Co se povedlo a co se nepovedlo v sezóně 2018/19

03. dubna, 2019

Sezóna 2018/19 se určitě nezapíše zlatým písmem do historie českého biatlonu, byť Markéta Davidová tuto barvu jednou použila. Právě její výkony patří spolu s progresem Tomáše Krupčíka k největším pozitivům uplynulé zimy. Kvalitní výsledky českých juniorů a dorostencům zase přinášejí nadějné vyhlídky do budoucna. Na druhé straně je tu neúspěšné Mistrovství světa v Östersundu či propad běžecké výkonnosti. V následujícím článku shrnujeme, co se v uplynulé sezóně povedlo a co se nepovedlo.

Co se povedlo

Životní sezóna Davidové a Krupčíka

Dva čeští biatlonisté zažili životní sezónu. Markéta Davidová se pod vedením Egila Gjellanda zařadila mezi absolutní běžeckou elitu, pravidelně figurovala v Top 10 běžeckých časů a výrazně se zlepšila ve střelbě. Stále sice za nejlepšími zaostávala v rychlosti, ale v přesnosti si polepšila ze 72 % na 79 %.

S tím přišly i výsledky, hned na úvod sezóny skončila Davidová třetí ve vytrvalostní závodě v Pokljuce. V Anterselvě vyhrála svůj první závod ve Světovém poháru v kariéře (sprint) a následně brala stříbro v hromadném startu. Stejný kov vybojovala i ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore a díky tomu se oblékla do červeného trikotu. Závěr sezóny jí už tolik nevyšel, ale sedmé místo ve sprintu na Mistrovství světa a celková jednadvacátá pozice v hodnocení Světového poháru je pro dvaadvacetiletou biatlonistku velkým úspěchem.

Takový ten pocit, když vyhrajete poprvé závod Světového poháru

Tomáš Krupčík získal v uplynulé sezóně Světového poháru víc bodů než ve všech předešlých sezónách dohromady. Jeho spanilá jízda začala v Anterselvě, kde si 18. místem vylepšil své maximum. Ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore si ho posunul ještě o 6 příček. Krupčíkova forma gradovala na Mistrovství světa.

Běžecky na tom byl lépe než kdy předtím a ve štafetě a částečně v hromadném startu (ve svém premiérovém) se prezentoval naprosto chladnokrevnou střelbou. Díky ní se po třech položkách masáku pohyboval v elitní desítce a dokonce se blížil medailovým příčkám. Jenže si na poslední položce neporadil se silným větrem a klesl na 20. místo. Jeho nejlepším výsledkem z Östersundu zůstala 18. příčka ze stíhačky.

Před startem sezóny byste asi neřekli, že tento muž bude českou jedničkou na Mistrovství světa

Posun v hodnocení Světového poháru udělali i Michal Krčmář (celkově 21., nejlepší z českých mužů) a Lucie Charvátová (81.), ale ti rozhodně pomýšleli na lepší výsledky. Bez bodů sice zůstal Jakub Štvrtecký, ale ve svých 20 letech podával především ve štafetách spolehlivé výkony.

Štafety a Pohár národů

Z hlediska týmových statistik šli Češi oproti loňsku nahoru. Muži vedení Zdeňkem Vítkem vyrovnali v hodnocení štafet sedmé místo ze sezóny 2016/17, lépe (šestí) byli naposledy v sezóně 2013/14. Na Mistrovství světa dojeli čtvrtí, což je nejlepší výsledek v historii samostatného českého biatlonu. Stejná pozice jim patřila i v Oberhofu.

Ženy figurovaly v hodnocení štafet rovněž na sedmé příčce, na kterou si polepšily z loňské desáté. I jejich nejlepší výsledek přišel v Oberhofu, kde vybojovaly bronz. A do třetice, smíšené štafety poskočily ze třináctého místa na desáté.

V Poháru národů čeští muži i české ženy skončili osmí, oproti loňsku se posunuli o dvě příčky vzhůru a s přehledem uhájili pět startovních míst pro příští ročník. I kdyby vynechali poslední závod jako loni, tak by se na jejich postavení nic nezměnilo.

Pokud někdo vsadil na třetí místo českých biatlonistek v Oberhofu, tak je teď v balíku

Přesnost střelby

Na střelnici prožili čeští biatlonisté velmi dobrou sezónu. Hned pět z nich střílelo s největší úspěšností v kariéře. Z pravidelně startujících biatlonistů byl Ondřej Moravec s 90,4% úspěšností druhým nejlepším střelcem po Simonu Ederovi. Mezi těmi nejlepšími byla i Veronika Vítková s 89,3% úspěšností.

Na svém maximu byly s 82,8 % Jessica Jislová, se 79 % zmiňovaná Markéta Davidová a se 71,1 % Lucie Charvátová, i když u ní bylo zlepšení jen drobné. Velký střelecký progres byl patrný také na Jakubu Štvrteckém, zejména ve štafetách.

S 90% úspěšností mohl být Ondřej Moravec 100% spokojen

Úspěšné Mistrovství světa juniorů

Mistrovství světa juniorů ve slovenském Osrblie ukázalo, že se český biatlon nemusí bát o svou budoucnost. Dvě stříbrné medaile vybojovala dorostenka Tereza Voborníková, o zisk bronzu se postaral dorostenec Jakub Kocián. Dvakrát se do elitní desítky vešli další dorostenci Tomáš Mikyska a Tereza Jandová, to samé se v nabité juniorské kategorii povedlo Jakubu Štvrteckému. Celkem česká výprava posbírala 11 umístění v elitní desítce, což je nejvyšší počet od roku 2004.

Jakub Kocián otevíral v Osrblí český medailový účet

Přechod juniorů mezi dospělé

Ještě zůstaňme u juniorů. Ti se totiž velmi dobře ukazovali i mezi dospělými, v druholigovém IBU Cupu. Teprve 18letá Tereza Voborníková hned svůj první dospělácký závod proměnila v bodované 28. místo. Ještě o dvě příčky výše se při své premiérové sezóně v IBU Cupu dostala Petra Suchá a na body dosáhla i 37. Tereza Vinklárková.

Výborně se v IBU Cupu i díky stabilní střelbě zabydlel 19letý Vítězslav Hornig, který posbíral celkem 108 bodů. Jeho maximem bylo 17. místo. Husarský kousek se na konci sezóny povedl rovněž 18letému Mikuláši Karlíkovi, který hned v prvním závodě skončil osmý a udivil soupeře špičkovým během.

Mimochodem, mezi juniory se stále řadili Markéta Davidová a Jakub Štvrtecký, kteří už ale úspěšně závodili ve Světovém poháru.

Podobných radostných dojezdů by si Tereza Voborníková mohla užít víc

Co se nepovedlo

Výsledkový propad u zkušených reprezentantů

V uplynulé sezóně se tolik nevedlo těm, na které se mohl český biatlon v minulých letech spolehnout. Zatímto v loňském roce Veronika Vítková získala čtyři bronzové medaile a z toho jednu olympijskou, tak letos skončila ve Světovém poháru nejlépe devátá. Na vině byla po většinu sezóny horší běžecká forma, protože ta střelecká byla vynikající.

Podobný problém trápil Ondřeje Moravce. Čtyřiatřicetiletý biatlonista skončil v celkovém hodnocení Světového poháru na 30. místě, nejhůř od sezóny 2010/11. Pravdou je, že vynechal závody v zámoří, ale nevyšel mu ani vrchol sezóny, když jeho nejlepším výsledkem na Mistrovství světa bylo 37. místo.

Michal Krčmář si sice v celkovém hodnocení Světového poháru polepšil z 28. na 21. místo, ale spokojený také být nemohl. V loňském roce perfektně vyladil formu na Zimní olympijské hry, kde získal stříbro a sedmé místo. Nyní se v Östersundu pohyboval pouze ve třetí desítce.

Pro Evu Puskarčíkovou bylo celkové 39. místo ve Světovém poháru nejhorší za posledních pět let. U Lucie Charvátové s Adama Václavíka bohužel opět nepřišel výkonnostní progres. Až na 71., res. 90. příčce skončili v hodnocení SP Michal Šlesingr a Jessica Jislová. Kvůli vleklým zdravotních problémům však absolvovali jen sedm závodů, a tak jejich letošní výsledky nelze srovnávat s těmi předešlými.

Veronika Vítková se začala rozjíždět až ke konci sezóny

Vrchol sezóny bez medaile

Velký vliv na hodnocení sezóny mají výsledky na vrcholné akci. Od roku 2012 si česká reprezentace odvezla z mistrovství světa či olympijských her vždy alespoň jeden cenný kov, s výjimkou Mistrovství světa v roce 2016. Tehdy v Oslu však čeští biatlonisté pronikli hned v 11 případech do elitní desítky, takže i tento šampionát se dal považovat za úspěšný.

Naopak nyní v Östersundu Češi nezískali ani jednu medaili a do desítky byli jen čtyřikrát. O úspěšném vrcholu sezóny se dá mluvit jen u Markéty Davidové, sedmé ve sprintu, a Tomáše Krupčíka, který bral nejlépe 18. místo ve stíhačce.

Zatím poslední velké medaile českých biatlonistů

Chybějící top výsledky

To souvisí s předešlým bodem. Čeští reprezentanti sice podávali poměrně vyrovnané výkony, o čemž svědčí dobré umístění v Poháru národů (lepší než v minulé sezóně), ale chyběly jim top výsledky. Pro představu, v sezóně 2017/18 Češi ve SP a na ZOH posbírali 22 individuálních výsledků v elitní desítce. O rok dřív bylo takových výsledků 50, z toho o 20 se postarala Gabriela Koukalová. Letos bylo Top 10 výsledků jen 9.

Takových momentů si bohužel český tým v uplynulé sezóně moc neužil

Běžecká forma

Tady český tým, jak se říká, tlačí lyžařská bota. Můžeme si pomoct metrikou, která sleduje průměrný odstup na jednom kilometru v pěti nejlepších sprintech. Markéta Davidová se proti loňsku zlepšila ze 6,5 s na 2,8 s, Tomáš Krupčík zase z 9,5 na 7,8. Michal Krčmář zůstal prakticky na svém, ale další Češi šli běžecky dolů.

Běžecká stagnace trvá už dvě sezóny, Ondřej Moravec si za tu dobu pohoršil z 3,6 s na 7,2 s, Michal Šlesingr z 3,4 s na 8,7 s. I Krčmář je na tom o něco hůř, ze 4,3 s klesl na 5,1 s. Eva Puskarčíková šla z 8,2 s dolů na 9,7 s a Lucie Charvátová dokonce ze 7,8 s na 11,2 s. Trochu jinak je to u Veroniky Vítkové, které se povedla olympijská sezóna (4,7 s), ale už ne ta uplynulá (8,2 s).

Dobrá zpráva: Ondra se na trati držel

Na trati Ondřej Moravec marně hledal turbo tlačítko z roku 2017

Nevýrazné béčko

Nepovedenou zimu prožilo české béčko. Zatímco v sezóně 2017/18 se Milan Žemlička v IBU Cupu radoval z životního pátého místa a hlásil se o šanci ve Světovém poháru, tak v té letošní se trápil běžecky a body sbíral spíše po menších porcích. Výrazněji se prosadil jen ve specifickém supersprintu, ze kterého vytěžil 11. příčku. Totožný scénář psal i Ondřej Hošek s tím rozdílem, že jeho nejlepším umístěním byla 20. pozice. Výkonnostní pokles tak postihl celou reprezentaci mužů s výjimkou Tomáše Krupčíka.

Anna Tkadlecová po celou sezónu potvrzovala, že se řadí ke špičkovým střelkyním, ale stále také patřila k pomalejším biatlonistkám. Vzestup přišel až na konci sezóny, z předposledního závodu vytěžila životní 9. místo. Životní výsledek, 8. příčku, zaznamenala i Ludmila Horká, jinak se ale tato rychlá běžkyně stále trápila na střelnici, kde byla její úspěšnost leckdy 50% či nižší.

V loňském roce byl Ondřej Hošek dokonce adeptem na olympijskou místenku

Závěrem

Ačkoliv sezóna měla své světlé momenty, určitě nedopadla tak, jak by si čeští fanoušci a samozřejmě i sami biatlonisté a trenéři představovali. Právě trenéři spolu s vedením Českého svazu biatlonu nyní usilovně hledají konkrétní příčiny nedostatků. Na druhou stranu výsledky juniorů a dorostenců naznačují, že by se český biatlon v budoucnu nemusel obávat odchodu zkušených reprezentantů a že velká podpora mládeže začíná přinášet ovoce.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík, Jiří Novotný