Složení štafet v Östersundu: Potřinácté v řadě se Šlesingrem a poprvé s Davidovou

15. března, 2019

Mistrovství světa v biatlonu ve švédském Östersundu pomalu vrcholí, na řadu přicházejí štafety. V sobotu se stihnou odjet obě, jak ta ženská (13:15), tak i mužská (16:30). Trenéři žen Egil Gjelland a Jiří Holubec nominovali kvarteto Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková. Zdeněk Vítek a Anders Bratli zase ukázali na Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce, Tomáše Krupčíka a Michala Krčmáře.

Sedmá žena ze sprintu Markéta Davidová si odbude štafetovou premiéru, Jessica Jislová s Evou Puskarčíkovou pojedou potřetí. To Veronika Vítková nevynechala ani jednu štafetu od roku 2008, kdy jako juniorka debutovala shodou okolností právě v Östersundu. Tehdy dojely Češky 16. a pak se rok co rok zlepšovaly, případně zůstávaly na svém. Před dvěma lety v Hochfilzenu z toho bylo čtvrté místo.

Složení štafety okomentoval asistent trenéra žen Jiří Holubec. „Vsadili jsme na osvědčenou sestavu. Jessica je stabilní střelkyní, proto dostala přednost před Luckou. Verča šla teď nahoru, a tak jsme ji vrátili na poslední úsek, který předtím jezdívala.“

České ženy v posledních pěti štafetách na MS

  • Hochfilzen 2017: 4. místo (Jislová, Puskarčíková, Vítková, Koukalová)
  • Oslo 2016: 6. místo (Jislová, Koukalová, Charvátová, Vítková)
  • Kontiolahti 2015: 7. místo (Puskarčíková, Koukalová, Landová, Vítková)
  • Nové Město na Moravě 2013: 10. místo (Vítková, Koukalová, Landová, Tomešová)
  • Ruhpolding 2012: 10. místo (Vítková, Tomešová, Zvařičová, Landová)

Jessica Jislová byla ve vytrvalostním závodě druhou nejrychlejší Češkou

Štafetě mužů vévodí, co se týká zkušeností, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Šlesingr debutoval v roce 2003 v Chanty-Mansijsku a od té doby nikdy nechyběl na startu štafety na MS. Zítra pojede už potřinácté. Moravec si na své pažbě udělá devátý křížek. Michal Krčmář pojede popáté v řadě, z toho potřetí v roli finišmana. Tomáš Krupčík zažil premiéru před dvěma lety v Hochfilzenu, kde na prvním úseku musel na trestné kolo. Češi tehdy skončili desátí.

O skládání štafety pohovořil trenér mužů Zdeněk Vítek „Výběr nebyl jednoduchý, všichni kluci jsou na tom podobně. Nakonec dostal přednost Boušek před Kubou, protože střílí líp a na prvním úseku by se mohl trochu schovat. Ondra letos jezdí štafety výborně, i ve smíšených dvojicích jel dobře. Křupas je ve formě a Bimbo je silný ve finiši. Smíšenou štafetu tady zvládl velmi dobře.“

Čeští muži v posledních pěti štafetách na MS

  • Hochfilzen 2017: 10. místo (Krupčík, Moravec, Šlesingr, Krčmář)
  • Oslo 2016: 5. místo (Krčmář, Soukup, Moravec, Šlesingr)
  • Kontiolahti 2015: 6. místo (Krčmář, Soukup, Šlesingr, Moravec)
  • Nové Město na Moravě 2013: 6. místo (Šlesingr, Moravec, Soukup, Krčmář)
  • Ruhpolding 2012: 9. místo (Šlesingr, Vítek, Soukup, Moravec)

 

K dispozici už jsou také oficiální startovní listiny:

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík