Češi v akci, 17. 3. – Vrcholí Mistrovství světa v Östersundu i IBU Cup v Martellu

17. března, 2019

Mistrovství světa ve švédském Östersundu dnes vyvrcholí závody s hromadným startem pro 30 nejlepších mužů a žen. Na základě výsledků přímo na šampionátu se do masáků kvalifikovali Markéta Davidová, Veronika Vítková, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář. Hromadné starty se pojedou také v italském Martellu, kde se za účasti šesti Čechů uzavře druholigový IBU Cup.

Markéta Davidová pojede teprve třetí hromadný start v kariéře. Premiéru si odbyla na olympiádě v Pchjongčchangu, kde dojela na 18. příčce. Druhý start, letos ve Světovém poháru v Anterselvě, už proměnila ve stříbro.

Pro Veroniku Vítkovou bude dnešní masák prvním v sezóně, ale jinak má s touto disciplínou bohaté zkušenosti. Třikrát brala ve Světovém poháru medaili a na Mistrovství světa v Oslu skončila šestá. České ženy v této disciplíně na MS zatím nezískaly žádnou medaili.

To muži jednu medaili mají, stříbro Ondřeje Moravce z roku 2015. Ten se ale nyní mezi 30 startujících nedostal. Poprvé si naopak hromadný start zajede Tomáš Krupčík, který je možná v životní formě a letos si vylepšil jak maximum ve Světovém poháru (12. místo), tak na mistrovství světa (18. místo).

Těsně vyšel postup do masáku i Michalu Krčmářovi, který se v této disciplíně představil i na předešlých dvou šampionátech. Pokaždé z toho byla 22. příčka. Ve Světovém poháru v hromadném startu dojel i pátý.

V italském Martellu se dnes budou testovat hromadné starty pro 60 biatlonistů, kdy po prvním kole odstřílí závodníci s čísly 31 až 60 a po tom dalším s čísly 1 až 30. Následně se obě poloviny spojí a závod dojedou. Tuto novinku si vyzkouší i šest českých reprezentantů.

10:00 – IBU Cup – hromadný start mužů

12:30 – IBU Cup – hromadný start žen

13:15 – Mistrovství světa – hromadný start žen

16:00 – Mistrovství světa – hromadný start mužů

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík