Závěrečnou přípravu na Mistrovství světa absolvují čeští biatlonisté v Norsku

21. února, 2019

Přesně dva týdny zbývají do startu Mistrovství světa ve švédském Östersundu. Pomalu se začíná rýsovat i česká nominace pro vrchol sezóny, ale trenéři ještě čekají na výsledky právě probíhajícího Mistrovství Evropy v běloruském Raubiči. Odtud zamíří vybraní biatlonisté do Norska, kde příští týden proběhne závěrečné soustředění.

Šestice, která ve zdraví „přežila“ mrazy v Canmore a následný teplotní šok v Soldier Hollow, se bude až do konce tohoto týdne připravovat v Jablonci. V plánu je posilovna, střelnice a také trénink na trati.

V pondělí odletí Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík a Michal Šlesingr z Prahy do Osla, kde je vyzvednou autem cestující trenéři. Následně se společně vydají do střediska Os nedaleko švédských hranic.

Přímo z běloruského Minsku odletí do Norska tři účastníci Mistrovství Evropy. Ten čtvrtý, Ondřej Moravec, bude mít jiný plán. „Ondra se bude po Mistrovství Evropy připravovat doma. Pak přicestuje rovnou do Östersundu,“ vysvětluje trenér mužů Zdeněk Vítek s odkazem na náročný program na evropském šampionátu.

Ondřej Moravec potěšil Zdeňka Vítka na úvod Mistrovství Evropy čtvrtým místem ve vytrvalostním závodě a také třetím nejrychlejším během

Nominace na Mistrovství světa ale ještě uzavřená není, plány jsou předběžné. Vedle Moravce se o místo v sestavě uchází ještě Jakub Štvrtecký a Adam Václavík. „Uvidíme, jak si kluci povedou na Mistrovství Evropy. Ondra, Adam i Kuba tam startují ve srovnatelných podmínkách, krátce před Mistrovstvím světa. Ukáže se jejich aktuální forma. U Bimba, Křupase i Bouška jsme si ji ověřili na svěťáku v zámoří,“ dodává Vítek.

U žen má jistotu nominace trio Davidová, Puskarčíková a Vítková. V Raubiči momentálně o zbylá dvě místa bojují Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Ludmila Horká a Anna Tkadlecová. „Kdo pojede na závěrečnou přípravu, ten pojede posléze i na Mistrovství světa. Nominace ale ještě není uzavřená. Na Evropě si ji klidně můžou vybojovat Lída nebo Anča, ale to by musely zazářit a výrazně porazit další dvě holky,“ komentuje aktuální situaci asistent trenéra žen Jiří Holubec.

Ideální místo pro přípravu

Že vám nic neříká středisko Os, kde proběhne závěrečná příprava českého týmu? Googlovat si ho museli i trenéři a sportovci. „V Norsku je celá řada středisek a Egil s Andersem je mají dobře zmapované,“ naznačuje Zdeněk Vítek, jak Češi přišli právě na toto místo.

„Snažili jsme se přípravu naplánovat tak, aby probíhala co nejblíž Östersundu a pak se jen přejelo a nemuselo se přelétávat,“ doplňuje Vítka Jiří Holubec. To Os, vzdálený zhruba 300 kilometrů od dějiště Mistrovství světa, dokonale splňuje.

I zázemí by mělo být více než dostatečné, jak vyplývá ze slov Zdeňka Vítka. „Egil říkal, že tohle středisko před dvěma lety rekonstruovali. Je tam 30stavová střelnice, ubytování přímo na stadionu, jídlo kousek vedle. To je všechno, co potřebujeme.“

V Norsku Češi pobudou týden, v pondělí už se přesouvají do Östersundu. Mistrovství světa pak odstartuje ve čtvrtek 7. března smíšenou štafetou, která v roce 2015 přinesla českým barvám zlato.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík, Jiří Novotný