V neděli vyhrál závod na Slovensku, ve středu Kuba Štvrtecký uspěl i u maturity

12. září, 2019

Jakub Štvrtecký měl v posledních dnech nabitý program. Kromě tréninku se připravoval na maturitu a aby toho neměl málo, tak se spolu s týmem Velkých Karlovic vydal na Slovensko na závody v běhu na kolečkových lyžích. Uspěl na obou frontách.

V neděli Jakub Štvrtecký absolvoval závod na 5 km klasickou technikou do kopce nedako Banské Bystrice. „Nazvali to mezinárodním závodem, ale až taková konkurence tam nebyla. Byli tam Slováci, Poláci a Maďary,“ přibližuje Štvrtecký.

Na startu ovšem byl Martin Bajčičák, legenda slovenského běhu na lyžích a v současné době běžecký trenér sester Fialkových. Právě s Bajčičákem svedl Štvrtecký souboj o vítězství a nakonec byl o 3,6 sekundy rychlejší. „Šlo o intervalový start a já navíc jel jako první, takže jsem nevěděl, jak si vedu.“

Pro českého reprezentanta to byl třetí závod do kopce v krátké době. Na konci června vyhrál 8 km dlouhé stoupání na Kohůtku, rovněž klasickou technikou. Na začátku srpna se zase zúčastnil extrémního 7,5 km dlouhého výjezdu v Norsku, kde byl druhý nejlepší z českých biatlonistů.

Slovenský závod byl přece jen trochu mírnější, jak popisuje Kuba. „Až poslední kilometr byl hodně do kopce, jinak se jela spíš soupaž nebo nakopávaná soupaž. Ale taky se u toho člověk zadýchal.“

A jak takový závod zapadne do tréninkového plánu? „Volal jsem samozřejmě Blekymu (Zdeňku Vítkovi). Říkal, že je to v pohodě, že teď aspoň nemusím jít rychlostní trénink. Zároveň jsem si trochu odskočil před maturitou,“ usmíval se student vsetínské Střední školy Kostka.

Usmívat se mohl i ve středu po tom, co složením maturitní zkoušky úspěšně zakončil studium oboru Pedagogické lyceum se zaměřením na tělesnou výchovu a sport.

Jaké jsou další plány po doktoru Martinovi druhé nejslavnější osobnosti Velkých Karlovic? „Budu studovat trenérství na Masarykově univerzitě v Brně,“ prozradil Jakub Štvrtecký.

 

Výsledky Slovenského poháru v běhu na lyžích

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík