Pás se skoro nezastavil. Čeští biatlonisté měli v Jablonci testovací týden

01. července, 2019

Testovací týden v Jablonci nad Nisou byl pomyslnou tečkou za prvním blokem přípravy českých biatlonistů, na který navazují další soustředění. Dospělí i junioři podstoupili test spiroergometrie, který sleduje funkční odezvy organismu při zátěži. Na pásu kromě standardního způsobu běhu na kolečkových lyžích jezdili i soupaž nebo bez holí. „Pás běžel od pondělí do pátku, od rána do večera,“ referuje o testech sportovní ředitel Českého svazu biatlonu Ondřej Rybář.

A záhy vysvětluje proč. „Dřív jsme byli jeden den na pásu a další testy probíhaly venku. Teď jsme to upravili tak, aby podmínky byly opakovatelné a maximálně jsme využili pás. Nejsme závislí na tom, jestli prší, jestli je horko nebo zima.“ Dospělá reprezentace tak pondělí až středu strávila na pásu, ve čtvrtek následoval střelecký test a v pátek výběh na kopec Bramberk. Mládežnické týmy na pás šly ve čtvrtek a v pátek.

Testů se zúčastnili všichni reprezentanti kromě Ondřeje Moravce. „Jeho trénink je momentálně spíše střeleckého charakteru, v příštím týdnu ho čekají další vyšetření,“ vysvětluje Rybář.

Testování na pásu patří k nejméně oblíbeným složkám přípravy. Proč? „Většinou se jde do maxima, což samozřejmě není nikomu příjemné. Navíc pás vám nic neodpustí, nezpomalí. Buď dojedete, nebo spadnete. Nemůžete si říct, že nemůžete a zpomalit. Pokud ze sebe chcete vyždímat maximum, musíte akceptovat tempo pásu,“ popisuje úskalí a zároveň i výhodu pásu bývalý šéftrenér.

O své dojmy z testů se podělili i Michal Krčmář a Jakub Štvrtecký.

Je třeba si hrábnout na dno

Čeští biatlonisté potvrdili, že pás určitě nepatří mezi jejich oblíbené volnočasové aktivity, ale také se shodli, že jim poskytuje velmi zajímavá čísla a ukazatele, na čem mají pracovat. „Není to nejoblíbenější část tréninku, ale myslím si, že je nutné posouvat hranice a občas si hrábnout fakt na to dno,“Jakub Štvrtecký.

Jeho zkušenější kolega Michal Krčmář zase ocenil, že se testovalo více na pásu. „V tom horkém týdnu jsem to uvítal. Místnost s pásem je lehce klimatizovaná, takže v ní bylo o dost příjemněji než venku. I z hlediska výstupních hodnot jsou testy na pásu kvalitnější než ty v terénu.“

Olympijského medailistu z Pchjongčchangu na pásu potkaly menší potíže. „Nedokázal jsem se srovnat do techniky jízdy bez holí, podsmekávalo mi to. Ke konci jsem trochu přišel na to, jak jet a pomohlo to těm, co šli po mě.“ Že by byl ale Krčmář z těžkostí rozmrzelý, to určitě ne. „Beru to tak, že mi ten test ukázal, kde mám rezervy. Když budu mít prostor, půjdu si to na pás zase vyzkoušet. Mohlo by mi to pomoct.“

Na tohle se biatlonista dívá 30 až 45 minut v závislosti na tom, o který typ testu jde

S výsledky testů spokojenost

Cílem testů nebylo porovnání jednotlivých reprezentantů, spíš šlo o to získat vstupní hodnoty pro každého z nich. Přesto Ondřej Rybář vypíchl některá jména, kterým se testy hodně povedly. Třeba Kubu Štvrteckého.

„Škoda toho prvního testu. Bleky mi při spirošce utíral pot z pásu a nešťastnou náhodou ho vypnul. Podruhé už jsem se nedokázal moc rozjet, ale jinak dobrý. Soupaž byla dobrá, nohy také a povedl se mi i výběh,“ potěšilo benjamínka českého týmu.

Pozitivně testy hodnotil i Michal Krčmář. „Šel jsem do testovacího týdne celkem z únavy, určitě jsem nebyl v optimálním rozpoložení. Je to paradox, ale na konci testů jsem se cítil mnohem líp než na začátku. Pomohly mi trochu zregenerovat v objemovém tréninku, kde jsem toho měl docela dost. Dopoledne jsme měli kratší testy a odpoledne lehčí hodinu a půl dlouhou fázi, takže si moje tělo odpočinulo.“

Po skončení testů se zjevně necítil špatně ani Štvrtecký. V domovských Velkých Karlovicích si v sobotu dal 30 km dlouhý závod na kolečkových lyžích klasickou technikou, na který v neděli navázal 8 km dlouhý výjezd na Kohútku. Obě klání ovládl.

Červenec bude výživný

V pondělí odpoledne už čeští biatlonisté odjíždí za prvním sněhem. Ne, neletí na Nový Zéland, lyžovat budou v tunelu v německém Oberhofu. „Jak jsou teď venku třicítky, tak se těším, že se trochu zchladíme,“ usmívá se Štvrtecký.

Na sněhu se Češi svezou hned v úterý. „Celkem bychom měli v tunelu absolvovat čtyři pět tréninkových jednotek. Je to příjemné zpestření oproti kolečkových lyžích. Těším se, že si zase přičichnu ke sněhu. V létě je to v Oberhofu fajn,“ naráží Krčmář na zimní rozmary střediska v Durynsku.

V Oberhofu čeští muži pobudou do 10. července, ale ani pak si moc neodpočinou. „Červenec bude hodně náročný,“ potvrzuje Krčmář. „Proto jsem si chtěl teď o víkendu ještě odpočinout. Po Oberhofu budeme mít tři dny volno, pak Letohrad. Na něj hned navazuje Norsko, kde končíme Blinkfestivalenem. Bude to výživný měsíc, ale těším se na něj.“

Těšit se může i na měření sil s Martinem Fourcadem, který přislíbil účast na zmíněném Blinkfestivalenu. Chybět by neměly ani norské hvězdy, takže se můžeme očekávat zajímavou letní biatlonovou podívanou.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík