Světový pohár v Oslu – předzávodní přehled

20. března, 2019

Závěrečný díl Světového poháru v biatlonu hostí norské Oslo, konkrétně jeho čtvrt Holmenkollen. Tento kopec je posvátným místem všech lyžařů a vítězství tu má speciální příchuť, což v minulosti poznali i Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a česká štafeta biatlonistek. Jen pár minut od areálu vyrůstal asistent trenéra mužů Anders Bratli, který nám Oslo, respektive Holmenkollen blíže představí. Ale nejprve si prolétneme novinky z biatlonového světa.

Stalo se před Oslem

 • Martin Fourcade předčasně ukončil sezónu. Do Osla ale odcestoval, s trenéry bude diskutovat o přípravě na další sezónu.
 • V Oslu nebude startovat ani Anaïs Chevalierová, které podle vlastních slov řeklo tělo stop.
 • Nachlazení před domácím Světovým pohárem postihlo Tiril Eckhoffovou a Tarjeiho Bøho, jejich start je v ohrožení.
 • Ukrajinku Juliji Džimovou čeká kvůli problémům se zády několikaměsíční tréninková pauza. Může vynechat i část příští sezóny.
 • Kanaďanka Rosanna Crawfordová se na Mistrovství světa v Östersundu rozloučila s kariérou. To samé rozhodnutí před domácí fanoušky učinil Fredrik Lindström.

Krátce o Oslu

Kde se ty závody vlastně konají, „v Oslu“ nebo „na Holmenkollenu“? Obojí je ve své podstatě správně. Holmenkollen je severozápadní předměstí norského hlavního města. S nadmořskou výškou mezi 350 – 400 metry je nejvýše položenou částí metropole. Z centra Oslo je dosažitelný metrem nebo tramvají. Je znám jako legendární středisko zimních sportů.

Dominantou Holmenkollenu je skokanský můstek. Jeho současná podoba je z roku 2010, kdy byl přestavěn pro MS klasiků 2011, kritický bod (HS) dosahuje 134 metrů. V bezprostřední blízkosti můstku je lyžařský a biatlonový areál s tribunami, střelnicí a úžasným výhledem na moře, konkrétně Oslofjord, a také centrum města.

Silueta skokanského můstku na Holmenkollenu

Krátce si tedy Oslo (v norštině „ušlu“ nebo „ošlo“) představit. Město bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. Jeho rozvoj v moderní metropoli nastal teprve v závěru 19. století, kdy převzalo roli nejdůležitějšího norského města od Bergenu. V roce 2011 žilo v městské aglomeraci „Velké Oslo“ (Stor Oslo) 906 357 obyvatel, z čehož 25 % tvořili zahraniční imigranti (celkem 230 000 osob), zejména z Pákistánu, Somálska, Srí Lanky, Iráku a Turecka, v poslední době i Polska. Oslo je tak kosmopolitním městem se všemi klady a zápory.

Jaké jsou jeho dominanty? Určitě Královský palác z první poloviny 18. století, kde sídlí královská rodina, jež už po generace sport miluje a na Holmenkollenu je tradicí, že vítězové mohou krále či jiného člena královské rodiny pozdravit přímo u jeho lóže na tribuně.

Jedním ze symbolů města a vlastně i celého Norska je radnice, kde se každoročně 10. prosince udělují Nobelovy ceny míru. Proslavené je též Muzeum Kon-Tiki cestovatele Thora Heyerdahla, Muzeum Fram, pojmenované po lodi, kterou badatel Roald Amundsen plul k Antarktidě během své cesty na jižní pól. Uklidňujícím dojmem působí Frogner park a Vigelandův park s četnými skulpturami. Nejznámější je určitě „Vztekající se chlapeček“. Stojí za to vidět. Do Oslofjordu se pak zakusují nové, moderní čtvrti plné muzeí, kanceláří, bytů, kaváren či restaurací.

Po dávce kalorií je však čas na sport. Kořeny v norské metropoli mají také hvězdy světového sportu jako legendární krasobruslařka Sonja Henie, sjezdař Kjetil André Aamodt nebo skokan na lyžích Espen Bredesen. A vlastně jeho prostřednictvím už jsme zpátky na Holmenkollenu, který dokonce roku 1952 hostil Zimní olympijské hry! A co tam vedle moderních arén nalezneme dnes ještě? Především je to Muzeum lyžování z roku 1923, které se pyšní přídomkem nejstarší na světě.

V Oslu je draze i blaze

Oslo očima Anderse Bratliho

„Vyrůstal jsem asi 15 minut od stadionu, takže jsem na Holmenkollenu lyžoval odmalička. Znám to tam velmi dobře, i když proběhly nějaké změny na stadionu i na tratích. Dá se říct, že je to můj domovský areál.

Tratě patří mezi ty těžší ve Světovém poháru. Jsou tam hodně dlouhá, byť ne tak prudká stoupání. Proto jsou často velké rozdíly v běžeckých časech. Střelnice vypadá na první pohled jednoduše, protože na ni sjíždíte. Ale je třeba zůstat soustředěný, protože vítr může být ošidný. Není úplně jednoduché ho vždycky přečíst. Někdy má větší vliv na letící kulky, než by naznačovaly praporky.

A přitom ta střelnice vypadá tak mírumilovně

Velkou tradici na Holmenkollenu má 50kilometrový závod běžců na lyžích, ale skvělá atmosféra je i na biatlonových závodech. Očekávám, že i letos přijde hodně diváků a biatlonisté si užijí parádní kulisu.

Když se dívám na výsledky, tak bych řekl, že Norové zažívají jednu z nejlepších sezón v historii. Hodně lidí se bálo, co se bude dít po odchodu Oleho Einara Bjørndalena a Emila Hegleho Svendsena, ale teď Johannes Thingnes Bø vyhrává jeden závod za druhým a daří se i dalším mužům a ženám. Myslím, že hodně lidí už na Bjørndalena zapomnělo… (smích) To si samozřejmě dělám legraci.

A jestli letos závody na Holmenkollenu navštíví král Harald V.? To nevím, nic mi neříkal. (smích) Obvykle navštíví aspoň jeden závod, takže doufám, že přijde i teď. Když budeme mít štěstí, tak se s ním některý z našich (českých) biatlonistů setká.

Myslím, že pro norské biatlonisty je trochu speciální, když závodí před králem. Cítí, že je závod prestižnější a chtějí předvést mimořádný výkon. Vědí, že vítěz se pak může s králem setkat. Král je v Norsku velmi populární. Obvykle moc nemluví a to je možná ten důvod, proč ho lidé mají tak rádi. (smích) Hodně se zajímá sport, je uvolněný a vtipný.“

Tady je Bratliho

Češi v Oslu

 • Michal Šlesingr a Ondřej Moravec si na Holmenkollenu připsali své jediné výhry ve Světovém poháru. Šlesingr triumfoval v hromadném startu v roce 2008, Moravec ve stejné disciplíně o pět let později.
 • Třetím mužským medailistou je Roman Dostál, v roce 2006 získal stříbro a jak jinak než v hromadném startu.
 • Šlesingr s Moravcem se na Holmenkollenu čtyřikrát dostali do elitní desítky, Michalu Krčmářovi se to povedlo dvakrát.
 • Krčmář si v Oslu zajel svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa, v roce 2016 byl ve vytrvalostním závodě pátý.
 • Jakub Štvrtecký prožil v norském středisku svůj debut ve Světovém poháru, před rokem tu ve sprintu skončil 80.

Tento muž ví, jaké je to vyhrát na Holmenkollenu

 • Nejúspěšnější Češkou v Oslu je v roce 2016 dvakrát stříbrná Gabriela Koukalová.
 • Individuální medaili na Holmenkollenu vybojovala i Veronika Vítková, v roce 2015 třetí nejlepší ve vytrvalostním závodě.
 • Vítková v posledních devíti závodech v Oslu neskončila hůře než jedenáctá. V roce 2016 tu byla na Mistrovství světa čtvrtá, šestá, sedmá a osmá.
 • Jak Vítková, tak Koukalová byly společně s Jitkou Landovou a Evou Puskarčíkovou v roce 2015 v Oslu součástí vítězné štafety.
 • Lucie Charvátová absolvovala v Oslu pět závodů a čtyři z nich proměnila body. Jejím nejlepším výsledkem je 18. místo.

Díváte se na specialistku na Holmenkollen

Česká nominace

 • Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jakub Štvrtecký
 • Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

21. 3. – 16:30 – sprint žen

22. 3. – 16:30 – sprint mužů

23. 3. – 15:00 – stíhací závod žen

23. 3. – 17:15 – stíhací závod mužů

24. 3. – 13:45 – závod s hromadným startem žen

24. 3. – 16:30 – závod s hromadným startem mužů

Užitečné odkazy

 

Karel Halberštádt, Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík