Světový pohár v Ruhpoldingu 2020 – předzávodní přehled

14. ledna, 2020

Světový pohár v biatlonu zůstává v Německu, z durynského Oberhofu se přesouvá do německého Ruhpoldingu. Ten je mezi biatlonisty mnohem oblíbenější, jak ostatně dokázaly i první tréninky.

Novinky v týmu

Český tým už má za sebou první tréninky v německém Ruhpoldingu. Tratě jsou ve skvělé kondici, v okolí je ale sněhu minimum.

Sestava zůstala stejná jako v Oberhofu. Trenéři sledují úspěchy biatlonistů v druholigovém IBU Cupu, ale vzhledem k tomu, že se i tento týden závodí ve slovenském Osrblí (v Polsku nemají sníh), zatím nedochází ke změnám.

Realizační tým je ubytován v penzionu 2 km od stadionu, závodníci asi ve 4 km vzdáleném hotelu. Jedinou výjimkou je Eva Kristejn Puskarčíková, která je kvůli nachlazení od ostatních závodníků oddělena. Zatím není jisté, zda nastoupí do sprintu.

Šátek na Evčině krku značí problém

V čem je Ruhpolding speciální?

 • Ruhpoldingu se přezdívá biatlonová mekka, vždyť Světový pohár se tu jezdí od premiérové sezóny 1977/78 a v kalendáři chyběl jen třikrát.
 • V Chiemgau Areně, jak se biatlonový areál v Ruhpoldingu jmenuje, mají diváci nejtěsnější kontakt se závodníky ve Světovém poháru.
 • Nejen na tribunách to během závodů žije, řada fanoušků se pohybuje i kolem tratí a setkává se na vyhlášeném náměstíčku, kde se dá procházet na různá místa trati.
Na závodníky si tu můžete skoro sáhnout
 • Ta je nahoru-dolů, biatlonisté si na ní moc neodpočinou. Vždycky ale bývá skvěle připravená.
 • V Ruhpoldingu se obvykle střílí velmi přesně, protože příjezd na střelnici je poměrně jednoduchý a ani tu tolik nefouká.
 • Ruhpolding je nejúspěšnějším střediskem českého biatlonu. Naši závodníci tu posbírali už 26 medailí.
V údolí můžete vidět biatlonový areál a skokanské můstky

Zaostřeno na…

Tereza Voborníková

 • česká juniorka dostane další šanci mezi elitou

„Myslím, že jsem si Světový pohár trošku osahala a už z toho nebudu tak vytřeštěná. V Ruhpoldingu jsem úplně poprvé, takže jdu trochu do neznáma. Ale nevidím v tom takový problém. Už jsme tu měly dva tréninky, trať jsem si několikrát projela. Docela se mi líbí. Je jezdivá, nejsou tu žádné těžké sjezdy, což oceňuji. Doufám, že už se mi povede i nějaká hezká střelba. V obou trénincích se mi střelecky dařilo. Střelnice se mi tedy zatím líbí, ale až zítra řeknu, jak moc (smích).“

Další zkušenosti pro 19letou biatlonistku
S Terkou jsme točili už v Oberhofu představení

Ondřej Moravec

 • v Oberhofu zajel své nejlepší výsledky v sezóně

„Máme tři dny volna, během kterých se snad dám lépe dohromady než po jednom dni v Oberhofu. V masáku jsem nepřekypoval silami. Už v Hochfilzenu mi dva závody za víkend neudělaly dobře. Nebylo to tak špatné, ale věk nezastavíte a navíc příprava nebyla ideální. Ve štafetách jsem nahraditelný a taková byla i dohoda před sezónou. Když nebudu mít ideální pocit, tak nemusím jet. V Oberhofu to nebyl úplně tento případ, Bleky taky potřeboval porovnat kluky kvůli nominaci. Běh v Oberhofu nebyl úplně dobrý, ale s výsledky jsem byl maximálně spokojený. Kolem desítky je to super. Pro mě to je psychická vzpruha. Vím, že když se trefím a udržím alespoň aktuální výkonnost, tak jsem schopný jezdit s těmi nejlepšími. Samozřejmě ve sprintu je to složité a o to víc v Rupoldingu. Na tréninku se ani nehnula větvička, bude se asi střílet hodně rychle. Rozdíly se budou dělat na trati a tam budu těžko na někoho najíždět. Ale věřím, že jsem schopný udělat dobrý výsledek.“

Ondra chce stavět na přesné a rychlé střelbě

Česká sestava

v závorce nejlepší výsledek v Ruhpoldingu

Muži

 • Michal Krčmář (3. místo, stíhací závod 2017)
 • Tomáš Krupčík ( 49. místo, stíhací závod 2016)
 • Ondřej Moravec (2. místo, hromadný start 2016 a vytrvalostní závod 2018)
 • Michal Šlesingr (3. místo, hromadný start 2015 a stíhací závod 2016)
 • Jakub Štvrtecký (44. místo, sprint 2019)
Oba už ví, jaké je to v Ruhpoldingu získat medaili

Ženy

 • Markéta Davidová (28. místo, sprint 2017)
 • Lucie Charvátová (20. místo, stíhací závod 2016)
 • Jessica Jislová (68. místo, vytrvalostní závod 2018)
 • Eva Kristejn Puskarčíková (6. místo, stíhací závod 2017)
 • Tereza Voborníková (debut)
Během úvodních tréninků nemohla chybět klasika

Program závodů

15. 1. – 14:30 – sprint žen
16. 1. – 14:30 – sprint mužů
17. 1. – 14:30 – štafeta žen
18. 1. – 14:15 – štafeta mužů
19. 1. – 12:15 – stíhací závod žen
19. 1. – 14:30 – stíhací závod mužů

Užitečné odkazy

Podívejte se také na video před startem Světového poháru v Ruhpoldingu. Vyzpovídali jsme trenéry i závodníky.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík