Juniorky a juniory přivítala v Trysilu ideální zima, mráz a prašan

11. listopadu, 2019

První desítky kilometrů už v norském Trysilu absolvovaly týmy českých juniorek a juniorů na společném soustředění. Přípravy nedaleko švédských hranic, kde obě reprezentace trénovaly už před rokem, se od soboty účastní celkem šestnáct juniorských sportovců a členky reprezentačního týmu B týmu Natálie Jurčová a Anna Tkadlecová.

„Máme za sebou náročné období,“ říká trenér juniorek Aleš Lejsek, pod jehož vedením se připravují i dvě zmiňované ženy. „V říjnu dostala děvčata pořádně do těla ve slovinské Pokljuce, a potom jsme se ještě připravovali v tunelu v německém Oberhofu. Holky tam odtrénovaly více než deset hodin na sněhu, a tak mají pro přípravu v Norsku dobrý základ.“

V Trysilu garantují sníh už od 26. října!

Se závěrečnou fází přípravy před cestou za sněhem do Skandinávie byl spokojený i trenér juniorů Michael Málek. „Občas někdo musel přečkat rýmu nebo kašel, ale co bylo naplánováno, se nám podařilo splnit. Mám radost z toho, jak kluci k tréninku přistoupili. Často šli na hranu, ale jsem přesvědčený, že v zimě se jim to úsilí vrátí.“

U týmu zatím není Mikuláš Karlík. „V pátek před naším odjezdem mu nebylo dobře a nechtěli jsme, aby se u něho během dlouhé cesty nemoc rozvinula anebo aby nakazil ostatní.“ Vicemistr světa juniorů ze sprintu na kolečkových tak absolvoval řadu vyšetření s pozitivním výsledkem. A příznaky nemoci u letohradského biatlonisty opravdu zmizely. Mikuláš Karlík za týmem odlétá v úterý.

V Norsku sněží a mrzne, Trysil tak nabízí dobré podmínky k přípravě. „Opravdu tu je krásná zima,“ souhlasí Michael Málek. „Na tratích je jako základ vrstva čerstvého sněhu, na kterou teď napadlo asi 20 centimetrů prašanu, a tak lyžujeme na přírodní sněhu. K dispozici máme několik variant šestikilometrového okruhu.“

Trio nejlepších juniorů z MČR v biatlonu na kolečkových lyžích. Mikuláš Karlík (vlevo) a Vítězslav Hornig (vpravo) naskočí rovnou do IBU Cupu. Nejmladší z této trojice – teprve devatenáctiletý – Tomáš Mikyska si IBU Cup vyzkouší po Novém roce.

 

Sezóna Junior IBU Cupu odstartuje až 12. prosince I. kolem ve slovinské Pokljuce. Část juniorských reprezentantů však již nastoupí do „klasického“ IBU Cupu, a to v norském Sjusjoenu 28. listopadu.

„Jsme tu třemi auty, dvě se budou vracet domů a třetí popojede 160 kilometrů západně do Sjusjoenu,“ říká k logistice Michael Málek. Jisté je, že do IBU Cupu vstoupí už dříve avizovaní junioři Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig. S premiérou mezi ženami už může počítat i juniorka Klára Polednová. „Klárka si účast vybojovala svými výkony v letní přípravě a při světovém šampionátu na kolečkových lyžích,“ podotýká Aleš Lejsek. Jméno druhé juniorky pro IBU Cup bude známé na konci soustředění v Trysilu.

Klára Polednová se může připravovat na svoji premiéru v IBU Cupu

 

S výjimkou účastníků IBU Cupu se tým vrací z Trysilu domů 22. listopadu. Poté čeká juniorky a juniory příprava v Obertilliachu a pak už přesun na úvodní kolo Junior IBU Cupu do Pokljuky.

 

TÝMY V TRYSILU

Juniorský výběr – dívky: Karolína Dusilová, Veronika Macková, Klára Polednová, Petra Suchá, Eliška Svobodová, Eliška Teplá, Tereza Vinklárková, Tereza Voborníková

Juniorský výběr – kluci: Vítězslav Hornig, Josef Kabrda, Petr Kánský, Mikuláš Karlík (připojí se 12. 11.), Jakub Kocián, Ondřej Mánek, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska.

Ženy: Natálie Jurčová, Anna Tkadlecová

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Skistar, Trysil.com, Tomáš Hermann