„Můžu dál závodit s čistou hlavou,“ říká vousy izolovaný Tomáš Krupčík

08. února, 2019

Snad nám vinař Jiří Hamza odpustí, když řekneme, že ani jeho víno nezraje tak dobře jako Tomáš Krupčík. Jednatřicetiletý biatlonista si ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore opět vylepšil své maximum ve Světovém poháru, s jednou chybou skončil 12. K tomuto výsledku si Krupčík pomohl i 23. běžeckým časem, když dokázal výborně stupňovat tempo a třeba ve čtvrtém kole zaznamenal 13. nejrychlejší čas. Co český reprezentant říkal po dalším povedeném závodě?

Obligátní otázka na úvod. Byla ti dneska zima?

Zima mi nebyla. Minulé dny to tu bylo mnohem horší a člověk se časem trochu otuží, takže ten mráz už se snáší líp než na začátku.

V jaké kondici jsou tvoje vousy? Podle fotek to vypadá, že dostávají hodně zabrat.

Vousy jsou v tomhle mrazu celkem praktické, fungují trochu jako izolace, takže ten chlad pak nepůsobí na tvář tak intenzivně.

Tak proto si Křupas své vousy tak pečlivě udržuje

Z té nemoci z Anterselvy ses asi vylízal celkem rychle…

To byla otázka dvou dnů. Jak jsem přijel domů, tak už jsem začal normálně trénovat. Měl jsem štěstí a ty problémy mě nijak víc nepoznamenaly.

Co časový posun? Podařilo se ti hned naskočit na kanadský čas?

Myslím, že jsem to zvládl dobře. První dva dny jsem si tu pomáhal prášky na spaní a budil jsem se kolem čtvrté ráno. Ale teď už jsem srovnaný s místním časem a všechno je ok.

V cíli vypadal, že by si klidně ještě přidal

Zdálo se, že si na střelnici hodně věříš.

Střílel jsem tu dobře v tréninku a to mi dodalo trochu jistoty i do závodu. Měl jsem sice v hlavě tu poslední pokaženou položku z Pokljuky, ale dnes jsem se s tím vyrovnal líp. Snad to vydrží i do dalších závodů.

Celkově máš teď o 6 % lepší střeleckou úspěšnost než v minulé sezóně. Za čím vidíš ten posun?

Určitě na tom má zásluhu i pomoc od Katky Emmons. Přinesla trochu jiný pohled na střelbu, upravila nám polohy, tak snad to nese ovoce. Ale je to samozřejmě i o hlavě. Když má člověk strach, že to pokazí, tak je to cesta do hrobu.

Sedla ti i ta přemrzlá trať?

Takhle se to říct nedá, já tuhle podmínku moc rád nemám. Spíš se mi celkově líbí profil trati v Canmore a vyšší nadmořská výška mi taky nedělá problémy, takže to jsou hlavní faktory dnešního úspěchu.

Křupas a před ním Tonda Guigonnat, kterému na trati nadělil 11 sekund

Možná by ti ani nevadilo, kdyby se jela ta původně plánovaná dvacítka? Sil jsi měl evidentně dost.

Nevadilo. Těch 5 kilometrů navíc už není takový rozdíl. Dneska jsem to rozjel zbytečně pomalu, ale o to víc sil mi zbylo do dalších kol. Ale chápu, že kvůli tomu mrazu a ochraně sportovců se rozhodli závod zkrátit a neměl jsem s tím problém.

Kvalifikoval ses do hromadného startu, dojel jsi v Top 15. Co dál?

Je to pravda, splnil jsem si svoje cíle pro tuhle sezónu. Rozhodně se chci pokusit o další masák a už ho i odjet. Další cíle nemám, budu makat dál a uvidíme, co to přinese. Myslím, že mi poslední výsledky přinesly určitou jistotu, a tak už můžu dál závodit s čistou hlavou.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík