Po sezóně se biatlonisté mění v hokejisty. A teď také ve fanoušky

10. května, 2019

Skvělý zákrok Krčmáře, který ihned rozehrává na Moravce. Ten posílá dopředu na Vítka, nabízí se volný Rybář a góóól. Tahle ryba zabrala! Podobným způsobem by mohl Robert Záruba komentovat některé utkání českých biatlonistů. Právě hokej je totiž jejich oblíbenou kratochvílí. Po sezóně se v něm tradičně utkávají a teď budou na dálku fandit národnímu týmu na Mistrovství světa v Bratislavě a v Košicích.

První zápas pískala Koukalová

Hokejová tradice se zrodila po olympiádě v Soči. Sezónu snů chtěl český tým ukončit v dobrém rozmaru a volba padla na hokej. „Ten sport nás baví, ale nestíháme hrát během sezóny. Tak jsme si řekli, že bychom si mohli společně zahrát právě na konci zimy,“ přibližuje Ondřej Rybář.

A tak vznikla tradice dvou hokejových utkání na ledě jabloneckých Vlků, kde na jedné straně stojí červený tým a na straně druhé bílý tým. První zápas pískala Gabriela Koukalová, tehdejší členka mužské tréninkové skupiny. Jinak je posezónní hokej pánskou záležitostí. „Ještě žádná z holek neříkala, že by si chtěla zahrát. Samozřejmě kdyby přišla, tak není problém.“ Tak třeba zvednou Markéta Davidová či Veronika Vítková hokejovou rukavici Rybáře.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza tu rukavici zvedl

Obě by mohly zkusit blafák na Michala Krčmáře, který od prvního ročníku hájí branku červeného týmu. „Vždycky mě lákalo zkusit si to v bráně. A chytlo mě to. Dokonce jsem si loni po sezóně udělal radost a koupil si vlastní brankářskou výstroj,“ pochlubil se medailista z Pchjongčchangu a velký sportovní fanoušek.

Z biatlonu je samozřejmě zvyklý na těžkou dřinu, přesto ho trochu překvapilo, jak náročné je chytání. „Dokud jsem si do té brány nevlezl, tak jsem si nedokázal představit, jak je to náročné. I pro mě jako amatéra, který se tam tak plácá, je hodně namáhavé pořád dokola padat na zem a zase se zvedat. Vždycky jsem pořádně zpocený.“

S tím plácáním to neberte doslova. Letos Krčmář biatlonové reprezentaci vychytal cenné vítězství…

Červený vs. bílý tým, ročník 2017

Biatlonisté vs. sdruženáři a skokani

Týden po tradičním dvojutkání biatlonová reprezentace nastoupila v liberecké Svijanské aréně ještě k jednomu zápasu. Sportovní redaktor Českého rozhlasu Pavel Petr inicioval utkání s týmem sdruženářů a skokanů na lyžích.

Český biatlon nastoupil v této sestavě: Michal Krčmář – Ondřej Rybář (kapitán), Zdeněk Vítek, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík, Adam Václavík, Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík, Milan Faltus, Šimon Kubina, Michael Málek, Aleš Ligaun, Tomáš Kašpar a David Nyč (asistent kapitána)

V brance soupeře se představil skokan na lyžích Roman Koudelka, nechyběl nejlepší český sdruženář Tomáš Portyk. Ani tato dvojice ale nezabránila porážce. Tým sdruženářů a skokanů se sice dostal do vedení, ale nakonec prohrál 4:8. I kvůli kouzlům brankáře Krčmáře.

Úspěšný zákrok Michala Krčmáře

„Musím říct, že nás v bráně Bimbo podržel, hodně se zlepšil. Byl to náš pilíř,“ chválí svého gólmana Ondřej Rybář. Koho by si jako kapitán vybral do své ideální sestavy? „To nemůžu říct, protože se mnou příště nikdo nebude chtít hrát,“ směje se. „Karlos (Mikuláš Karlík) hokej dřív hrával, ten se k tomu postavit umí. Ale jinak bych řekl, že jsme vyrovnaní.“

Když Michal Krčmář slyší o pochvale ze strany Rybáře, tak si první není jistý, jestli si ho „bafuňář“ (tak Krčmář s oblibou škádlí sportovního ředitele) jen nedobírá. „Občas se plácám jak ryba na suchu. Moc nedbám na to, jak ten zákrok vypadá. Prostě se snažím jakkoliv zabránit tomu, aby puk prošel za brankovou čáru,“ hodnotí své hokejové dovednosti český biatlonista.

Krčmář s Rybářem (ne)tipují

Jak Ondřej Rybář, tak Michal Krčmář budou bedlivě sledovat dnes startující Mistrovství světa v hokeji na Slovensku. A budou ho i glosovat během promítání zápasů Na Karmeli v Mladé Boleslavi. Krčmář bude hostem během zápasu Česko – Švédsko, na Rybáře čeká duel Česko – Itálie.

Bývalý šéftrenér českých biatlonistů má k hokeji celkově velmi blízký vztah. Je součástí týmu Losů, který sdružuje trenéry, servismany a další lidi pohybující se kolem Světového poháru. Ve střediscích, kde je ledová plocha, se tento tým snaží sehrát přátelské utkání s některým z místních týmů.

Třeba na Mistrovství světa v Östersundu proti místním amatérům kromě Rybáře nastoupili i Zdeněk Vítek a servismani Milan Faltus a Šimon Kubina. „Ale není na to moc času,“ říká Rybář. „Většinou se hraje pozdě večer, kdy nejsou žádné trénink a porady, servisáci mají hotovo. Je to třeba kolem deváté, desáté hodiny.“

Kapitánské céčko na hrudi Ondřeje Rybáře

Ale vraťme se zpět k hokejovému šampionátu, do nějž už dnes vstoupí i výběr kolem kapitána Jakuba Voráčka. „Je to jedna z věcí, na kterou se vždycky na jaře těším. Hokej mám rád skoro stejně jako fotbal. Mistrovství světa vždycky sleduju,“ prozradil Krčmář.

A jaké jsou jeho tipy? „Věřím, že náš tým projde do semifinále. Věřil jsem i loni… Vlastně věřím vždycky a v posledních letech to nějak nevychází. (smích) Neříkám, že bude medaile, ale to semifinále by mohlo klapnout. Pak je to i o štěstí.“ Za favority rodák z Vrchlabí považuje Rusko a Švédsko, za černé koně označil Američany.

To Rybář, který hokej pravidelně sleduje se svými dvěma syny, se k tipování neodhodlal. „Jako každý sport se i hokej velmi vyrovnává. Může za to migrace trenérů, okoukání herních stylů, kopírování… Stále si myslím, že český tým patří mezi ty lepší, ale v posledních letech už to není tak, že bychom mohli říct: Češi budou hrát finále. Moc bych si samozřejmě přál, aby to letos klaplo.“

 

Karel Halberštádt

Foto: Miloš Lubas