Sprinty EYOF 2019, třikrát v TOP TEN: 4. Babánková, 9. Abrahám, 10. Kabrda!

12. února, 2019

Vydařený vstup do Evropského olympijského festivalu mládeže za sebou mají mladí čeští biatlonisté. Ve sprintu dívek na 6 km obsadila Bára Babánková krásné 4. místo, když jí od medaile dělilo necelých pět sekund! Mezi chlapci se na 7,5 km dlouhé trati prosadil na 9. pozici Luděk Abrahám, 10. pak doběhl Josef Kabrda! A neztratili se ani další: na 14. místě skončil Ondřej Mánek, 20. Tereza Grossmannová, 28. Renáta Trejbalová, 31. Jonáš Mareček a 49. Zuzana Doležalová. Vyhráli Eric Perrot z Francie a Norka Hanna Boerveová. Kvůli sněhové kalamitě a následnému výpadku elektrického proudu musely být závody a půldruhé hodiny odloženy.

Bára Babánková (vpravo) během slavnostního zahájení společně s Renátou Trejbalovou (uprostřed) a Terezou Grossmannovou

„Zpočátku jsme ani netušili, zdali se v úterý bude vůbec závodit. V areálu Dvorišta vzdáleném asi jednu hodinu jízdy od Sarajeva totiž napadlo přes půl metru sněhu,“ vysvětloval vedoucí trenér české výpravy biatlonistů Jiří Václavík. „Sněhová vánice s sebou přinesla i výpadek elektřiny. Vše se podařilo dát do provozu až se začátkem nástřelu.“

České naděje však nepřízeň počasí ani techniky nijak nepoznamenala. „Většina holek a kluků z našeho týmu je vůbec poprvé na mezinárodní akci a hned takového kalibru. Všichni šli na start odvážně s tím, že se poperou o dobrý výsledek, a to se jim podařilo.“

Luděk Abrahám ještě během přípravy ve slovinské Pokljuce

Přáním české výpravy bylo vybojovat ve sprintech alespoň jedno umístění v elitní desítce. „A máme hned tři! To je nečekané a velká radost pro nás všechny,“ usmíval se po závodě Jiří Václavík.

Hned ve středu pokračují biatlonové soutěže vytrvalostními závody. Od 10:00 poběží kluci závod na 12,5 km, následně od 13:00 čeká dívky měření sil na 10 km dlouhé trati. „Podvečer a večer věnovali všichni regeneraci – výklusu, masážím, protahování. Rádi bychom opět vybojovali nějaké umístění v první desítce. Máme v týmu stabilní střelce, a tak věřím, že se to i ve vytrvalostních závodech povede,“ dodal s náznakem optimismu  i víry ve své svěřence Jiří Václavík.

 

Ondřej Mánek

 

EYOF 2019 – výsledky sprintu chlapců na 7,5 km
EYOF 2019 – výsledky sprintu dívek na 6 km

EYOF 2019 – startovní listina vytrvalostního závodu chlapců na 12,5 km
EYOF 2019 – startovní listina vytrvalostního závodu dívek na 10 km

 

Renáta Trejbalová

 

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Václavík, Lukáš Dostál, Jakub Havel a ČOV