Lída Horká ve finále supersprintu IBU Cupu, mezi juniory Vítězslav Hornig 11.

01. března, 2019

Pouze Lída Horká (na úvodním snímku) postoupila z českých reprezentantů do finále supersprintu v estonském Otepää rámci VII. kola IBU Cupu. Mezi 30 nejlepšími pak dosáhla na 28. příčku. Na nepostupové, ale bodované, 32. pozici skončila Anna Tkadlecová. Na body mezi muži dosáhl i 38. v pořadí Milan Žemlička, který ale nenavázal na 11. místo z prosincového supersprintu v Obertilliachu. Ondřej Hošek obsadil 42. pozici. Ve sprintu Junior IBU Cupu v norském Sjusjoenu se nejvýše prosadil Vítězslav Hornig, v cíli 11., za kterým hned na 12. místě doběhl Mikuláš Karlík. Bezchybná střelba vynesla 16. příčku Kláře Polednové. Petra Suchá skončila na 33. místě. Mimo bodovaná pořadí se umístili: 42. Tomáš Mikyska, 47. Tereza Jandová a 58. Eliška Teplá.

VII. KOLO IBU CUPU – SUPERSPRINTY
Supersprint je novou disciplínou a IBU hledá její optimální formát. Závod je rozdělen na dvě části, kvalifikaci a finále. V kvalifikaci se střílí dvakrát, ve finále, do kterého postoupí třicet nejlepších, čtyřikrát. V obou případech platí, že v každé položce mohou závodníci použít jeden náhradní náboj. Za každý netrefený terč pak absolvují trestné kolo v délce 75 metrů. Délka jednoho okruhu je 1000 metrů. Jen z postele sledoval počínání svých svěřenkyň nemocný trenér Tomáš Kašpar…

Supersprinty pohledem trenéra Aleše Ligauna
„V kvalifikaci podala Lída super výkon a opravdu zaslouženě postoupila. V úvodní finálové položce nejprve špatně zareagovala na střelbu. Pak se bohužel dostala až téměř na konec střelnice, kde byly jiné větrné podmínky. Vnímám to trochu i jako svoji chybu, že jsem ji na to více neupozornil. Ale do cíle se dostala, bodovala a celkově se svým vystoupením může být spokojená. Ostatní? Anna Tkadlecová a Milan Žemlička mohou litovat jednoho dobíjená navíc, které je stálo postup. Anně scházely do finále 4,8 sekundy, Milan za postupem zaostala o 6,2 sekundy. Ondra na třicítku postupujících ztratil 9,4 sekundy. U kluků mě mrzí, že nezvládly bezchybně ležky, kde zbytečně chybovali, a tak se dostali pod tlak.“

Výsledky supersprintu – kvalifikace muži
Výsledky supersprintu – kvalifikace ženy

Výsledky supersprintu – finále muži
Výsledky supersprintu – finále ženy

Junior Vítězslav Hornig

V. KOLO JUNIOR IBU CUPU – SPRINTY
Když se pozorně podíváte na výsledkovou listinu závodu juniorů, zjistíte, že hned čtyři sportovci s českými kořeny skončili do 12. místa. Vítězný Alex Cisar (Císař) ze Slovinska, 10. Václav Červenka z USA, 11. Vítězslav Hornig a 12. Mikuláš Karlík!

Sprint juniorů na 10 km pohledem trenéra Michaela Málka
„Ve sprintu se počítají nuly nebo jedničky. Z kluků nikdo za nula nezastřílel. Přísnější měřítko snese pouze Víťa Hornig, který minul pouze jeden terč. Jeho jedenácté místo je kvalitním výsledkem, stejně jako 12. příčka Mikuláše Karlíka. Bohužel jeho selhání na střelnici, jako tři dnešní chyby vstoje, se opakují až příliš často. Tuto zimu už poněkolikáté závod doslova zahodil. Při jeho běžeckých kvalitách, dnes byl na trati druhý nejrychlejší, je to velká škoda. Myslel jsem, že ho v sobotu nechám odpočívat stejně jako Víťu Horniga a Tomáše Mikysku. Teď si však myslím, že další závod by mu jen a jen prospěl. Každopádně platí, že v sobotu poběží mladí: Josef Kabrda, Jakub Kocián a Jonáš Mareček.“

Juniorka Klára Polednová

Sprint juniorek na 7,5 km pohledem trenéra Aleše Lejska
„Klára Polednová předvedla přesně to, co umí a dosáhla na dobrý výsledek, kterým 16. místo je. A jsem rád, že tak navázala na Osrblie. Petra Suchá vstoupila na sprintu dravě a po úvodní střelbě bojovala ze čtvrtého místa o medaili. Stojku odstřílela v rytmu, ale tři rány jí skončily těsně kolem terče. Nebylo to v této sezóně poprvé. Zatím se mi nepodařilo odhalit příčinu, ale domluvili jsme pro sobotu na malé změně. Uvidíme, jaká bude reakce v závodě. Moc mě svým výkonem potěšila dorostenka Tereza Jandová. Celkově 47. místo je při debutu v Junior IBU Cupu dobrým výsledkem. Jsem rád, že ji tu mám a že může získávat zkušenosti. V sobotu ji však vystřídá další dorostenka Veronika Macková. Eliška Teplá neměla svůj den a snad se ji ve druhém sprintu bude dařit lépe.“