Jeden den na přípravě českých mužů a juniorů v Letohradě

19. července, 2019

Už mají za sebou ranní protažení a právě se vychutnávají bohatou snídani. Je osm hodin dopoledne a většinu českých mužů a juniorů jejich tréninkový dril teprve čeká. Přesto už v letohradském areálu Šedivského lomu zaznívají první výstřely. Pod vedením Zdeňka Vítka tam do terčů v pravidelných rytmech pálí Ondřej Moravec. Nejúspěšnější českých biatlonista posledního desetiletí se musí od poloviny května vyhýbat zátěži. Jeho organismus napadl cytomegalvirus, který se projevil nepříjemným zánětem jater.

„Myslím, že nejhorší mám za sebou. Doba, kdy se vrátím k tréninku, se blíží. Hodnoty jaterních testů už mám víceméně v pořádku,“ říká vyrovnaně v krátké pauze mezi položkami.

Střelecký dril Ondřeje Moravce. Během několika tréninků trefil 423 terčů v řadě…

Právě střílí na tzv. „redukované terče“, tedy terče menšího rozměru, než je u biatlonu běžné. „Cílem je, aby spuštění rány bylo precizní.“ Po jedné chybě Zdeněk Vítek Ondru Moravce nabádá: „Pokud špatně najedeš na terč, raději ránu odlož, za každou cenu ji tam netlač.“

V klidovém režimu zvládá položky vstoje za 12 sekund, ležky kolem 18 vteřin. „Po zatížení to bude jiné, ale snažím se zejména o to, abych si maximálně zautomatizoval rytmus mezi ranami,“ vysvětluje.

Porada vedení. Zdeněk Vítek a Aleš Ligaun

A zatímco jeho trénink pomalu končí. Na střelnici se trousí ostatní. Mezi nimi i Tomáš Krupčík, jenž překonal boreliózu, nebo sedm statečných juniorů, kteří dokončují už třetí týden společné přípravy. Nyní ve společnosti mužů. „Překvapilo mě, jak dobře jsou kluci fyzicky připravení,“ pokyvuje na adresu svěřenců Michaela Málka uznale Zdeněk Vítek.

„S áčkem to je dřina, ale současně velká motivace,“ dodává jilemnický talent Vítězslav Hornig, kterého budou společně s letohradským Mikulášem Karlíkem čekat v zimě starty v IBU Cupu dospělých.

Koncentrovaná jízda juniora Tomáš Mikysky

Trénink začíná nejprve tzv. „suchou střelbou“. Jedná se o soubor cvičení spočívající v manipulaci se zbraní, zaujetí správné polohy, namáčknutí spouště, a tak dále. To vše vleže i vstoje. „Chlapi, po přebití musíte dát ten prst na spoušť hned,“ upozorňuje Michael Málek Tomáše Mikysku a Josefa Kabrdu. Poté následuje nástřel, rozjetí a zapracování.

Když z tréninku uplyne už více než 60 minut, přichází hlavní program. Opakované úseky v závodní intenzitě zakončené střeleckou položkou.

Jonáš “Džony” Mareček pod bedlivým dohledem sportovního ředitele ČSB Ondřeje Rybáře

„Každý rok máme v tréninku nějaký nový prvek. V předchozích letech byla příprava více objemová, letos se více zaměřujeme na kvalitu,“ všímá si Tomáš Krupčík, který po onemocnění už zvládá veškerou zátěž. „Zpočátku bylo tréninkové manko znát, ale teď už jsem se vrátil na úroveň kluků,“ pochvaluje si.

Michal Krčmář setřásá únavu. Vidíte?

Klapot holí o asfalt, svist kolečkových lyžích, železný rytmus ran, pokyny trenérů, enormní úsilí, potoky potu, koncentrované tváře … takové je dopoledne v Letohradě. Jen občasné úsměvy a průpovídky Michala Krčmáře do toho jaksi nezapadají. „Příprava běží v pohodě. Mám z ní opravdu dobrý pocit, jen na mě teď sedla únava, a tak jezdím rovnoměrně, abych ji setřásl,“ usmívá se. Otázkou však je, zdali nešetří síly na podvečerní vyvrcholení dne: fotbal mužů proti juniorům 😊…

Polévka je grunt! Jednoho z mnoha vděčných klientů šéfkuchaře představuje i Milan Žemlička

Mezi tím už Jiří Falta, v civilu šéfkuchař jablonecké nemocnice, připravuje polední menu: vývar s celestýnskými nudlemi a boloňské špagety. Ihned po tréninku mohou sportovci doplnit energii ovocem, nebo drobnou sladkostí. „K biatlonu jsem se dostal přes cyklokros a běžecké lyžování. Nejprve jsem začal díky Ivanu Masaříkovi spolupracovat s klubem SKP Kornspitz, pak s juniorským výběrem a teď jsem tady…“ Po obědě se z hloučku strávníků ozývá pochvalné: „To jsou nejlepší boloňské špagety, které jsem dneska měl!“ 😊

A takovou to sladkou pecku připravil Jirka Falta sportovcům jako dezert

Odpoledne je volno. Zdánlivě. Muži i junioři míří do tzv. uličky. „Je to vlastně forma střeleckých cvičení,“ vysvětluje asistent Aleš Ligaun. Projít „uličkou“ znamená zvládnout deset střeleckých položek, při kterých se simulují různé podmínky, mění se těžiště, procvičuje rovnováha, stojky se střílí do ležákových terčů, apod.

Střelecká ulička. Vpředu junioři Petr Kánský a Tomáš Mikyska, za nimi Ondřej Moravec

„Hranice je 15 netrefených terčů ze 100 ran, za každý nesestřelený terč navíc, dá sportovce do kasy jedno euro… Bank pak většinou rozbijeme při posledním mazání na konci sezóny,“ usmívá se Aleš Ligaun.

V uličce i dost “protahuje”, jak poznává Tomáš Krupčík

Jen co ozvěna posledního výstřelu opustí Šedivský lom, myšlenky sportovců už míří k fotbalovému míči. Na programu je zápas – muži versus junioři, a to není žádný „okresní přebor“! Na umělé trávě areálu FK Letohrad totiž nejde jen o prestiž, ale o všechno!

Téměř stometrovým rozběhem vyčerpaný Aleš Ligaun napřahuje…

Za stavu 1:1 zahrává v malém vápně Michael Málek rukou a všichni „velký kluci“ se shodnou na penaltě proti juniorům. Rozhodne brankář výběru mužů Aleš Ligaun? Ten se rozbíhá až od své svatyně avšak po nejdelším penaltovém rozběhu v dějinách světového fotbalu a překročení hranice anaerobního prahu trefuje pouze břevno!

…a trefuje břevno branky, kterou hájí junior Vítězslav Hornig

Muže to však nezlomí. “Odpočatý” Michal Krčmář se snaží na dálku motivovat „svoji“ Spartu a sbírá jeden balón za druhým, neuhne z žádného souboje, sprintuje po čáře nebo podle pokynů sportovního ředitele Ondřeje Rybáře rozdává přihrávky. Střelec Michal Šlesingr pak přesným volejem dokazuje, že není starý ani na fotbal! A protože v defenzivě „áčka“ si s jistotou Slávisty Součka počíná Tomáš Krupčík, vychází bojovnost juniorů naprázdno stejně, jako obyčejně úsilí statečné Bohemky. Konečné skóre – 5:2!

Díky za hru!

Po zápase míří myšlenky mužů k přípravě v Norsku, junioři zůstávají trénovat v domácích podmínkách. Všichni se v Letohradě opět sejdou 31. srpna a 1. září při Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích. A u toho už budou i české ženy, juniorky a také nadějní dorostenci a dorostenky.

Po zápase budou sportovci nejvíce potřebovat masérku Věrku Kartousovou… “Baví mě to, hlavně když mě nikdo nenutí do fotbalu,” směje se. Podle fotografie to vypadá, že prvními “zákazníky” budou Ondra Hošek (vlevo) a bronzový z MS dorostu 2019 Jakub Kocián

 

Tomáš Hermann