tomáše Macka. Ale zase rozhovor s Makulou udělal hezký, přečíst si ho můžete tady.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík