Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích odstartovalo stříbrem Vítězslava Horniga!

23. srpna, 2019

Závody v supersprintu odstartovalo v běloruském Minsku/Raubiči mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích. A hned úvodní disciplína přinesla české výpravě první cenný kov. V závodě juniorů vybojoval stříbro Vítězslav Hornig (na úvodním snímku z MS 2018 v NMNM)! Do elitní desítky pronikli také 7. Tomáš Mikyska, 8. Mikuláš Karlík a 9. Petr Kánský! I v závodě juniorek byly české reprezentantky vidět. Klára Polednová vybojovala 6. příčku a Natálie Jurčová doběhla 9. Mistry světa se stali domácí Mikita Labastav a Valerija Vasněcovová z Ruska.

VYDAŘENÁ KVALIFIKACE
Českým juniorům a juniorkám se dařilo už během dopolední kvalifikace na dvě položky (vleže/vstoje). Právě Vítězslav Hornig v ní byl nejrychlejší, Mikuláš Karlík skončil čtvrtý, Jonáš Mareček osmý, Petr Kánský devátý a Tomáš Mikyska 12. Mimo postupovou třicítku zůstal pouze Josef Kabrda, jenž obsadil 54. místo z 59 startujících. Mezi děvčaty skončila Tereza Voborníková sedmá, Eliška Svobodová 10., Natálie Jurčová 15., Klára Polednová 16. a Petra Suchá 19. Všech pět tak postoupilo do finále!

Vítězslav Hornig na světových akcích závodit umí. Ukázala loni v NMNM i letos v Minsku/Raubiči

ČTYŘI JUNIOŘI V TOP TEN
Finále se běželo na čtyři položky a Vítězslav Hornig se v něm na čele startovního pole pohyboval od prvních metrů. Po úvodní položce běžel druhý, po druhé a třetí vedl, aby do finiše vyrazil opět z druhé pozice. Čtyř sekundovou ztrátu už ve finiši stáhnout nedokázal, ale stříbro s přehledem uhájil a navázal tak na své úspěchy z minulého šampionátu v NMNM, kde byl členem zlaté smíšené štafety a skončil třetí ve sprintu i stíhacím závodě. Po celou dobu závodu se v elitní desítce držel i Tomáš Mikyska. Mikuláš Karlík byl po úvodní položce až 19., ale pak se neustále zlepšoval. Deváté místo je zatím nejpronikavějším výsledkem kariéry pro Petra Kánského. Jonáš Mareček obsadil 21. příčku

Klára Polednová se na běloruských tratích neztratila…

VYROVNANÉ JUNIORKY
Čtyři české juniorky se srovnaly mezi 6. a 13. příčkou. Možná trochu nečekaně, ale určitě zaslouženě, byla z českého kvinteta nejlepší Klára Polednová, jíž možná ještě o lepší výsledek připravilo drobné zaváhání na poslední položce (dobíjení a trestné kolo). Natálie Jurčová dokáže být stabilnější střelkyní než ukázala zejména při položkách vleže, o to je cennější, že krok s nejlepšími držela i na trati. Tereza Voborníková zůstala po druhém nejlepším čase v závěrečném okruhu pouze jednu příčku od TopTen. Petře Suché závod podle slov Aleše Lejska příliš nesedl. I tak přes své trápení vybojovala solidní 13. místo. Eliška Svobodová dokončila závod jako 24. v pořadí.

POHLEDEM TRENÉRŮ
Michael Málek – junioři
„Myslím, že jak na trati, tak na střelnici odvedli kluci dobrou práci a po zásluze byli odměněni kvalitními výsledky. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tu schází konkurence ze Skandinávie, Německa, Francie nebo Itálie… Přestože má supersprint spíše exhibiční charakter, tak Víťa Hornig opět ukázal, že je komplexním závodníkem bez větších slabin. To potvrdil nejrychlejší střelbou i devátým běžeckým časem. Mikuláš Karlík dokonce nenašel na trati žádného přemožitele. Vyrovnanost v obou částech biatlonu zdobila i Tomáše Mikysku nebo Petra Kánského. Jonáš Mareček doplatil na zaváhání při první položce, když nezareagoval na vítr. Z mého pohledu budou každopádně významnějším měřítkem výkonnosti klasické disciplíny sprint a stíhací závod.“

Juniorští trenéři v akci: vlevo Aleš Ligaun, vpravo Michael Málek

Aleš Lejsek – juniorky
„Musím říci, a rád, že holky mě svým vystoupením potěšily. Mistrovství světa je pro nás významným bodem přípravy na zimní sezónu, a tak každá z děvčat šla do závodu s trochu jiným úkolem. Jedním ze společných měřítek pro nás byl tzv. range time, tedy celkový čas strávený v prostoru střelnice. To je část biatlonu, kde jsme obyčejně zaostávali. A zde ve finále skončily čtyři holky v range timu do 11. místa. To je pro mě znamením, že tato práce se snad daří… Klárka Polednová opět převedla svůj střelecký talent a ukázala i výrazné zlepšení v běhu. Potěšil mě i výkon Natky Jurčové, která, věřím, je po dlouhých zdravotních komplikacích zpět v dobré formě.“