Fotbal je pro mě relax, říká Michal Krčmář. Jako Sparťana si ho v týmu dobírají

09. února, 2019

Zhruba 8000 kilometrů dělí biatlonový areál v kanadském Canmore a fotbalový stadion na Letné v Praze. A zatímto Michal Krčmář měl v neděli večer našeho času absolvovat další závod Světového poháru, tak fotbalisté Sparty vstoupili do jarní části nejvyšší fotbalové soutěže. Jaká je mezi tím souvislost? Krčmář je velkým fanouškem pražského klubu a fotbalu celkově.

„Já jsem také Sparťan, ale nejsem zase takový blázen jako kluci. Ti se kvůli fotbalu dokážou i pohádat,“ naráží Ondřej Rybář na Adama Václavíka a Michala Krčmáře, velké fanoušky klubu AC Sparta Praha.

„Sparta ve mě byla odmalička. Už když jsem si chodil s dědou kopávat na zahradu,“ vyznává Krčmář lásku ke klubu s více než stoletou historií. Ale zase nepatří k zapřísáhlým fanouškům, kteří by nepřáli například v evropských soutěžích jiným českým klubům. „Nemám třeba problém říct, že Slavia hraje pěkný fotbal a že má kvalitní fotbalisty,“ sbírá Bimbo prozíravě body u biatlonových fanoušků, kteří fandí klubu z Edenu.

Jako biatlonista stráví většinu času na cestách, a tak nemá moc šancí vidět svůj klub naživo. V právě probíhající sezóně měl ale štěstí. Navštívil zápasy v Ostravě a v Jablonci, které Sparta vyhrála. Jinak tolik důvodů k radosti neměl, protože Sparťané přezimovali až na páté pozici.

I když Krčmář nemůže být přímo na stadionu, tak zápasy Sparty samozřejmě sleduje. „Online je sleduji vždycky. Pořídil jsem si službu s možností sledovat české programy v zahraničí, a tak můžu koukat na zápasy živě. Samozřejmě když zrovna není trénink nebo závod. A když je dobré připojení.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Díky moc za překvapení od @acsparta_cz 👍

Příspěvek sdílený Michal Krčmář (@mkrcmar23),

Posměšky Ondry a Bouška

Fotbal je samozřejmě i tématem debat s parťáky z týmu, čímž se dostáváme ke slovům Ondřeje Rybáře. „Slávistu v týmu zaplaťpánbůh nemáme,“ směje se Krčmář. „Hecování probíhá spíš ze strany kluků, kteří fotbal sice sledují, ale nemají vyloženě oblíbený klub. Třeba Boušek s Ondrou se mně a Adamovi vysmívají. Dobírají si nás, když se Spartě nedaří. Teď to máme na talíři pořád,“ stěžuje si na oko rodák z Vrchlabí na své škodolibé kamarády.

V současné chvíli Michal Krčmář trochu nostalgicky vzpomíná na doby, kdy Sparta v Lize mistrů zdatně konkurovala Realu Madrid. „Když se řekne Sparta, tak se mi vybaví éra z doby, kdy jsem byl malý. Jarda Blažek v brance, Jirka Novotný stoper, Horst Siegl útočník… Nemůžu opomenout Tomáše Rosického, i když ze Sparty odešel jako mladý,“ vyjmenovává český reprezentant své oblíbence.

Kromě Sparty má Krčmář i další oblíbené kluby. „Sledování fotbalu je pro mě relax. Zapnu si nějaký zápas a lehnu si u toho do postele. Z velkoklubů je pro mě číslo jedna Manchester United. Ve Španělsku přeju Realu Madrid, v Německu Borussii Dortmund.“

Otázka, jestli má radši Ronalda, nebo Messiho, je zbytečná. „Ronaldo je mi sympatičtější. Pozoruji u něj profesionalitu. Samozřejmě má své mouchy, ale fotbalu obětuje všechno. Moc se mi líbí jeho přístup ke sportu,“ hledá Krčmář ve fotbalové superstar inspiraci i pro sebe samotného.

Za Spartu i pro dobrou věc

Michal Krčmář nejen, že fotbal sleduje, ale také ho sám hraje. V dubnu loňského roku si dokonce zatrénoval se sparťanskými fotbalisty a v týmu Davida Lafaty se blýskl čtyřmi góly. „Překvapil mě, protože po fotbalové stránce vypadal velmi dobře,“ chválil nyní i fotbalového střelce tehdejší trenér Sparty Pavel Hapal.

„Nemůžu říct, že jsem dobrý fotbalista. Ti ligoví jsou samozřejmě úplně někde jinde. Trenér mě možná chválil za ten zápal,“ opáčil skromně Krčmář.

Na fotbalovém trávníku se ale jinak cítí velmi dobře. „Troufám si říct, že se k míči postavit umím. Jako malý jsem fotbal hrával. Pořád je to můj koníček a když můžu, tak si jdu zahrát.“

Krčmář navíc dokázal spojit příjemné s užitečným. „Loni jsem dostal pozvánku do týmu Real Top Praha, který hraje charitativní zápasy,“ ozřejmuje stříbrný medailista z Pchjongčchangu, jak díky fotbalu pomáhá potřebným.

V dresu Real Top Praha se Krčmář potkává s významnými osobnostmi, jakými jsou Karel Poborský, Patrik Berger, Dominik Hašek, Tomáš Plekanec, David Pastrňák, Jaromír Bosák, Robert Záruba, Vojtěch Dyk nebo Ivan Trojan.

Co je hlavní, společnými silami vybrali na dobročinné účely už více než 20 milionů korun. Tato částka určitě není konečná a v budoucnou se třeba i s přispěním Michala Krčmáře pěkně rozroste.

 

Karel Halberštádt

Foto: Archiv Michala Krčmáře