Povedená stíhačka českých mužů, 18. Krupčík si vylepšil maximum na MS

10. března, 2019

Tomáš Krupčík i Michal Krčmář vylepšili ve stíhacím závodě na Mistrovství světa ve švédském Östersundu své postavení ze sprintu. Oba minuli jen dva terče a zařadili se mezi nejlepší střelce závodu. Krupčíkovi to stačilo na 18. místo, což je jeho nové maximum na mistrovství světa. Krčmář obsadil s 44 na hrudi 25. příčku. Senzačním mistrem světa se po kolapsu Johannese Bøho na poslední střelbě stal Ukrajinec Dmytro Pidručnyj.

Závod ve zkratce

Včera byl trenér mužů Zdeněk Vítek z výkonů svých svěřenců hodně zklamaný, dnes už mohl vykouzlit alespoň malý úsměv. Podmínky na střelnici nebyly opět zcela ideální, ale Tomáš Krupčík a Michal Krčmář se trefovali. Zaváhali shodně jen dvakrát.

Krupčík udělal po jedné chybě na obou ležkách, ale na stojkách už byl neomylný. Navíc velmi solidně běžel a posunul se na 18. místo, čímž si stanovil nové maximum na mistrovství světa a vyrovnal druhý nejlepší výsledek v této, teď už to můžeme říct, životní sezóně.

Stylový dojezd pro životní úspěch na mistrovství světa

Druhý z Čechů vstoupil do závodu dvěma nulami, pak musel na dvě trestná kola po úvodní stojce. Na té další ale složil čistý reparát a mířil vzhůru. Do cíle Krčmář dojel jako 25., polepšil si tedy o 19 míst.

Bimbo dnes předjel hodně soupeřů

Před závěrečnou střelbou měl Johannes Thingnes Bø téměř minutový náskok na své pronásledovatele, ale stejně to nestačilo. Minul tři terče a musel se spokojit se stříbrem. Zlato mu překvapivě vyfoukl Ukrajinec Dmytro Pidručnyj, který přitom ještě nikdy nebyl ve Světovém poháru na stupních vítězů. Druhý bronz slaví Quentin Fillon Maillet.

Johannes se musel sklonit před ukrajinským soupeřem

Nor však přece jen měl důvod k velké radosti: Pět závodů před koncem si zajistil zisk premiérového velkého křišťálového glóbu.

Johannes na poslední střelbě ztratil hlavu

Statistické okénko

  • Nejrychlejším mužem na trati dnes byl Johannes Kühn, Johannes Bø na něj ztratil 6,7 sekundy. Třetí v pořadí Antonin Guigonnat už zaostával o více než půl minuty.
  • Velmi dobře si na trati vedl Tomáš Krupčík. Patřil mu 24. čas se ztrátou minuty na nejrychlejšího Kühna. O 10 sekund víc ztrácel 31. Michal Krčmář.
  • Dmytro Pidručnyj si ke zlatu pomohl nejrychlejší střelbou (1:34), Tomáš Krupčík měl 21. střelecký čas (1:56) a na své poměry rychle střílel i Michal Krčmář se 33. časem (2:03).
  • Dmytro Pidručnyj na střelnici nastřádal na Johannese Bøho 27 sekund, v cíli měl přitom náskok 8 sekund.
  • Nejlepší čas po odečtení rozestupů ze sprintu měl Tarjei Bø, na pomyslných stupních vítězů by ho doplnili Antonin Guigonnat a Jevgenij Garaničev. Tomáš Krupčík by byl na skvělé desáté pozici, Michal Krčmář na dvanácté.
  • Michal Krčmář se se svým posunem o 19 míst stal největším skokanem dnešního závodu.

Ohlasy

Tomáš Krupčík: „Dneska jsem opravdu spokojený, jak se mi závod povedl, i když na trati to bylo hodně těžké. Tím že je to MS, každý do toho šel na 110 procent a jelo neuvěřitelně rychle hned od začátku. Jsem moc rád, že se mi povedlo vynulovat ty stojky, to mě posunulo hrozně dopředu.“

Michal Krčmář: „Jak jsem se posouval, tak jsem začal zase moc závodit a přestal se koncentrovat na sebe. Dvě rány mi tam vypadly, tak jsem si to vyhodnotil a další položka byla taková, jaká měla být. To je takový vztyčený vykřičník do vytrvalostního závodu, ale určitě dnes převládá pozitivní dojem ze závodu. Včera to bylo hodně trpké, dnes to má i světlé chvilky.“

Výsledkový servis

Příští závod

Pondělí bude v Östersundu volným dnem. V úterý v 15:30 se jede vytrvalostní závod žen, ve středu v 16:10 vytrvalostní závod mužů.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík