Světový pohár v Soldier Hollow – předzávodní přehled

13. února, 2019

Po dlouhých 17 letech se vrací biatlonová elita do amerického Soldier Hollow. Velmi vysoko položené středisko (1690 m) ve státu Utah bude hostit osmý díl Světového poháru, který by na rozdíl od minulé zastávky v kanadském Canmore nemělo ohrozit počasí. Byť si s biatlonisty opět pěkně pohraje. Podle předpovědi by mělo být první dva dny lehce nad nulou a pršet, případně sněžit. Sněhové vločky můžeme očekávat i o víkendu, kdy teploty klesnou pod nulu.

Soldier Hollow je skoro pro všechny úplně nové. Z českého týmu si ho pamatují účastníci Zimních olympijských her v roce 2002 Zdeněk Vítek a Egil Gjelland a je pravdou, že areál od té doby nedoznal příliš změn. Podle prvních zpráv z USA působí trochu jako skanzen.

Chválu naopak sklízí dostatečně široké a také náročné tratě, které se vinou přes velkou planinu, a tak budou mít fanoušci o závodech dokonalý přehled. Vstupné je zdarma, tak snad budou mít závody odpovídající kulisu.

V Soldier Hollow se biatlonisté nemají kam schovat

Stalo se před Soldier Hollow

 • Adam Václavík s Lucií Charvátovou se podle plánu vrátili domů a budou se připravovat na Mistrovství Evropy v Raubiči.
 • Domů už odcestoval i nemocný Němec Arnd Peiffer, stejně jako Nor Lars Birkeland, který si stěžoval na bolest v krku.
 • Zpět na Ukrajinu odletěla také zkušená Olena Pidhrušná. U ní jsou ale problémy údajně vážnější a hrozí, že přijde o zbytek sezóny.
 • Přesun z Canmore do Soldier Hollow nebyl úplně jednoduchý a třeba českým biatlonistům zabral 15 hodin.
 • Někteří biatlonisté se museli vypořádat se zrušenými lety i se zatoulanými zavazadly. Třeba Kaisa Mäkäräinenová do Soldier Hollow dorazila po 42 hodinách.

Jedno trápení už má Kaisa za sebou. Snad nezažije další na tomto místě

Krátce o Soldier Hollow

USA, Utah, Salt Lake City, Soldier Hollow. Až tak daleko se odehraje VIII. kolo Světového poháru sezóny 2018/2019. Do Spojených států se světový biatlon vrací po třech letech, stejně jako tomu bylo před týdnem u Kanady a Canmore. Ovšem Presque Isle ve státě Maine na východě země nahrazuje v případě USA dějiště Zimních olympijských her v Salt Lake City 2002 Soldier Hollow ve státě Utah.

Jméno Utah pochází od původního indiánského kmene Jutů, což v jejich jazyce znamenalo „lidé z hor“. A hornatým Utah, který se 4. ledna 1896 stal 45. státem USA, skutečně je. Vždyť jeho nejvyšším bodem je 4123 metrů vysoký vrchol Kings Peak a průměrná nadmořská výška státu je 1860 metrů! V hlavním městě Salt Lake City žije přibližně 200 tisíc obyvatel. Utah je ponejvíce obýván mormony, tedy členy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Nejen nadmořská výška. Závodníky prověří i dlouhá stoupání a sjezdy

Soldier Hollow je lyžařské středisko, které se nachází 85 kilometrů jihovýchodně od Salt Lake City v Wasatch Mountain State Park, a bylo vybudováno pro Zimní olympijské hry v roce 2002. Během her se stalo dějištěm biatlonu, běhu na lyžích a severské kombinace. A pokud jsme zmínili biatlon, musíme dodat jméno Oleho Einara Bjørndalena.

Nor se tehdy stal z biatlonové hvězdy celosvětovou sportovní celebritou. Nejenže vyhrál všechny tehdejší biatlonové disciplíny Her – sprint, stíhací závod, vytrvalostní závod a štafety, ale navrch přidal i páté místo ze závodu s hromadným startem běžců na 30 km volnou technikou.

V současné době středisko provozuje nadace Utah Olympic Legacy Foundation, která obhospodařuje i další olympijská a paralympijská dědictví v Utahu z her 2002.

Soldier Hollow očima Zdeňka Vítka

„Na Soldier Hollow mám spoustu vzpomínek, třeba jak jsme se tam rozbili v autě… (smích) Jde o hodně vysoko položené středisko, nadmořská výška je tam znát. Areál bych popsal jako pláně, do kterých jsou vyryté tratě. Střelnice je zase v údolí. Mám docela v živé paměti, jak to tam vypadá. Trať bude pro všechny nová s výjimkou Američanů, kteří mají Soldier Hollow jako letní tréninkové středisko. Někdy je možná lepší nevědět. Můžete přijet do areálu, který dobře znáte, ale rozhodující je stejně vaše forma.“

Časy se mění, Zdeněk Vítek zůstává

Češi v Soldier Hollow

 • Nejúspěšnějším českým biatlonistou na Zimních olympijských hrách v roce 2002 byl Zdeněk Vítek. V Soldier Hollow si dojel pro 14. místo ve sprintu a pro 17. místo ve stíhacím závodě.
 • Vítek byl také finišmanem štafety, která dojela pátá a postarala se o dosud platné české maximum pod pěti kruhy. Spolu s ním štafetu tvořili Petr Garabík, Ivan Masařík a Roman Dostál. Mimochodem, za vítězné Norsko tehdy jel Egil Gjelland.
 • Vítkovi se dařilo i v roce 2001, kdy se v Soldier Hollow jel jediný Světový pohár. Ve sprintu skončil 18. a ve stíhacím závodě 12.
 • Nejlepším výsledkem českých žen je 19. místo Kateřiny Holubcové Jakešové z vytrvalostního závodu na ZOH 2002.

Česká nominace

 • Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr
 • Ženy: Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Bimbo s Křupasem už nacvičují předávku pro smíšenou štafetu

Program závodů

14. 2. – 19:15 – sprint žen

15. 2. – 19:15 – sprint mužů

16. 2. – 18:05 – stíhací závod žen

16. 2. – 22:05 – stíhací závod mužů

17. 2. – 18:10 – smíšené dvojice

17. 2. – 22:05 – smíšená štafeta

Užitečné odkazy

 

Karel Halberštádt, Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík