Davidová proměnila třetí start na MS v 13. místo, Vítková si dostíhala pro 16.

10. března, 2019

Markéta Davidová neudržela ve stíhacím závodě na Mistrovství světa ve švédském Östersundu nadějnou sedmou příčku. V těžkých podmínkách se na střelnici dopustila šesti chyb, rychlý běh jí ale zaručil stále velmi dobrou 13. příčku. Naopak Veronika Vítková se díky povedené střelbě posunovala vzhůru a spravila si náladu 16. místem. Vzestup zaznamenala také 41. Eva Puskarčíková.

Závod ve zkratce

Na nástřelu se Markéta Davidová trochu s obavou dívala na splašené větrné praporky na střelnici a sílu östersundského větru poznala už na úvodní ležce. Musela na dva trestné okruhy a ty nebyly poslední. Následovaly jedničky na druhé a třetí střelecké zastávce a dvojka na té závěrečné. Davidová ale tradičně rychle běžela a finišovala na dobré 13. příčce.

Makula dnes důkladně prozkoumala trestné kolo

Jinou cestou dnes šla (běžela) Veronika Vítková. Na lichých střelbách byla bezchybná, na těch sudých udělala po jedné chybě. Patřila tak ke střeleckým premiantkám a posunula se z 38. místa až na 16. V závěrečném kole dokonce ukázala záda Kaise Mäkäräinenové a mohla se těšit z třetího nejlepšího výsledku v sezóně.

„Ahoj Kaiso, tak já zase jedu.“

Po dvou chybách na úvodní ležce, které ji poslaly na poslední 55. místo, se v dalším průběhu závodu posunovala i Eva Puskarčíková. Dvakrát zastřílela čistě a mrzet ji mohla až závěrečná stojka, na které se nevyvarovala dvou omylů. To ji stálo body, protože skončila 41.

Startovala jako poslední, ale i tak Evča sahala po bodech

Čtyřmi chybami na poslední střelbě se připravila o zlato do té doby vedoucí Mona Brorssonová. Rozesmutnělé tribuny pak sledovaly střelecký koncert Denise Herrmannové, která si dojela pro premiérové zlato na mistrovství světa. Německý double nedovolila Tiril Eckhoffová, která v závěru udolala Lauru Dahlmeierovou.

A bylo po zlatém snu

Celkové vedení si vzala zpět dnes desátá Lisa Vittozziová. Dorothea Wiererová dojela až dvacátá a nyní ztrácí na svou krajanku šest bodů. Markéta Davidová figuruje na 17. příčce.

Statistické okénko

  • Denise Herrmannová byla suverénně nejrychlejší na trati, na druhou Marte Olsbuovou Røiselandovou najela 19,6 sekundy.
  • Markétě Davidové patřil šestý čas, za Herrmannovou zaostala o 33,4 sekundy. Ve druhém a pátém kole byla Davidová čtvrtá nejrychlejší.
  • Veronika Vítková začala 46. běžeckým časem v prvním kole a skončila 29. v tom posledním. V běžeckém pořadí figurovala na 35. příčce s mankem minuty a 46,9 sekundy.

Když tahle super běžkyně dobře zastřílí, tak to mají soupeřky těžké

  • Čtyři biatlonistky dnes střílely s jednou chybou, dalších pět se dvěma chybami. Mezi nimi byla právě Veronika Vítková, která na střelnici strávila dvě minuty a 10 sekund. Byl to 16. nejrychlejší čas.
  • Eva Puskarčíková byla třetí nejrychlejší na druhé střelbě (30,3 s) a dokonce druhá nejrychlejší na třetí střelbě (24,8). Obě položky odstřílela za nula.
  • Naopak Markéta Davidová na střelnici zůstala 2 minuty a 46 sekund, což byla druhá největší porce času ze všech.
  • Denise Herrmannová by vyhrála, i kdyby se odečetly ztráty ze sprintu, celé pódium by zůstalo stejné. Veronika Vítková by ale poskočila na 10. místo, Markéta Davidová by byla 23. a Eva Puskarčíková 30.

Ohlasy

Markéta Davidová: „Dnes to bylo dost ovlivněné střelnicí, vítr se fakt hodně točil a já to nedokázala přečíst a ještě jsem tam strávila strašně času, protože jsem na některé rány čekala. Ještě jsem si na poslední položce vyhodila náboj, takže si myslím, že dnes ten čas na střelnici bude sakra dlouhý. Měly jsme úplně skvěle připravené lyže. O to to bylo jednodušší. A necítila jsem se úplně špatně, i když žádná sláva to taky nebyla.“

Veronika Vítková: „Škoda té poslední rány vestoje, chvíli jsem na ni čekala, pak jsem ji stejně nedala, mohlo to být ještě veselejší, ale i tak jsem spokojená, jak to dopadlo. Někdo mě v posledním kole předjel, ale jsem pyšná na to, že jsem na trati zabojovala s Kaisou, v posledním kopci jí ujela a udržela za sebou. To jsem hodně překvapila sama sebe, protože ona mě předjela pod nejprudším kopcem, lehce mi cukla, ale pořád jsem s ní držela tempo i díky výborně připraveným lyžím.“

Jiří Holubec: „Bylo to těžké, vítr tu zlobí. U Markét jsme udělali korekci, vítr měla jiný než na nástřelu. Další položka byla se čtyřmi centrovými ránami a jednou kalibrovou. Ty jedničky dneska se ještě berou, za dvě už jsme pak couvali dozadu. Stejně pěkný výkon. Verča si zaslouží pochvalu, první položka absolutně centrová, ty stojky také zvládla. Dobrý impulz pro sebevědomí.“

Výsledkový servis

Příští závod

Ještě dnes, v 16:30, pojedou stíhací závod muži. V pondělí je v Östersundu na programu volný den.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík