První změny u Čechů: Odchody Bratliho a Žídka, nová trenérka a jiná struktura týmu

22. května, 2019

Česká reprezentace už je v plném tréninku na nadcházející sezónu a v podobně vysokém tempu pracuje i vedení Českého svazu biatlonu, které ladí podobu realizačního týmu. V tuto chvíli je jasné, že u české družiny nebudou pokračovat asistent trenéra mužů Anders Bratli a šéf servisu Tomáš Žídek. Novou posilou naopak je Kamila Rajdlová, která bude dohlížet na členy rezervního a juniorského týmu. Plnou důvěru nadále mají hlavní trenéři Zdeněk Vítek a Egil Gjelland.

Odchod Bratliho a Žídka

„Kromě Markéty Davidové zůstal ženský tým v cílech i ve výkonnosti za očekáváním. Obdobné to bylo i u mužského týmu, kde byl zábleskem Tomáš Krupčík.“ Takové je ve zkratce hodnocení loňské sezóny ze strany sportovního ředitele ČSB Ondřeje Rybáře. Proto dochází (a ještě dojde) ke změnám.

Tou první je konec norského kouče Anderse Bratliho, který minulou sezónu asistoval Zdeňku Vítkovi u mužského áčka. „Očekávali jsme posun v technice běhu, která je jeho parketou. Ten efekt ale nebyl takový, jaký bychom si představovali. Určitě se nerozcházíme ve zlém. Nebylo to tak, že bychom se neshodli názorově. Anders je velmi milý, nekonfliktní a loajální člověk,“ říká Rybář a přeje mladému Norovi úspěšné pokračování trenérské kariéry.

Běžecky nestagnovali pouze muži, ale i ženy. „Nepodařilo se ideálně nastavit poměr intenzivních a volnějších tréninků. To je naší největší výzvou pro nadcházející ročník. Musíme prolnout nové věci s těmi, které nám dříve fungovaly,“ nastínil další změny Ondřej Rybář.

Pokles běžecké výkonnosti podle něj mohly částečně způsobit i další faktory. „Letos jsme měli problém s materiálem i servisem, bylo třeba to řešit.“ Jedním z výsledků je, že se Český svaz biatlonu domluvil na ukončení spolupráce s Tomášem Žídkem, který tři roky vedl servisní tým.

Česko-kanadsko-švédský servisman už u českého týmu působit nebude

Nově bude českým servismanům šéfovat Vojtěch Prášil. „Působí u nás už osm let, služebně je nejstarší. Prošel Světovým pohárem, v IBU Cupu dostal možnost být hlavním servismanem. Myslím si, že to fungovalo dobře. Zkušeností má dost,“ vysvětluje Rybář povýšení Prášila.

Nová trenérka a upravená struktura týmu

Po odchodu Anderse Bratliho se stane prvním asistentem u mužského áčka Aleš Ligaun, který bude mít zároveň na starosti B tým mužů, se kterým bude objíždět i IBU Cup. Trenérský dohled nad závody Světového poháru tak obstarají jako hlavní trenéři Zdeněk Vítek a Egil Gjelland, Jiří Holubec bude v zimě plnit roli asistenta pro muže i pro ženy.

Vítek bude mít v A týmu mužů k dispozici očekávanou šestici biatlonistů včetně talentovaného Jakuba Štvrteckého. O šest biatlonistek se bude starat i Egil Gjelland, přičemž Lucie Charvátová a Ludmila Horká budou figurovat v B týmu.

V záloze budou s ohledem na Zimní olympijské hry v Pekingu v roce 2022 „mladé“ B týmy, který budou úzce propojené s těmi juniorskými. Chlapce povede trenér Michael Málek, dívky Aleš Lejsek. Příprava mladých biatlonistů bude centralizovaná v Jablonci nad Nisou a dojde i na společná soustředění s áčkem. O přípravě juniorů si můžete přečíst více zde.

S tréninkem mladých biatlonistek Lejskovi od června pomůže nová posila Kamila Rajdlová. Bývalá běžkyně na lyžích se může pochlubit 11. místem z 30kilometrového závodu na Mistrovství světa v roce 2007 či 5. místem ze štafety na témže šampionátu. V zimě bude spolu s Ligaunem objíždět závody IBU Cupu.

Zároveň je na spadnutí příchod ještě jednoho mladého trenéra, který bude v létě spolupracovat s Málkem a v zimě se přesune do servisního týmu pro Světový pohár, kde může být k ruce i trenérům.


Složení české reprezentace pro sezónu 2019/20

A tým mužů: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík

A tým žen: Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

B tým žen: Lucie Charvátová, Ludmila Horká

„Mladý“ B tým mužů: Vítězslav Hornig, Ondřej Hošek, Mikuláš Karlík, Milan Žemlička

„Mladý“ B tým žen: Natálie Jurčová, Anna Tkadlecová

Junioři: Josef Kabrda, Petr Kánský, Jakub Kocián, Ondřej Mánek, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska

Juniorky: Karolína Dusilová, Veronika Macková, Klára Polednová, Petra Suchá, Eliška Svobodová, Eliška Teplá, Tereza Vinklárková, Tereza Voborníková

Junioři ve sledování: Luděk Abrahám, Jakub Kudrnáč

Juniorky ve sledování: Bára Babánková, Tereza Jandová, Renáta Trejbalová

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík, Jaroslav Svoboda