Blíží se MSJ&D ve Švýcarsku, jaká je nominace české reprezentace?

16. ledna, 2020

Celkem sedmnáct českých nadějí se zúčastní mistrovství světa juniorů a dorostu, které ve dnech 23. ledna až 2. února hostí švýcarské Lenzerheide. V zemi Helvétského kříže se představí pět juniorek, a po čtyřech juniorech, dorostenkách a dorostencích. V nominaci jsou tři nováčci, tedy závodníci, kteří se MSJ&D zúčastní poprvé. Jedním z nich je junior Jiří Mánek, účastník Světové zimní Univerziády 2019 v Krasnojarsku a dále dorostenky Nikita Kubíčková z Letohradu a Kateřina Gotvaldová (ročník 2003) z SKP Kornspitz, jež bude nejmladší členkou české výpravy.  

O účast na světovém šampionátu mladí sportovci bojovali v IBU Cupech, Junior IBU Cupech, na YOG 2020 nebo v závodech Českého poháru, či mimořádných nominačních závodech v NMNM. Průnikem žebříčků a na návrh trenérů vzešla nominace, kterou následně schválil Výkonný výbor Českého svazu biatlonu.

NOMINACE POHLEDEM TRENÉRŮ

ALEŠ LEJSEK

„Pro mě je určitě překvapením nominace v kategorii dorostenek. A to proto, že z děvčat, která jsme měli ve sledování, uspěla pouze Tereza Jandová. Naopak mile mě překvapily Kateřina Gotvaldová a Nikita Kubíčková, kterou ze všech nominovaných znám nejméně. Z olympiády mládeže si pak účast zajistila Gabriela Masaříková, která dosáhla nejlepšího individuálního výsledku.  

Mezi juniorkami docházelo k postupné selekci na základě výsledků v Junior IBU Cupu potažmo IBU Cupu. Jistotu tak nejdříve měla Tereza Voborníková, pak Tereza Vinklárková, na které jednoznačně navázala i Petra Suchá. Karolína Dusilová si účast vyjela zlepšenými výsledky v Českém poháru a Klára Polednová podává po celou sezónu vyrovnané výkony.

Bohužel zcela ze hry byl kvůli nemoci Eliška Teplá, která do sezóny vstoupila nadějnými výsledky v IBU Cupu.

Věřím, že děvčata na světovém šampionátu předvedou výkony, na které se s některými už dva roky společně připravujeme. Pokud to prodají, nemusí se obávat ani o výsledky.“     

Jiří Mánek (vlevo), další závodník z SKP Kornspitz, porazil v přímém souboji Petra Kánského (vpravo) a jede na MSJ. Petra Kánského naopak čeká už v pátek premiéra v IBU Cupu. Uprostřed stojí Tomáš Mikyska

MICHAEL MÁLEK

„Kluci, a teď mluvím o juniorech, jsou o rok starší, než byli před rokem. To znamená i o rok trénovanější a zkušenější. Loni zůstali Vítězslav Hornig s Mikulášem Karlíkem těsně za elitní desítkou. Letos by do ní mohli zamířit. Když naváží na výsledky v IBU Cupu, budeme se domů všichni vracet spokojení. Nečekal jsem, že si nominaci vybojuje Jiří Mánek, protože se připravoval mimo náš tým. Na základě výsledků v Českém poháru si tu šanci zasloužil. Čtvrtým do party je Tomáš Mikyska, loni ještě dorostenec.  

Bohužel nemohu počítat s Jakubem Kociánem, který byl dlouho nemocný. Chybí také Petr Kánský, jenž v přímém souboji s Jirkou Mánkem prohrál. Petr dostává šanci v IBU Cupu.

Mezi dorostenci představoval jasnou volbou Jonáš Mareček. Z našich kluků byl nejlepší v Junior IBU Cupu a suverénně si vedl i v Českém poháru. A další kluci? Josef Kabrda měl dobrý start do sezóny a nyní se po nemoci opět zvedá. Ondra Mánek je kvalitním střelcem a běžecky stále roste. Luděk Abrahám si svoji účast vyjel v Lausanne na YOG. Pokud se trefí má potenciál skončit opravdu hodně vysoko.“   

Nikita Kubíčková z Letohradu. To je další nečekané jméno v nominaci, ovšem zaslouženě vybojované

Závěrečná příprava

Český výběr se nyní sešel na krátký tréninkový blok v Jablonci nad Nisou. „Základem je, aby sportovci zůstali zdraví, proto se je snažíme maximálně izolovat. Třeba i jídlo se do našeho Centra Olympu necháváme vozit,“ prozradil Aleš Lejsek.

Tým odcestuje do Švýcarska v neděli 19. ledna a v dějišti MS absolvuje závěrečnou přípravu.

NOMINACE NA MSJ&D 23. 1. – 2. 2. 2020

JUNIORKY

Karolína Dusilová (ročník 2000), SKP Kornspitz

Petra Suchá (1999), SKP Kornspitz                   

Klára Polednová (1999), SK NMNM

Tereza Vinklárková (1998), Letohrad

Tereza Voborníková (2000), Jilemnice

Tereza Vinklárková se prezentuje stabilní výkonností po celou letošní sezónu

JUNIOŘI

Vítězslav Hornig (1999), Jilemnice

Mikuláš Karlík (1999), Letohrad

Jiří Mánek (1998), SKP Kornspitz

Tomáš Mikyska (2000), Letohrad

Junior Vítězslav Hornig má formu, což dokázal pódiovým umístěním v IBU Cupu a měl by být jednou z opor českého výběru

DOROSTENKY

Kateřina Gotvaldová (2003), SKP Kornspitz

Tereza Jandová (2001), SKP Kornspitz

Nikita Kubíčková (2002), Letohrad

Gabriela Masaříková (2002), SKP Kornspitz

DOROSTENCI

Luděk Abrahám (2002), Letohrad

Josef Kabrda (2001), SK NMNM

Ondřej Mánek (2001), SKP Kornspitz

Jonáš Mareček (2001), SK NMNM

TRENÉŘI

Aleš Lejsek (juniorky/dorostenky)

Michael Málek (junioři/dorostenci)

V Lenzerheide se ve všech kategoriích uskuteční vytrvalostní závody, závody štafet, sprinty a stíhací závody.

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný, Jan Matouš, Tomáš Hermann a Biathlon Arena Lenzerheide