Český tým v Anterselvě omladili Hornig s Karlíkem. A duchem mladý Šlesingr

19. října, 2019

Šestnáct let dělí nejstaršího a nejmladšího účastníka soustředění českých biatlonistů v italské Anterselvě. Šestatřicetiletý Michal Šlesingr si na něj odskočil z individuální přípravy, dvacetiletého Mikuláše Karlíka si povolal kouč Zdeněk Vítek od juniorů, stejně jako o jednadvacet dní staršího Vítězslava Horniga. Jak vnímají přechod mezi dospělé a nejsou v týmu za otloukánky? Nabídneme samozřejmě i pohled i druhé strany zastoupené právě nejstarším členem týmu.

Ideální soustředění

Čeští biatlonisté jsou v dějišti nadcházejícího mistrovství světa už od pondělí 7. října, jejich 16denní soustředění skončí v úterý. A podmínky v Anterselvě, kde nyní trénuje také norský tým, si nemůžou vynachválit.

„Zatím nádhera. Snad kromě jednoho dne celý týden svítilo sluníčko,“ hodnotil první polovinu soustředění Vítězslav Hornig. „Areál je pěkný, střelnice klidná. Máme tu ideální podmínky,“ doplnil ho jeho parťák Mikuláš Karlík.

Soustředění si užívá také Michal Šlesingr, který zhruba z poloviny absolvuje individuální přípravu. „Teď jsem s týmem nebyl docela dlouho, takže jsem se těšil, že s klukama zase někam vyjedu a že to bude změna oproti domácímu režimu. Není to teď jednoduché zvládat všechno doma,“ říká otec šestileté dcery Victorie a dvouměsíčního syna Benedikta.

Šlesingr navíc v poslední době bojoval se zdravotními problémy, kvůli kterým vynechal jablonecké testy. „Měl jsem virózu, taky chycené dutiny. Ale teď už jsem zdravotně v pohodě.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Just some morning “stretching” 🙃🏔🌝

Příspěvek sdílený Mikuláš Karlík (@miky_karlik),

Junioři stíhají dospělé

Pro Horniga a Karlíka není soustředění v Anterselvě prvním setkáním s áčkem. Už v zimě svými výkony ukázali Zdeňku Vítkovi, že s nimi musí počítat. Karlík na konci sezóny exceloval osmým místem v IBU Cupu, Hornig v druholigovém seriálu zase osmkrát bodoval. Oba pak získali stříbrnou medaili na letošním Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči, ještě v kategorii juniorů.

Mezi juniory oba stále patří, ale už si zvykají na trénink s dospělými. „Největší rozdíl je v objemu tréninku. Také víc pracujeme na síle,“ vysvětluje Mikuláš Karlík.

Stíhají junioři dospělým? „Docela jo, ale třeba dneska na mě dolehla krize a musel jsem mít trochu upravený trénink. Ale dá se jim stíhat,“ povídá Vítězslav Hornig. „Karlos“, jak se Karlíkovi přezdívá, dodává: „Každý má své tempo. Ale když se jede aerobní trénink, tak se většinou nikdo nikam nežene a hlídá se.“

Kluci se snaží od zkušenějších parťáků i něco naučit. „V běhu se snažím spíš soustředit sám na sebe, abych nepřepálil tempo. Ale ve střelbě se snažím od kluků něco od koukat. Hlavně od Bouška nebo od Ondry. Střílejí docela rychle a hlavně přesně,“ líčí Víťa Hornig.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Udělali sme si hlad při pátku 🤷‍♂️ #okoralypaty

Příspěvek sdílený Mikuláš Karlík (@miky_karlik),

Sodu od mazáků mladí nedostávají

Ve fotbale nosí nejmladší hráči branky nebo pití, v hokeji zase uklízí puky. U biatlonistů ale nic takového neuvidíte. „Všichni se k sobě chováme hezky, je to v pohodě. Nedělají si z nás srandu,“ vypráví Mikuláš Karlík. „Jenom občas,“ skočí mu do řeči usmívající se Vítězslav Hornig. „A když jo, tak to vezmeme v pohodě. To k tomu patří,“ dokončuje Karlík myšlenku.

Když je třeba přiložit ruku k dílu, je jedno, jestli jste olympijský medailista nebo junior. „Není to tak, že se přijede a řekne: Vy mladí, vyložte auto. Jdou k tomu všichni a je to rychleji hotové,“ dává příklad Hornig. „Nechovají se k nám jako k poskokům,“ souhlasí Karlík.

A dovolí si kluci i k mazákům? „K Bouškovi asi tolik ne, ale s Bimbasem se docela špičkujeme,“ usmívá se Karlos. Víťa přitakává. „Bimbo si umí udělat z někoho srandu, ale zároveň umí přijmout, když si ji někdo udělá z něj. Ale všichni jsou v pohodě.“

Vyslechněme si i názor starších. „Co říkali?“ pídí se nejdřív Michal Šlesingr po informacích s tím, že si to půjde s mládeží vyřídit. Pak přepne do vážnějšího tónu. „Když máte kolem sebe mladé lidi, tak jste i vy mladí duchem. To je pro mě pozitivní. S klukama se známe, už s námi na pár akcích byli. Náš tým se trochu obměnil, ale že bych to vnímal jako zásadní změnu, to ne.“

Na Mistrovství ČR v Letohradu žák Vítězslav Hornig předčil učitele Michala Šlesingra

Zhruba před 17 lety byl Šlesingr v dnešní pozici Horniga a Karlíka, když jako junior přecházel mezi dospělé. Tehdy v týmu byli dnešní trenér Zdeněk Vítek, Ivan Masařík nebo Petr Garabík. „Pokud si na to dobře vzpomínám, tak můj příchod ke chlapům byl úplně v pohodě. Gára si rád rejpnul, ale já s ním vycházel dobře. Myslím si, že i teď to mají kluci v pohodě. Nedostávají žádnou sodu,“ říká držitel kompletní medailové sady z mistrovství světa.

Že by zaúkoloval juniory třeba čištěním svých bot, to tedy nehrozí. „Ne, to určitě nemusí. To by měl dělat Adam, ale nějak se mu do toho zatím nechce,“ popichuje Šlesingr svého spolubydlícího Adama Václavíka.

Na konci října by se měli muži setkat s celým juniorským týmem v lyžařském tunelu v Oberhofu. V listopadu už odcestují za prvním sněhem a závody do Norska.

 

Karel Halberštádt

Foto: Instagram Mikuláše Karlíka