Stíhací jízda českých biatlonistek ve štafetě v Canmore skončila sedmým místem

09. února, 2019

Po šestém místě českých mužů se v kanadském Canmore dočkaly dobrého výsledku i české ženy. Po dvou trestných kolech Lucie Charvátové sice patřilo české štafetě až 17. místo, pak ale začala velká stíhací jízda Veroniky Vítkové, Markéty Davidové a Evy Puskarčíková. Ta dojela do cíle jako sedmá. Češky tak zapsaly druhý nejlepší výsledek v sezóně.

Závod ve zkratce

Ve čtvrtek Lucie Charvátová zastřílela nejlepší vytrvalostní závod v kariéře, v pátek se ale na střelnici trápila. Vypotřebovala všech šest náhradních nábojů a co víc, po stojce musela na dvě trestná kola. Kvůli tomu předávala až jako 17. z 18, ztráta šla přes tři minuty.

V tuhle chvíli to s českou štafetou nevypadalo dobře

Veronika Vítková měla na druhém úseku daleko ke své obvyklé formě, ale zase vypadala na lyžích o dost lépe než během vytrvalostního závodu. Především se ale ani jednou nemýlila na střelnici a polepšila české štafetě na 15. příčku.

Veronika Vítková si vedla mnohem líp než ve čtvrtek

Posun pokračoval i na třetím úseku. Markéta Davidová podle očekávání po trati letěla a i když na obou střelbách využila dva náhradní náboje, tak dorazila na předávku už jako devátá.

Na střelnici dnes nenulovala, ale ani se Markéta Davidová neocitla pod rizikem trestného kola

Finišmanka Eva Puskarčíková si prožila krušný začátek, když se při střelbě vleže těsně vyhnula trestnému kolu. Stojku ale zvládla bez zaváhání a díky tomu posunula českou štafetu na dobré sedmé místo.

Eva Puskarčíková porazila v přímém souboji o sedmé místo americkou soupeřku

Vítězství Německa s přehledem uhájila Laura Dahlmeierová, byť si před posledním kolem dala 150 metrů navíc. O půl minuty druhé bylo Norsko a třetí příčka patřila Francii.

Němky si užily suverénní vítězství

Zajímavá čísla

  • Nejlepší čas na úseku zajela z Češek Markéta Davidová, ale Veronika Vítková byla o pouhé tři sekundy pomalejší.
  • Davidové to na třetím úseku stačilo na páté místo, jela skoro totožně jako čtvrtá Anaïs Bescondová a na nejlepší Denise Herrmannovou obě ztratily minutu a šest sekund.
  • Vítková zase na druhém úseku zaostala o 46 sekund za Ingrid Tandrevoldovou.
  • Co se týká umístění, tak na tom byla nejlépe na posledním úseku třetí Eva Puskarčíková. Na nejlepší Lisu Hauserovou ztratila 46,6 sekundy.
  • Markéta Davidová byla na nabitém třetím úseku třetí nejrychlejší na trati. Na Denise Herrmannovou ztrácela 52,7 sekundy, na Tiril Eckhoffovou 22,5 sekundy.
  • Eva Puskarčíková začala závod tradičně volněji (desátý a osmý čas v prvních dvou kolech), ale závod zakončila jako čtvrtá nejrychlepší v závěrečném kole.
  • Veronika Vítková byla se střeleckým časem 52,6 sekundy druhou nejrychlejší střelkyní závodu po Lise Vittozziové, která střílela dokonce za 45,9 sekundy.
  • Po zaváhání na první střelbě předvedla Eva Puskarčíková nejrychlejší stojku (31,7 s) závěrečného úseku.
  • Češky si v Poháru národů upevnily sedmé místo. Osmé Ukrajinky ztrácejí 149 bodů, deváté Slovenky po dnešní absenci 291 bodů.

Výsledkový servis

Příští závod

Kvůli nepříznivé předpovědi počasí byly sobotní sprinty přesunuty na neděli. Muži by podle aktuálního programu měli jet ve 20:20, ženy ve 22:45.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík