V IBU Cupu se dařilo mužům. Milan Žemlička podruhé v kariéře v Top Ten!

04. prosince, 2019

Ve výborné formě zastihl úvod sezóny Milana Žemličku, po 25. místě v úvodním čtvrtečním sprintu I. kola IBU Cupu dnes při repríze této disciplíny vybojoval v norském Sjusjoenu výborné 10. místo. Dařilo se i dalším českým reprezentantům. Junior Vítězslav Hornig doběhl na 16. pozici, Tomáš Krupčík obsadil 29. příčku a bodoval i 34. v pořadí Ondřej Hošek. Do nedělního stíhacího závodu navíc postoupil i druhý z juniorů 52. Mikuláš Karlík. Ženám už se tolik nedařilo. Lída Horká byla klasifikována na 47. místě, Natálie Jurčová skončila 55. a juniorka Klára Polednová si zajistila postup do stíhačky ze 60. místa. V neděli nebudou závodit juniorky Petra Suchá (67.) a Eliška Teplá (73.). Vyhráli Fredrik Gjesbakk z Norska Ruska Irina Starychová.

 

Ideální podmínky
„Z pohledu počasí to byl pro kluky závod za odměnu. Na rozdíl od čtvrtka svítilo slunce, nefoukalo a trať byla rychlá,“ řekl k podmínkám závodu trenér mužů v IBU Cupu Aleš Ligaun. „A kluci toho dokázali využít. Máme Top Ten, máme čtyři z nich na bodech a všechny ve stíhačce. Z toho mám radost. Nejen výborný Milan, ale také Víťa Hornig, Tomáš Krupčík, nebo Ondra Hošek podali opravdu dobré výkony.“ V Poháru národů byli Češi v sobotním sprintu pátí před Rusy, Švédy, Rakušany, Ukrajinci …

Junior Vítězslav Hornig potěšil v sobotním sprintu IBU Cupu 16. místem

Radost ze závodění
Trenérova slova o počasí potvrdil i Milan Žemlička. „Tvrdá trať, slunce… jen jsem vyjel ze startovní brány, cítil jsem prostou radost. Radost závodit. Jediné, s čím nejsem spokojený, je chyba vleže. Neudržel jsem koncentraci a jednou zbrkle vystřelil. Na trati se mi opět podařilo dobře rozložit síly a zůstalo mi jich dostatek do finiše.“ Milan Žemlička znovu ocenil práci servisu. „Kluci, Milan s Jirkou, byli opět výborní. Navíc letos cítím, že mám opravdu dobrý materiál. To je velký posun proti loňsku.“ Třiadvacetiletý rodák z Hlinska dosáhl na svůj druhý individuální výsledek v elitní desítce IBU Cupu. Předminulou sezónu doběhl pátý v Osrblie na Slovensku, a to také ve sprintu.

Návrat komety
Tomáše Krupčíka, kometu minulé sezóny, potěšilo, že se mohl postavit do stopy se startovním číslem. „Tři týdny jsem užíval antibiotika a teprve se po nich začínám pomalu rozjíždět. Dnešní závod byl pro mě vlastně první rychlejší trénink,“ vysvětloval jablonecký biatlonista, který stál kvůli borelióze dva týdny v květnu, přičemž nemoc se mu počátkem listopadu vrátila. Do nedělního stíhacího závodu však Tomáš Krupčík nenastoupí. „Jednak se na to ještě opravdu necítím, protože zdaleka nejsem ve stoprocentní kondici, a navíc na neděli mám letenku domů,“ dodal s úsměvem.

 

Juniorka Petra Suchá zatím nenašla střeleckou pohodu

 

Hledání cesty
Jestliže v táboře mužů převládala po sobotním sprintu dobrá nálada, u žen tom u bylo naopak. „Výsledek? Tvrdé setkání s realitou,“ povzdychl si Aleš Lejsek. „Výkony děvčat vůbec neodpovídají velkému úsilí a dřině, kterou věnovaly přípravě. Musíme se racionálně zamyslet nad tím, co je špatně a jak se zlepšit.“

 

Výsledky 2. sprintu mužů na 10 km v Sjusjoenu
Analytické výsledky 2. sprintu mužů na 10 km v Sjusjoenu
Průběžné pořadí IBU Cupu mužů
Výsledky 2. sprintu žen na 7,5 km v Sjusjoenu
Analytické 2. výsledky sprintu žen na 7,5 km v Sjusjoenu
Průběžné pořadí IBU Cupu žen

 

 

Tomáš Hermann
Foto: Jiří Novotný