Stíhací závody OME nevyšly českým barvám podle představ

24. února, 2019

Dobré startovní postavení ze sprintu čeští biatlonisté ve stíhacích závodech Otevřeného mistrovství Evropy (OME) v běloruském Raubiči nevyužili. Zcela nepovedené vystoupení na 12,5 km má za sebou Ondřej Moravec, jenž po sedmi chybách ztratil 32. pozic a obsadil až 39. místo. I Adam Václavík minul sedm terčů a doběhl 49., když si pohoršil o 26. míst. A tak pouze junior Jakub Štvrtecký udržel slušný standard. Po čtyřech netrefených terčích proběhl cílem 23. Jen čtyři příčky za výchozím 19. místem. Ani Lucie Charvátová nebo Jessica Jislová neudržely své pořadí po sprintu, obě ale za sebou mají slušný závod. Lucie Charvátová po pěti chybách doběhla 18. a Jessica Jislová, která minula tři terče, uzavírala první dvacítku. Ze sedmi český reprezentantů se v neděli zlepšila pouze  Anna Tkadlecová, jež s číslem 47 finišovala 36. Lída Horká skončila po osmi trestných kolech 49. v pořadí.

Pro druhý titul si v Bělorusku doběhl Tarjei Boe z Norska, mezi ženami byla nejlepší Jekatěrina Jurlovová-Perchtová z Ruska. Nestartovali už švédští biatlonisté, tedy například vítězka sprintu žen Mona Brorssonová, nebo třetí v témže závodě Hanna Oebergová, či stejně tak druhý mezi muži Jesper Nelin.

KRÁTCE O ZÁVODECH

Už na první položce to pro Ondřeje Moravce dopadlo špatně. Minul dva terče a klesl na 18. příčku. A když se před poslední položkou dotýkal elitní desítky přišly čtyři chyby a propad na 40. místo. Adam Václavík si závod pokazil hned v úvodu čtyřmi netrefeným terči a klesl do páté desítky, kterou už neopustil. A tak nejlépe vstoupil do závodu Jakub Štvrtecký, sice musel jednou na trestné kolo, ale běžel průběžně 16. Poté se sice propadl až na 34. příčku, ale ve finiši, i díky 11. času v závěrečném okruhu, vybojovala 23. pořadí.
Vstup do závodu se nevydařil ani českým ženám. Lucie Charvátová, Anna Tkadlecová a Lída Horká minuly po jednom terči, Jessica Jislová dokonce dva… Po druhé položce se pak všechny vytratily do třetí, čtvrté nebo páté desítky. Druhou půlku závodu ale zvládly Česky, s výjimkou Lídy Horké, lépe. Lucie Charvátová nakonec, po šestém (!) čase v závěrečném okruhu finišovala 18., Jessica Jislová po bezchybné poslední položce 20. a na body se vešla i 36. v pořadí Anna Tkadlecová.

Osmnáctá příčka Lucie Charvátové je nejlepším českým výsledkem ve stíhacích závodech, kterým v Bělorusku vyvrcholilo OME

POHLEDEM TRENÉRŮ

Aleš Ligaun, trenér mužů
„Jediný, kdo dnes obstál, byl Kuba Štvrtecký. Ondrovi sice nevyšla první položka, ale pak se držel dobře a stále byl ve hře o desítku, možná i šestku. Ale čtyři chyby v závěrečné stojce jsme nikdo nečekali a Ondra především. Adam měl po závodě hned po úvodní ležce. Po čtyřech chybách a 600 metrech navíc mu soupeři utekli. Přiznám se, že ty chyby u kluků si moc vysvětlit neumím, protože dnes byly na střelnici možná nejlepší podmínky za celý šampionát… Teď bude důležité, aby zejména Ondra, kterého čeká světový šampionát, hodil dnešní závod rychle za hlavu.“

Tomáš Kašpar, trenér žen
„Trošku jsme snili o umístění v první desítce, ale i tak Lucka a Jess podaly dobré výkony. U každé s malou výhradou, kdy Jess na první a Lucka na druhé položce minuly vždy dva terče. Co mě potěšilo, je jejich dobrá běžecké výkonnost. Lucka dnes byla na trati 19. nejrychlejší a Jess čtyřiadvacátá. Anna se vrátila na body, a to je před dalšími závody IBU Cupu dobře. Lída bohužel vstoje nepřekročila svůj stín. Šest chyb ve dvou položkách nestáhne na trati ani ona se svým výborným během.“

Na nevydařený stíhací závod třeba Ondřej Moravec zapomene při vzpomínce na své nejlepší vystoupení v Minsku – Raubiči v závodě na 20 km