Po třech stříbrných zlato! Lucie Charvátová je mistryní světa ve sprintu!

24. srpna, 2019

Jako by si Lucie Charvátová řekla: Stříbra už bylo dost! Česká reprezentantka zvládla ve velkém stylu sprint na 6 km mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích a cíl proťala ve stejné čase jako Ruska Irina Glazyrinová. Obě sportovkyně se tak v běloruském Minsku/Raubiči podělily o světové zlato! Šestadvacetiletá rodačka z Vrchlabí neminula ani jeden terč vleže, vstoje udělal pouze jednu chybu a druhým nejlepším běžeckým časem zaútočila úspěšně na nejvyšší stupínek!

VELKÝ FINIŠ
Lucie Charvátová tak navázala na strhující stříbrné vystoupení v pátečním supersprintu a potvrdila, že se nejednalo o ojedinělý výsledek. Naopak ukázala, že má formu! Střílela v rytmu, přesně a na trati byla rychlá! Jak to vypadalo řečí čísel? Na střelnici měla šestý nejlepší čas, minula pouze jeden z deseti terčů a na třech dvoukilometrových okruzích byla druhá nejrychlejší. A dokonce v závěrečném kole měla úplně nejlepší čas, a to jí vyneslo ze čtvrtého místa na dělené první!

Mistryně světa ve sprintu na kolečkových lyžích 2019 Lucie Charvátová!

Ostatním děvčatům se závod nevydařil zejména na střelnici. Anna Tkadlecová minula tři terče a obsadila 28. místo, Lída Horká netrefila pět terčů a skončila na 32. pozici mezi 34 startujícími.

 

STATEČNÍ MOHYKÁNI
Statečně se drželi dva čeští „mohykáni“ v pětapadesátičlenném startovní poli mužů. Ve sprintu na7,5 km vybojoval Adam Václavík devátou pozici umístění v elitní TopTen. Milan Žemlička dosáhl na solidní sedmnáctou příčku. Oba současně mají dobrou výchozí pozici do nedělního stíhacího závodu. Adamu Václavíkovi schází jen 17 sekund k medaili a Milanu Žemličkovi 26 sekund do první desítky.

 

POHLEDEM ADAMA VÁCLAVÍKA
“Obecně se tady se střelbou peru a ležka to potvrdila. Naštěstí stojka mě vrátila zpět do hry. Ve střelbě mám ale každopádně stále velký prostor ke zlepšení. Na trati mě závod hodně bolel. Jsem už několik dnů unavený a nohy tahám jako z medu. V posledním kole jsem se do výkonu snažil dát maximum, ale nebylo z čeho brát. Uvidíme, co půjde udělat s výsledkem v neděli. Jedno je jisté, ležku musím určitě zvládnout lépe než dnes.”

Adam Václavík (vlevo) a Milan Žemlička během přípravy v Minsku/Raubiči

 

POHLEDEM TRENÉRA

Aleš Ligaun
“Lucka nám připravila další krásné překvapení. Její úspěch je o to cennější, že jím po pátečním supersprintu současně ukázala na stabilní a vysokou výkonnost. Opravdu je tady ve skvělé formě a je radost sledovat její počínání ať už na trati nebo na střelnici. Stíhací závod bude hodně vyrovnaný a otevřený, protože prvních patnáct dělí jen půlminuta. Ostatní holky, Anča s Lídou, bohužel nezvládly střelbu, a to jím přineslo umístění až na hranici třetí a čtvrté desítky.

Radost mám i z vystoupení obou mužů. Adam sice pokazil ležku, když dvakrát chyboval, ale pak se dokázal zvednout a zabojovat. Elitní desítka je pro něho dobrou odměnou. Milan dosáhl asi maxima možného. Zajel však kvalitní závěrečného kolo a tím si vytvořil dobrou výchozí pozici do stíhačky. Kontaktní závody mu, jak ukázal v supersprintu, sedí.”

 

VÝSLEDKOVÝ SERVIS
Výsledky sprintu mužů
Analytické výsledky sprintu mužů
Výsledky sprintu žen
Analytické výsledky sprintu žen

 

Tomáš Hermann

Foto: Aleš Ligaun a Věra Kartousová