Čeští biatlonisté vyrazili do Norska. Premiérově se zúčastní Blinkfestivalenu

23. července, 2019

Blíží se první z vrcholů biatlonového léta. Čeští reprezentanti o víkendu odcestovali na dvoutýdenní soustředění do Norska, jehož vrcholem bude účast na Blinkfestivalenu. Exhibičních závodů, které se pojedou od 1. do 3. srpna, se zúčastní takřka kompletní áčko a béčko.

Už o víkendu spolu s realizačním týmem do Norska odjeli Lucie Charvátová, Ludmila Horká, Adam Václavík a Milan Žemlička. V pondělí pak přiletěli členové áčka Markéta Davidová, Veronika Vítková, Eva Kristejn Puskarčíková, Jessica Jislová, Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Jakub Štvrtecký.

Junioři, kteří v posledních týdnech podstupovali dril společně s muži, dostali od Zdeňka Vítka volno. Do Norska neodcestovali ani Ondřej Hošek a Michal Šlesingr, který se brzy stane dvojnásobným otcem.

Muži v bažině a ztracené ženy

První týden stráví Češi ve vesničce Tonstad, kde mají k dispozici střelnici i vyasfaltované tratě. A taky nádhernou přírodu. „Byli jsme se proběhnout po okolí a holky už zabloudily. My jsme to radši otočili,“ směje se kouč mužů Zdeněk Vítek a cituje svého svěřence Milana Žemličku: „U nás by bylo každé údolíčko, co je tady v Norsku, přírodní rezervací.“

Biatlonisté se při tréninku kochají pohledem na vodopády nebo říčky. „A běháme v bažinách, je to těžký silový trénink,“ doplňuje Vítek.

„Vezeme si vlastní kuchařku a jídlo v chlaďáku. Bude to jednak pro naše pohodlí a také to vyjde levněji,“ hlásil už před odjezdem asistent trenéra žen Jiří Holubec. V prvních dnech kuchařka z Žamberku připravila českým biatlonistům maso s bulgurem a zapečenými bramborami.

Běžecké a biatlonové hvězdy proti sobě

Češi bydlí zhruba hodinu a půl jízdy od Sandnesu, kde 2. a 3. srpna proběhnou exhibiční střelecké duely, hromadné starty a supersprinty. Tam se právě v době konání závodů přestěhují.

Blinkfestivalen si na vlastní kůži vyzkoušel trenér žen Egil Gjelland. „Bude to úplně nová zkušenost a také dobrá příležitost, jak zapracovat na střelbě. Je tam také jeden závod do kopce, kde soupeříte s běžci a biatlonisty. Ve většině případů s těmi nejlepšími na světě.“

Celý rozhovor s Egilem Gjellandem na našem YouTube kanálu:

O jakém závodě norský kouč v českých službách hovoří? Blinkfestivalen otevře čtvrteční 7,5 kilometru dlouhý výjezd do Lysebotnu. „Zkusíme si to jednou nanečisto. Bude to těžké, ale nic, co bychom neměli zvládnout. Kopce jezdíme i v tréninku,“ říká k neobvyklému závodu Zdeněk Vítek. Jeho svěřenci si zazávodí s Martinem Fourcadem, Johannesem Thingnesem Bøm, ale třeba také s běžcem na lyžích Martinem Johnsrudem Sundbym. Závodu žen by se měly zúčastnit běžecké hvězdy Charlotte Kallaová či Therese Johaugová.

Jasné je v tuto chvíli to, že se na start nepostaví Ondřej Moravec, který se vrací do přípravy po problémech s játry. „Možná si zkusí střelecké duely, ale jinak závodit nebude. Musí začít zvolna,“ upozorňuje Vítek.

V dalších dnech vám přineseme ještě podrobné preview k Blinkfestivalenu i s informacemi o tom, kde bude možné závody sledovat.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík