Ve vytrvalostním závodě žen evropského šampionátu 19. Anna Tkadlecová

20. února, 2019

Zatím asi nejcennějšího výsledku kariéry dosáhla Anna Tkadlecová. Třiadvacetiletá česká reprezentantka předvedla jeden z nejlepších střeleckých výkonů ve větrném závodě a se dvěma chybami obsadila 19. místo. Jessica Jislová minula čtyři terče a skončila na 39. pozici, Lucie Charvátová netrefila osm terčů a doběhla na 49. příčce, jedenáct chyb znamenalo pro Lídu Horkou až pořadí na začátku osmé desítky, tedy na 71. místě. Vyhrála olympijská vítězka z Pchjongčchangu v této disciplíně Hanna Oebergová ze Švédska, před Julijí Žuravokovou z Ukrajiny a domácí Irinou Krjukovovou, členkou vítězné běloruské štafety z olympijských her v loňském roce.

 

ZÁVOD VE ZKRATCE
Anna Tkadlecová, jejímž maximem je 12. místo ze sprintu IBU Cupu v Obertilliachu, vstoupila do závodu bezchybnou položkou a patřilo jí průběžné 19. místo. Potom však chybovala jednou vstoje a jednou i na druhé ležce a klesla až na 33. pozici. V závěrečné položce ale opět neminula ani jeden terč a poskočila na 14. příčku. Ve finiši ji sice pět soupeřek předstihlo, ovšem i přesto získala rodačka z Vítanova u Hlinska cenný skalp mistryně světa ve vytrvalostním závodě z roku 2016 Rusky Jekatěriny Jurlovové-Perchtové, která obsadila 21. příčku.
Jessica Jislová bojovala až do poslední položky o elitní desítku, když po třech střelbách jí patřila průběžná 11. pozice, ovšem tři chyby vstoje znamenaly až téměř na konec čtvrté desítky výsledkové listiny. Lucie Charvátová slušně běžela, na trati byla 18. nejrychlejší, ale osm chyb by bylo moc i na Hannu Oebergovou… Dokonce devátého běžeckého času dosáhla Lída Horká, bohužel se na střelnici vůbec nevyrovnala s náročnými podmínkami, když minula 11 z 20 terčů.
Vítězná Hanna Oebergová nebyla v průběhu závodu, ani po celkem třech chybách, na mezičasech horší než druhá a nejrychlejším časem na trati si doběhla pro evropské zlato.

 

Anna Tkadlecová na trati IBU Cupu v Lenzerheide

 

KOMENTÁŘ TRENÉRA
„Od závodu mužů se podmínky ještě zhoršily. Vítr zesílil, začalo pršet a ke konci závodu i sněžit. Pro celé startovní pole žen to byly hodně nepříjemné podmínky,“ popisoval počasí v Bělorusku trenér žen Tomáš Kašpar. „Anna potvrdila, že je kvalitní a stabilní střelkyní a výsledkem v první dvacítce byla po zásluze odměněna. Jessiku musí mrzet poslední položka. Tam ji jednak trochu došly síly, a pak i sfoukl vítr. To je velká škoda, měla nakročeno do TopTen. Lucka a Lída závod v náročných povětrnostních podmínkách nezvládly na střelnici. Podle předpovědi se má snad trochu ochladit i zmírnit vítr, a tak věřím, budou další závody regulérnější.“

 

ZAJÍMAVÁ ČÍSLA

  • Stejně jako v závodě mužů, ani v kategorii žen žádná z 83 biatlonistek nestřílela bezchybně. Na střelnici totiž kraloval vítr. Pouze jednu chybu udělala druhá v pořadí Julija Žuravoková z Ukrajiny.
  • Na trati byla nejrychlejší olympijská vítězka Hanna Oebregová ze Švédska, ale jen 7,1 sekundy za ní zaostala Světlana Mironovová z Ruska (14. celkově) a 41,7 sekundy zpět zůstala Chloe Chevalierová z Francie (7.)
  • Z českého kvarteta běžely nejlépe Lída Horká (9. čas/+1:34,2 min.) a Lucie Charvátová (18. čas/+2:03,5 min.)
  • Nejrychleji si na střelnici počínala Dunja Zdoucová z Rakouska (v cíli 23.), která čtyři položky odstřílela za 1:53,7 minuty. Z českých biatlonistek střílela nejrychleji Lucie Charvátová za 2:18,3 minuty, což byl 23. čas v pořadí.
  • Za malou senzaci lze považovat osmou příčku francouzské juniorky a účastnice MSJ&D v Osrblie 2019 Sophie Chauveauové
  • Naopak některé spolufavoritky selhaly. Vita Seměrenková z Ukrajiny (7 chyb na střelnici) skončila na 51. místě, Irina Starychová z Ruska (9 chyb) dokonce až 54. v pořadí

 

VÝSLEDKOVÝ SERVIS

Výsledky vytrvalostního závodu žen OME 2019 na 15 km
Analytické výsledky vytrvalostního závodu žen OME 2019 na 15 km

 

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný