Čeští muži se připravují v Jilemnici bez Moravce, kterého trápí játra

12. června, 2019

Dva květnové týdny měli čeští muži strávit v chorvatské Delnici, kvůli nepříznivé předpovědi počasí se ale nakonec uchýlili do Starého Města pod Landštejnem. Svěřenci trenéra Zdeňka Vítka i nadále pokračují v přípravě v domácím prostředí, aktuálně dokončují soustředění v Jilemnici. Bohužel se ho ovšem neúčastní Ondřej Moravec, kterého vyřadily z tréninku zdravotní problémy.

„Ondra asi 14 dní netrénuje. Po soustředění ve Starém Městě se necítil vůbec dobře. Byl na odběrech, měl zvýšené jaterní testy. Játra ho trápila už před dvěma lety, teď čekáme na další vyšetření,“ říká Zdeněk Vítek s tím, že se snad brzy dozví diagnózu.

V tuto chvíli je tak jasné, že Moravec nebude v sobotu usilovat o čtvrtý titul mistra ČR v biatlonu na horských kolech v řadě. Šampionátu se neúčastní ani Tomáš Krupčík. „Je v rekonvalescenci po nemoci, má asi 75% tréninkovou zátěž. Zlepšuje se to každým dnem, bude v pořádku,“ těší Vítka.

K týmu se naopak v Jilemnici připojil Michal Šlesingr, který by se měl zhruba z 50 % připravovat individuálně, aby mohl trávit víc času s rodinou. Očekává totiž narození druhého potomka.

A jak aktuálně vypadá tréninkový režim českých biatlonistů? To je otázka pro kouče Vítka. „Objemové tréninky postupně doplňujeme těmi kvalitnějšími. Zatím to není úplná rubačka, i když včera už jsme měli slušný zápřah. Dost také pracujeme také na síle.“

Na soustředění v Jilemnici se čeští muži potkali s juniorským výběrem Michaela Málka. „Zhruba polovinu tréninků jsme měli společnou. Občas jsme si dali společnou rozcvičku, kluci si taky zahráli na florbalovém turnaji, kde se jim dařilo. Myslím si, že dobře doplňují,“ pochvaluje si Vítek větší propojení áčka s mládeží.

Pro juniorský tým skončilo soustředění v pondělí, v Jilemnici zůstala spolu s muži jen trojice Mikuláš Karlík, Vítězslav Hornig a Tomáš Mikyska. „Prodlouží si soustředění. Z toho mají radost,“ směje se Zdeněk Vítek.

Jaké jsou další plány? Po sobotním šampionátu na horských kolech čekají české reprezentanty nepopulární testy. „A po nich už budeme rubat,“ hlásí Vítek. Na začátku července odjede se svými svěřenci na první zahraniční soustředění do německého Oberhofu a na konci července pak na 14denní tréninkový kemp do Norska, který si biatlonisté zpestří startem na Blinkfestivalenu. Tradiční třídenní exhibice se zúčastní i norské či francouzské hvězdy.

 

Karel Halberštádt

Foto: Adam Václavík