Na Mistrovství světa do Östersundu míří 10 českých reprezetantů. S jakými ambicemi?

26. února, 2019

Pět mužů a pět žen bude reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v biatlonu ve švédském Östersundu. Nominaci na vrchol sezóny uzavřeli čeští trenéři po Mistrovství Evropy v běloruském Raubiči, kde Jakub Štvrtecký předčil Adama Václavíka a své místo v týmu si pojistily Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Štvrteckého čeká premiérová účast na mistrovství světa, stejně tak Markétu Davidovou.

Kouč mužů Zdeněk Vítek podle očekávání ukázal na trio Michal Krčmář, Tomáš Krupčík a Michal Šlesingr, které úspěšně absolvovalo závody v zámoří.

Pochybnosti nemohly být ani o nominaci Ondřeje Moravce, který zvolil k otestování formy start na Mistrovství Evropy v Raubiči. Tam bral postupně čtvrté, sedmé a třicáté deváté místo. „Ve vytrvalostním závodě běžel skvěle, ve sprintu už to bylo horší. Nevím, jestli hrály roli i lyže, to nechci hodnotit. Dařila se mu také střelba, i když v individuálu prostál na střelnici kvůli větru hodně času. Myslím, že si kvůli tomu na stojce tolik nevěřil ani v dalších závodech. Pak přišly ty čtyři chyby na závěrečné stojce ve stíhačce, těch se mohl vyvarovat,“ zhodnotil Moravcovo účinkování na kontinentálním šampionátu Vítek.

Jakub Štvrtecký potěšil českého trenéra stabilní výsledky, skončil 17., 19. a 23. „Kuba jen potvrdil svou výkonnost. Nebylo třeba diskutovat o jeho účasti na světovém šampionátu,“ uzavřel tak nominační tajenku Vítek.

Kubu čeká ve 20 letech premiéra na světovém šampionátu

Černý Petr zbyl na Adama Václavíka, který ale bez závodění nezůstane. „Pro Adama se podařilo vyřídit přihlášku na Zimní univerziádu v ruském Krasnojarsku. Čekají ho tak kvalitní závody, které mu částečně můžou vynahradit Mistrovství světa,“ ozřejmuje Vítek. Biatlonisté školou povinní budou o medaile zápolit od 4. do 10. března.

U žen byla tvorba nominace snazší. Lucie Charvátová potvrdila v Raubiči svou výkonnost 12. a 18. místem, Jessica Jislová 19. a 20. „Holky nás určitě nezklamaly. Lucka měla na Mistrovství Evropy povedené závody, to je určitě pozitivní směrem k Mistrovství světa,“ těší asistenta trenéra žen Jiřího Holubce.

„I Jessica se vrací po těch zdravotních problémech do své formy. Je potřeba, aby zlepšila běh a v Raubiči to bylo zase o něco lepší,“ doplňuje Holubec. Již dříve bylo jasné, že do Östersundu pojedou Markéta Davidová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková.

Do deseti mezi jednotlivci a do šestky ve štafetě

A co ambice české reprezentantace? Jak Vítek, tak Holubec se shodují, že by se za úspěch určitě dalo považovat každé umístění do 10. místa v individuálním závodě a do 6. místa ve štafetě. „Držel bych se trochu při zemi, ale podobné umístění by bylo pěkné. Kdyby se podařilo zopakovat některé výsledky z dosavadního průběhu sezóny, tak bychom byli spokojení. Ale je to hodně otevřené,“ řekl k ambicím českých mužů Zdeněk Vítek.

České ženy si na sebe možná trochu upletly bič medailí ve štafetě a individuálními úspěchy Davidové. „Takový bič si ale upletlo víc zemí,“ namítá Jiří Holubec. „Všichni samozřejmě touží po medaili, ale také budeme brát každé umístění v elitní desítce mezi jednotlivci a první šestku ve štafetě.“

V tuto chvíli se čeští biatlonisté nacházejí v norském Osu, kde absolvují závěrečné soustředění před světovým šampionátem. Zrekonstruované středisko u švédských hranic překvapilo 35stavovou střelnicí a kvalitními tratěmi. Češi bydlí přímo na stadionu, který obklopuje jen pár chat. Mají tak dokonalý klid.

S českým týmem zatím není Ondřej Moravec, který pocestuje až přímo do Östersundu. Tam se zbytek týmu přesune v pondělí. Ve čtvrtek 7. března šampionát otevře smíšená štafeta.

Česká nominace pro MS v Östersundu

Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jakub Štvrtecký

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík, Jaroslav Svoboda