Lékař o „blackoutu“ Moravce: Klesl mu krevní tlak, příčinu neznáme

10. března, 2019

Na velkých akcích provází českou biatlonovou reprezentaci lékař Vladimír Dobeš, který už během třetího dne Mistrovství světa v Östersundu musel řešit nepříjemnosti. Ondřej Moravec prožil během sprintu, jak sám říká, „blackout“. Ve druhém kole se mu udělalo zle, výrazně zpomalil, k chybě z ležky přidal další dvě vestoje a doploužil se do cíle až jako 92.

„Nejdřív jsem cítil, že se mi motá hlava, pak mě začalo bolet břicho. Nevím jestli to tělo nějak kolabovalo. V cíli na to, že jsem to poslední kolo obešel, tak jsem se málem nemohl ani zvednout. Nechápu to moc, v životě se mi nic takového nestalo,“ popisoval po závodě Ondřej Moravec.

To už byl v péči lékaře českého týmu Vladimíra Dobeše. Co se tedy stalo? „Došlo k poklesu krevního tlaku, ale nedokážu říct, z jakého důvodu. Může jít o kolísavý tlak, ale to se zatím neprojevilo. Ondru trápila bolest hlavy, hučení v uších a křeč do břicha, což plynulo z toho, že se tělo snažilo centralizovat krev do hlavy. To podle mého názoru patřilo k tomu momentálnímu poklesu. Ještě 20 minut po závodě v buňce měl tlak 80/60.“

Před závodem byl přitom zkušený český biatlonista v dobrém rozmaru. „Nechápu to,“ kroutí hlavou Dobeš. „Těsně před závodem jsme spolu seděli v buňce. Ondra jedl i pil normálně, dodržel obvyklé rituály, byly tam i srandičky. Cítil se v pohodě.“

Vzhledem k soužení na trati se nabízelo závod vzdát. „Samozřejmě to mohl zabalit, ale říkal, že jde prostě o mistrovství světa a tam nebývá zvykem nedojet,“ říká dlouholetý lékař českého týmu.

Dobrou zprávou je, že už večer bylo Ondrovi výrazně lépe. „Večer už byl v pohodě. Tělo je samozřejmě trochu unavené, protože dostalo pecku. Doma mu můžeme změřit tlak při maximální zátěži, jestli třeba nedochází k poklesu při dosažení určité hranice,“ dodává Vladimír Dobeš.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík