O čem snila, na co má dobré vzpomínky a kam se těší Lucie Charvátová?

Když se osmnáct hodin kodrcala mikrobusem české reprezentace z Jablonce do Minsku tajně si snila o medaili. „Ve skrytu duše jsem v něco takového doufala, kdyby při mně stálo štěstí…“ Na mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích má za sebou dva závody supersprint a sprint, na kontě stříbro a titul mistryně světa! „Ano, jsem teď spokojená. Jsem ráda kvůli holkám v týmu, protože to ukazuje na dobrý směr, kterým jdeme, jsem ráda kvůli rodičů, kteří mě neustále podporují. A jsem ráda i proto, že nakonec nezůstalo u jedné medaile, že jsem dokázala výsledek zopakovat,“ říká Lucie Charvátová, (prozatím) dvojnásobná medailistka ze světového šampionátu v Bělorusku.

Přiznává se, že do střediska Raubiči u Minsku odjížděla v dobrém rozpoložení. „Docela se mi tu v zimě dařilo na evropském šampionátu,“ připomíná svoje 12. a 18. místo z února letošního roku. „A tak jsem na Bělorusko měla dobré vzpomínky. A když mám na nějaké místo dobré vzpomínky, dobře se mi tam i potom závodí,“ vysvětluje.

Stupně vítězek – zleva: Glazyrinová (RUS), LÚCA, Blašková (UKR)

 

EGIL BODUJE

Myslí si, že její současné výkonnost je výsledkem přípravy pod vedením Egila Gjellanda. „Jsem dále než loni touto dobou a mnohem dále než po své krizi před dvěma lety. Zdá se, že střelba mi jde opět nahoru. Za ty roky s biatlonem vím, jak těžké je přenést dovednosti z tréninku do závodu. A teď cítím, že se mi to začíná dařit,“ vykládá a v jejím hlase je znát velká úleva. „Střílím o poznání rychleji i přesněji. Zejména v pátek při supersprintu to bylo zřejmé.“

Loni během MS v NMNM

 

ZÁVODNÍCI MAJÍ ZÁVODIT

Je ráda, že v průběhu dlouhé letní přípravy mohla na sebe navléci závodní číslo. „Líbilo se mi už na Blinkenfestivalu v Norsku a užívám si to i tady. Jsme závodníci a pocity se startovním číslem na hrudi jsou úplně jiné než na tréninku. Nic takového nelze v přípravě nasimulovat. Je vždy dobré uvést hlavu do bojové pohotovosti a pořádně protáhnout tělo.“ Těší ji, že tuto „simulaci“ zvládla i v silné konkurenci. „Holky z Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska jsou tady v plné síle a nejsou to žádná ořezávátka,“ zdůrazňuje.

 

MĚŘÍTKO VÝKONNOSTI

Mnozí tvrdí, že zima je něco jiného než léto, že ten, kdo je dobrý na kolečkových lyžích, nemusí být nutně dobrý na sněhu. Sama o tom není úplně přesvědčena. „Kolečkové lyže jsou pro nás hlavním tréninkovým prostředkem. Stojíme na nich šest měsíců v roce. A tak to mají všichni. Podle mě je to prostě měřítko výkonnosti, a tedy nyní pro mě i povzbuzení do další přípravy směrem k zimě.“

A za týden opět v Letohradě!

 

O NEUTRŽENÉ HLAVĚ

Do nedělního stíhacího závodu půjde s čistou hlavou. „Sen o medaili jsem si splnila. Vlastně jsem tady dokázala víc, než o čem jsem snila. Věřím, že i kdybych stíhačku totálně pokazila, už mi nikdo hlavu neutrhne,“ usmívá se dívka, kterou už 31. srpna a 1. září přivítáme v Letohradě na mistrovství České republiky! „Těším se moc,“ vzkazuje z Běloruska Lucie Charvátová!

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, Aleš Ligaun a Igor Lána