Letní MS 2019 v číslech: Čtyři cenné kovy a střelecký progres Charvátové

26. srpna, 2019

Minulý rok získali čeští biatlonisté na Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě rekordních 12 cenných kovů. Letos v běloruském Raubiči ty největší opory chyběly, přesto byl český biatlon hodně vidět. Lucie Charvátová se postarala o zlato a stříbro, druhý nejcennější kov získali i junioři Vítězslav Hornig a Mikuláš Karlík.

A jsou tu i další zajímavá čísla.


S bilancí jedné zlaté a tří stříbrných medailí skončila česká výprava na pátém místě v hodnocení národů. Poprvé v historii vyhrála Čína, která poslala na šampionát to nejlepší. Podobně jako domácí Bělorusko, které se dělilo se třemi zlatými a jednou stříbrnou medailí o první příčku.


Český biatlon má po letošku ve své sbírce už 71 cenných kovů z letních světových šampionátů, což stačí v historické tabulce na čtvrté místo. Bezkonkurenčně první je stále Rusko s 299 medailemi.


Vítězslav Hornig získal už čtvrtou medaili z letního MS. Ve všech svých startech zároveň skončil do pátého místa.

Medaile a květiny v Raubiči předával první viceprezident IBU Jiří Hamza


Lucie Charvátová se radovala z prvního individuálního vítězství na mezinárodní scéně. Pro Mikuláše Karlíka bylo stříbro ve sprintu zase první individuální medailí.


Natálie Jurčová si pátým místem ve stíhacím závodě juniorek zajela své individuální maximum na mezinárodní scéně.

Nejúspěšnější české juniorky na šampionátu: Tereza Voborníková a Natálie Jurčová


Poprvé od ledna 2017 se podařilo Adamu Václavíkovi odstřílet ve dvou závodech za sebou čistou stojku.


Lucie Charvátová zaznamenala druhý, třetí a čtvrtý běžecký čas. Mikuláš Karlík byl dokonce v supersprintu nejrychlejší, k tomu přidal druhý a čtvrtý čas. Tomáš Mikyska se pomohl pochlubit třetím a čtvrtým časem.


Českým reprezentantům se dařilo i v rychlosti střelby. Petr Kánský byl na střelnici dvakrát nejrychlejší, ve stíhačce ho navíc na pomyslné bedně doplnili Josef Kabrda a Vítězslav Hornig. Jonáš Mareček byl v supersprintu třetím nejrychlejším střelcem, Milan Žemlička mezi muži dokonce druhým nejrychlejším. Druhý střelecký čas naměřili dvakrát Natálii Jurčové.

Čeští junioři po úspěšném sprintu


Mezi nejrychlejší střelkyně patřila také Lucie Charvátová s čtvrtým, šestým a osmým časem. Při vyšší rychlosti střelby měla navíc lepší úspěšnost střelby než v zimě. Vleže střílela s úspěšností 78 % (v zimě 74 %) a vestoje s úspěšností 70 % (v zimě 67 %).


 

Medailisty z letního světového šampionátu a rovněž kompletní českou špičku můžete vidět už o víkendu na Mistrovství ČR v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradě. Na programu budou stejně jako v Raubiči sprinty, supersprinty a stíhací závody. Vstupné je dobrovolné.

 

Karel Halberštádt

Foto: Aleš Ligaun