Nepovedený sprint českých mužů. Ve třetí den MS byl nejlepší 30. Krupčík

09. března, 2019

Třetí den Mistrovství světa ve švédském Östersundu českým barvám vůbec nevyšel. Zdeněk Vítek na střelnici sledoval, jak postupně hasnou šance jeho svěřenců na dobré umístění. Částečně spokojený může být jen Tomáš Krupčík, který obsadil 30. místo. Do stíhačky ho doprovodí jen 44. Michal Krčmář. Jakub Štvrtecký skončil 65. a zdravotně indisponovaný Ondřej Moravec 92.

Závod ve zkratce

Jindy dobrácký úsměv na tváři Zdeňka Vítka vystřídal zklamaný až naštvaný výraz. Ani jeden z jeho svěřenců totiž nedokázal do sprintu vstoupit čistou ležkou.

Michal Krčmář udělal při obou střeleckých zastávkách jednu chybu a i když byl z českých reprezentantů nejrychlejší, tak se nedokázal propracovat na lepší než 44. příčku. Do zítřejší stíhačky si ponese manko více než dvou minut.

Dvě chyby poslaly Bimba mimo body

Stíhací závod se bohužel nebude týkat Ondřeje Moravce. Sprint rozjel z našich nejrychleji, ale po ležce, na které minul jeden terč, se ozvaly zdravotní potíže. S bolestí břicha a mžitkami před očima zaznamenal na stojce další dvě chyby a do cíle dorazil na 92. příčce.

Až třetí Čech na startu trochu vylepšil hodnocení závodu. Tomáš Krupčík také vstoupil do závodu obkroužením jednoho trestného kola, ale po čisté stojce se posunul na 30. příčku, což je jeho druhý nejlepší výsledek na mistrovství světa v kariéře. Maximem zůstává 26. místo z vytrvalostního závodu v Kontiolahti.

Jakub Štvrtecký při svém debutu na mistrovství světa sahal po postupu do stíhacího závodu. Vleže netrefil dva terče, ale stojka mu vycházela mnohem líp. Až poslední rána nenašla cíl, což nakonec českého juniora stálo pozvánku do stíhačky. Štvrtecký dojel 65.

Kuba si poprvé vyzkoušel atmosféru velkého závodu

Roli největšího favorita potvrdil norský rychlík Johannes Thingnes Bø, který i přes jednu chybu o 13,7 sekundy porazil bezchybného Alexandra Loginova z Ruska. V bitvě o bronz uspěl Francouz Quentin Fillon Maillet, když o tři desetiny sekundy zdolal Ukrajince Dmytra Pidručnyje.

Statistické okénko

  • Johannes Thingnes Bø byl suverénně nejrychlejší na trati, na soupeře najel více než půl minuty. Michal Krčmář ze 28. místa ztrácel minutu a půl.
  • Ondřej Moravec zajel v prvním kole 32. nejlepší čas, kvůli zdravotním problémům se ale ve druhém kole propadl na 55. příčku a v posledním kole až na 99. ze 103 závodníků, kteří dorazili do cíle.

Tělo Ondrovi dnes nedovolilo pomýšlet na dobré umístění

  • Ukrajinec Dmytro Pidručnyj mohl litovat pomalejšího prvního kola (27. čas), v tom druhém byl čtvrtý nejrychlejší a v posledním nestačil jen na Bøho.
  • Na střelnici dnes řádil Erik Lesser, který zvládl dvě nuly za 39 sekund. Tomáš Krupčík zaznamenal 50. čas (57,5 s), zbylí Češi na střelnici strávili více než minutu.
  • Do první desítky se dostalo 8 biatlonistů, kteří zastříleli čistě. Celkem bylo 21 bezchybných střelců.
  • Češi dnes připsali do Poháru národů 284 bodů, což stačilo jen na 14. místo. Celkově ale nadále kontrolují 8. příčku.

Ohlasy

Tomáš Krupčík: „Pro mě je to relativně slušný výsledek, vzhledem k tomu, že to byl pro mě první sprint na mistrovství avěta, doteď jsem jel vždycky jen individuál. Přes tu jednu chybu to nebylo na trati individuální, ale jsem s tím spokojený, co jsem předvedl.“

Michal Krčmář: „Nebylo to určitě ideální. Měli jsme tam trošičku smůly, začalo hustě sněžit a oproti druhého a třetímu kolu se to kolo zpomalilo, sníh tu trať zapadal. Oproti závodníkům, kterým nepadalo, tam člověk 12, 13 vteřin mohl nechat, ale ve finále s tím, že jsem střílel 1+1, tak to nemá žádný vliv. Kdybych šel 0+0, tak mě to štve víc, ale ten hlavní problém byl na střelnici.“

Ondřej Moravec: „ Hlava se mi motala, v očích jsem cítil obrovský tlak, absolutně nevím, co se stalo, v životě jsem nic takového nezažil, takže jsem sundal flintu na stojáku a normálně jsem měl problém ji jen držet před sebou. Nejdřív jsem cítil, že se mi motá hlava, pak mi začlo bolet břicho. Nevím jestli to tělo nějak kolabovalo. V cíli na to, že jsem to poslední kolo obešel, tak jsem se málem nemohl ani zvednout.“

Zdeněk Vítek: „Povedla se nám jedna nula z osmi možných. Na to, jaké byly podmínky, je to šílenost. Ty jedničky, budiž. Dvojky jsou zbytečné, což je jasné, ale ještě jsme k tomu jeli jako ponocní. To je asi můj komentář.“

Výsledkový servis

Příští závod

V neděli jsou na programu Mistrovství světa v Östersundu stíhací závody. Ženy pojedou od 13:45, muži od 16:30.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík