Jeden den na soustředění českých žen a juniorek v Novém Městě na Moravě

05. července, 2019

Je středa, krátce před osmou hodinou ranní. Ve Vysočina Areně v Novém Městě se to už v té době hemží dětmi z místního sportovního klubu. Na osmou hodinu přichází na střelnici české juniorky spolu s trenéry Alešem Lejskem a Kamilou Jiroutek Rajdlovou. Krátce před půl devátou někdo ke střeleckým stavům tlačí velký vozík s koberci. Je to trenér žen Egil Gjelland. „Ahoj“, zdraví přítomné a spolu s Jiřím Holubcem a novou masérkou českého týmu Věrou Kartousovou chystá vše potřebné pro dopolední trénink.

České biatlonistky mají v ten den na programu jeden z těžších tréninků. Osm okruhů na kolečkových lyžích, které proloží střeleckými zastávkami. Na střelnici vše kontroluje u dalekohledu Jiří Holubec, Egil Gjelland se vydal k trati.

Konzultace trenéra se sportovkyní

Tam také probíhá focení a natáčení. Fotograf českého týmu Petr Slavík se vyhecuje k životnímu výkonu a v kopci s kamerou v ruce drží krok s Veronikou Vítkovou. „Chtěla jsem zabrat a předjet tě, ale viděla jsem, že nahoře stojí Egil a kontroluje nás,“ smála se po tréninku česká reprezentantka. Biatlonistky se totiž musí při tréninku držet v předem daných intenzitách.

„Dej mi kapku krvu“ poprosila po tréninku Veroniku Vítkovou nová posila českého týmu Věra Kartousová. Jde o vzorek pro biochemickou analýzu.

Vítková, Davidová a spol. na tratích míjejí juniorky, se kterými se po trati pohybuje i bývalá běžkyně na lyžích Kamila Jiroutek Rajdlová. Prvotřídní servis mají talentované biatlonistky i na střelnici. Kromě Aleše Lejska se jim intenzivně věnují nový koordinátor mládeže ČSB Vlastimil Vávra a také Kateřina Emmons. Olympijská vítězka ve sportovní střelbě se nově jako konzultantka věnuje i mládežnickým týmům.

Nový trenérský tandem Aleš Lejsek a Kamila Jiroutek Rajdlová

Rušno je i na travnaté ploše uprostřed stadionu, kde na velkou skupinu dětí dohlíží několik trenérů. Jedním z nich je bývalý servisman české reprezentace Martin Kalous. Ten po tréninku posílá své svěřence vyběhat se do lesa. Po návratu mu musí ukázat ruce. Ty jsou fialové „Zase jste místo běhání byli na borůvky,“ pokárá mladý trenér sportovce a nařizuje za trest 30 angličáků.

Trénink musí děti bavit

Po tréninku si děláme menší průzkum a 5 z 5 náhodně oslovených dětí se shoduje, že je „Márty“ oblíbený trenér.

Martin Kalous dohlíží na střelbu mladých nadějí

Velmi oblíbeným trenérem je očividně i Aleš Lejsek. Po tréninku se natáhne na střelecký koberec, aby si na chvilku odpočinul. To neměl dělat. Nenápadně se k němu totiž přibližují juniorky, které ho hbitě do koberce zabalí.

Nebohý trenér ještě netuší, co na něj jeho svěřenky chystají

V poledne se stadion vylidní, jednu osobu ale na kolečkových lyžích vidíme. Trochu překvapivě je to Kateřina Emmons. Na chvíli se u nás zastaví „Jsem samouk, ale baví mě to,“ říká a ukazuje na okruh, po kterém jezdí. Prudkým sjezdům se po bolavých zkušenostech raději vyhýbá.

Kateřina Emmons a Vlastimil Vávra v akci

Po obědě se na střelnici dostávají i mladí biatlonisté. Spatříme také Egila Gjellanda, který připravuje terče a koberec na posledním stavu. Za chvíli přichází Lída Horká. Piluje střelbu, která ji v minulých letech tak srážela. Na individuální střelecký trénink kromě Gjellanda dohlíží i Emmons s Vávrou.

Tento pohyb udělala Lída Horká během extra tréninku nesčetněkrát

O kus dál na louce se fotí Markéta Davidová a Eva Puskarčíková. Obě podporují projekt Běhejme a pomáhejme útulkům, využívají přítomnosti Petra Slavíka a prosí o fotku v tričkách s hlavou psa na hrudi. Ještě by ale potřebovali nějakého živého. „Dobrý den, můžeme si půjčit Vašeho pejska?“ ptají se pána s vlčákem na terase hotelu. Focení si nejvíc užívá právě čtyřnohý model, který dává českým reprezentantkám několik pusinek.

Na fotce zleva: Eva Puskarčíková, pes a Markéta Davidová

Následoval přesun k rybníčku pod tribunami, kde je napnutá slackline. „Dorostenci to po tréninku normálně přecházejí,“ ujišťoval přítomné Martin Kalous, aby následně ušel na natažené pásce dva kroky a poté skončil ve vodě s raky a rybami. Jen o kousek úspěšnější byli Markéta Davidová a mladí biatlonisté.

Slackline je výborná pro rozvoj všestrannosti sportovců, trénují zároveň balanc i plavání

Juniorkám Aleš Lejsek na odpoledne naordinuje opakovaný výběh na kopec Harusák. Ženy míří do posilovny. „One more, one more,“ povzbuzuje Egil Gjelland Evu Puskarčíkovou při zvedání činky a o chvilku později i svého kolegu Jiřího Holubce při shybech. Biatlonistky se ve dvou skupinkách několikrát vystřídají na jednotlivých stanovištích a uzavírají v Novém Městě na Moravě pátý tréninkový den. Další čtyři jsou ještě před nimi.

Biatlonistky posilovaly tělo i ducha

Na další fotky ze soustředění se můžete podívat na našem Instagramu.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík