Bojem o tituly se letní biatlonisté rozloučili v Bystřici pod Hostýnem se sezónou

01. října, 2019

Z pořadatelského pohledu je Bystřice pod Hostýnem „Mekkou“ českého letního biatlonu. Vždyť v malebném areálu Bedlina se letos uskutečnilo jak červnové II. kolo Českého poháru, tak ve dnech 27. – 29. září i vyvrcholení sezóny v podobě Mistrovství České republiky v kategoriích dorostu a dospělých. Na programu byly tyto disciplíny: sprint, supersprint a závod s hromadným startem. Vedle více než 200 závodníků z České republiky se šampionátu jako hosté zúčastnili i sportovci z Německa nebo Slovenska. Pro dorostenecké kategorie měly klání navíc punc „Závodů olympijských nadějí“.

…a český šampionát v letním biatlonu pro rok 2019 právě startuje!

 

„Za organizátory hodnotím šampionát velmi dobře,“ říká ředitele závodů v Bystřici pod Hostýnem a člen výkonného výboru ČSB pro letní biatlon Vojtěch Zicháček. „A rád touto cestou děkuji všem kolegům z pořadatelského štábu, všem rozhodčím, členům jury i kolegů od časomíry za skvělou práci. Stejně tak mi je ctí zmínit i podporu, které se nám dostává ze strany Města Bystřice pod Hostýnem, Zlínského kraje nebo od Českého svazu biatlonu. Moc si toho vážíme. “

Markéta Minichová z Břidličné (ženy W31) nenašla přemožitelku ani v jedné ze tří disciplín MČR

 

Na tratích se Mistrovství České republiky v letním biatlonu dorostu a dospělých 2019 se bojovalo o celkem 36 sad medailí, tedy 108 cenných kovů. O ty se mezi sebou podělili zástupci 25 klubů. Kdo z Bystřice pod Hostýnem odjížděl nejspokojenější?

Střílí Střelka. Jakub Milán z Brna (dorostenci W16) vyhrál sobotní sprint

 

Největší, a také nejhodnotnější medailovou sbírku vybojovali sportovci jabloneckého SKP Kornpitz s celkovou bilancí (zlato-stříbro-bronz) 6-7-3. Na čtyři zlaté a historickou druhou příčku dosáhli závodníci z klubu Říčany (4-1-1), třetí skončila Střelka Brno (4-0-1), čtvrté Staré Město pod Landštejnem (3-4-2), pátý Letohrad (3-1-3), který měl startující pouze v dorosteneckých kategoriích. O šesté místo se podělily kluby Břidličná Jilemnice  (oba 3-0-1). Z osmého místa se mohou radovat v Prostějově (3-0-0). Do elitní desítky ještě pronikly devátá Ostrava (1-3-3) a desátý SK Rover Praha (1-3-1).

Klára Grossmannová z Letohradu šla na start supersprintu s úsměvem. A vyplatilo se jí to! Po vítězství ve sprintu vybojovala druhé zlato!

 

Se třemi zlatými kovy ze všech mistrovských klání v Bystřici pod Hostýnem nejvíce zářily dvě dámy, a to Barbora Smetanová (SKP Kornspitz) v kategorii juniorek a Markéta Minichová z Břidličné, jež nenašla přemožitelku v ženách W31. Další tři sportovci vybojovali shodně dvě zlaté a jeden bronz: Magdalena Bergerová z Jilemnice (W19), David Tolar (muži M) z SK Kornspitz a Luděk Franz (M46) z Říčan. Dvojnásobným mistry České republiky se stali také: Klára Grossmannová z Letohradu (W16), Jakub Milán ze Střelky Brno (M16), Pavla Schorná ze Starého Města pod Landštejnem (ženy W) a Roman Večeřa z Prostějova (M36). Dvě dívky pak sice nevybojovali žádné zlato, ale za to medaili v každém závodě. Povedlo se to Tereze Schejbalové (W16) z SKP Kornspitz a Evě Štěpánkové z Berouna (W41). Obě mají na kontě dvě stříbra a bronz.

Bára Smetanová (SKP Kornspitz) jiný pohled ze stupňů vítězů nezažila. Vždy uprostřed, vždy na nejvyšším stupni, a to vše třikrát! Ve sprintu vybojovala stříbro Emma Franzová (SK NMNM) a bronz Jana Němčíková z Ostravy (vpravo)

 

Pokud odhlédneme od samotné organizace, tak domácí šampionát některá slabá místa odhalil. To si uvědomuje i Vojtěch Zicháček. „Jsou to otázky, kterým se budeme muset věnovat na výkonném výboru Českého svazu biatlonu. Vnímám to však pozitivně, bude to posun kupředu. O co se jedná? „Ukázalo se, že formát supersprintu s dobíjením a následnou diskvalifikací při nesestřelení všech terčů není optimální.“ Ve dvou kategoriích, a to v dorostu M16 a ženách W31, dokončil závod vždy pouze jeden sportovec resp. sportovkyně, v mužích M36 dva….

Kuriozita v supersprintu dorostenců M16. Do cíle se dostal jediný závodník – Adam Schless z Letohradu – a vybojoval tak mistrovský titul. Ostatní nezvládli střelbu. Vítěz situaci okomentoval s nadhledem. “Neměl jsem s kým závodit :-).”

 

„Hned na místě jsme to diskutovali a budeme se přiklánět ke změně. Vzorem nám je letohradské mistrovství v biatlonu na kolečkových lyžích, kde zrušili dobíjení a zkrátili trestné kolo. Závody pak byly mnohem kompaktnější, dramatičtější a všichni startující se dostali do cíle,“ nastiňuje možnou novou podobu supersprintu Vojtěch Zicháček. Pokud výkonný výbor ČSB změnu odsouhlasí, objevil by se nový formát supersprintu na MČR v roce 2021. Proč to prodlení? „Protože disciplíny střídáme. Za rok budou na programu domácího šampionátu místo supersprintu štafety.“

David Tolar (SKP Kornspitz) potvrdil ziskem dvou zlatých svoji suverenitu mezi muži

 

A co dále? V rámci Českého poháru byli vyhlášeni vítězové soutěží jednotlivců nikoliv ale družstev. „Kluby s tím nebyly spokojené, umístění v soutěži družstev je pro ně významné třeba jak z pohledu prestiže, tak i kvůli získávání regionálních partnerů. Tomu rozumím a mohu slíbit, že na výkonném výboru projednáme i tuto změnu. Koneckonců soutěž družstev vyhlašujeme i v kategoriích žactva,“ doplňuje Vojtěch Zicháček.

Pavla Schorná ze Starého Města pod Landštejnem opět názorně předvedla, že co netrefí, to doběhne! V kategorii žen vyhrála sprint i závod s hromadným startem… a navíc i celkovou klasifikaci Českého poháru

 

A kdo byl v Českém poháru v roce 2019 nejlepší mezi jednotlivci?

Dorostenky a ženy
W16 – Tereza Schejbalová (SKP Kornspitz)
W19 – Lenka Bártová (Staré Město p/L)
WJ – Bára Smetanová (SKP Kornspitz)
W – Pavla Schorná (Staré Město p/L)
W31 – Markéta Minichová (Břidličná)
W41 – Ivana Nováková (Ostrava)

Luděk Franz z Říčan si z českého šampionátu v letním biatlonu odvezl dvě zlaté a bronz (kategorie M46)

 

Dorostenci a muži
M16 – Šimon Škaloud (DDM Děčín)
M19 – Marek Grusz (Jilemnice)
MJ – Lukáš Majer (Kapslovna)
M – David Tolar (SKP Kornspitz)
M36 – Roman Večeřa (Prostějov)
M46 – Ondřej Blaha (SK Rover Praha)

Dvě zlaté a bronz k tomu má na kontě i Magdalena Bergerová z Jilemnice. Po sprintu ji na stupně vítězů doprovodily Kateřina Pavlů (SKP Kornspitz) a vpravo stojící Svatava Mikysková z Letohradu

 

Výsledky MČR v letním biatlonu i ČP dorostu a dospělých pro rok 2019

Jednou z výrazných osobností MČR v letním biatlonu 2019 se stala i Eva Štěpánková (kategorie W41) z Berouna (dvě stříbra a bronz). Na snímku vpravo po třetím místě ve sprintu, který vyhrála Jana Farská (uprostřed) z Liberce před Ivanou Novákovou z Ostravy (vítězkou závodu s hromadným startem i klasifikace ČP)

 

Text a foto: Tomáš Hermann