Pokljuka v kostce: Dařilo se smíšené štafetě, Davidová zpět v elitní desítce

27. ledna, 2020

První polovina Světového poháru ve slovinské Pokljuce se českému týmu vůbec nepovedla, ta druhá trochu vylepšila náladu před blížícím se světovým šampionátem. Markéta Davidová se poprvé v tomto roce dostala do elitní desítky, Michal Krčmář byl patnáctý a smíšená štafeta dojela šestá.

Příběh z Pokljuky

Ani v Pokljuce neopustily český tým zdravotní problémy. Eva Kristejn Puskarčíková se mohla vrátit na pokoj k Markétě Davidové, od sebe ale musely Jessica Jislová a Lucie Charvátová.

Do akce opět musela tatranka od Ohřej si dech!

V oslabené sestavě byli také čeští servismani, na marodku přibyl Martin Struna. Když bylo potřeba, tak za něj zaskakoval trenér Zdeněk Vítek. Jediné, v čem ztrácel, byla výměna lyží. Kvůli bolesti zad se totiž nemohl ohnout k vázání.

Test lyží v podání Tomáše Šindlera a Zdeňka Vítka

České biatlonisty čekalo na úvod nemilé překvapení v podobě změny tratí. Přibyly nebezpečné zatáčky, tratě byly celkově techničtější. Obavy z pádů se ale nakonec nenaplnily.

Úvodní vytrvalostní závody se českému týmu nepovedly, nejlépe na tom byl 25. Ondřej Moravec. Michalu Krčmářovi po 61. příčce zhořkla oslava 29. narozeniny.

Ondřej Moravec si s těžkými sjezdy poradil

Výsledkový průlom nepřinesla ani smíšená dvojice Michal Šlesingr/Jessica Jislová, která skončila 17. Zadařilo se až smíšené štafetě, která dojela šestá. A to mohlo být ještě lépe nebýt trestného kola Michala Krčmáře. Markéta Davidová se blýskla nejlepším časem na svém úseku.

Předávka Makuly a Evči

V sobotu večer začalo počítání, jestli se Ondřej Moravec jako první náhradník dostane do hromadného startu. Nedostal. To Eva Kristejn Puskarčíková ano, byť jí patřila až 33. příčka v hodnocení Světového poháru.

Kristejn Puskarčíková absolvovala dopoledne hodinu a půl trvající trénink. Potom šla na oběd, když jí zazvonil telefon. „Dostala ses do masáku. Chceš jet?“ ptal se Egil Gjelland. Česká biatlonistka kývla, startovat v hromadném startu je prestiž. 

Hodinu a půl trvající dopolední trénink a pak závod, to člověka unaví

Dojela 27., víc se dařilo Markétě Davidové, která si 10. příčkou ještě víc zvedla náladu. To se po štafetovém nezdaru povedlo i v masáku 15. Michalu Krčmářovi. Byť si povzdechl, že by raději vyměnil tento výkon s tím štafetovým.

Pozitivní loučení s Pokljukou

Nemělo by vám uniknout

  • Šestým místem vyrovnala česká smíšená štafeta výsledek z loňského mistrovství světa. Výš byli Češi naposledy v Östersundu 2015.
  • Pro Markétu Davidovou je 10. místo v hromadném startu nejlepším výsledkem v roce 2020.
  • Michal Krčmář zase dosáhl 15. příčkou v hromadném startu na třetí nejlepší výsledek v sezóně.
  • Čeští muži drží po druhém trimestru šestou příčku v Poháru národů. Na pátou příčku Rakušanů, která by zaručovala šest startovních míst pro příští ročník, Češi ztrácí 157 bodů.
  • České ženy jsou na desátém místě, které jako poslední zaručuje pět startovních míst. Na jedenácté Bělorusky mají náskok 165 bodů.

Očima trenérů

Zdeněk Vítek: „Když zůstanou všichni zdraví, tak věřím, že se nám podaří formu pro mistrovství světa ještě vyladit. U někoho běžecky, u někoho střelecky. Bude to především o aklimatizaci na výšku, Anterselva je v 1600 metrech a tam nemůžete závodit úplně z fleku. Pak nabrat sílu, udělat pár rychlých tréninků a jdeme do závodů. Základem je to, co jsme natrénovali v létě.“

Zdeněk Vítek udílí pokyny na nástřelu

Jiří Holubec: „Makula na to má, což ukázala ve smíšené štafetě i v hromadném startu. Udělala zbytečné chyby na ležkách, ale zase zvládla stojky. Běžecky drží svůj vysoký standard. Snad už jsou za námi všechny nemoci a budeme mít klid na přípravu. Pak myslím, že v Anterselvě něco předvedeme. Musíme zapracovat na koncentraci a samotném provedení střelby. První týden přípravy v Jablonci bude spíš o lehčích a delších trénincích, V Itálii už půjde intenzita nahoru.

Jiří Holubec s Markétou Davidovou před hromadným startem

Fotofiniš

Jak se povedl závěr druhého trimestr fotografovi Petru Slavíkovi?

Počasí v Pokljuce můžeme zhodnotit touto fotku
Některé týmy bydlely v půl hodiny jízdy autem vzdáleném Bledu
Zatáčku tobogán ocenili hlavně fotografové
Ondra má na hezké fotky štěstí
Tradiční bimbastický finiš v hromadném startu

Další plán

Český tým nyní stráví pár dní doma. Muži vyrážejí ve čtvrtek do italského Ridnaun na závěrečné soustředění před mistrovstvím světa. Ženy budou trénovat nejprve v Jablonci nad Nisou a na základě rozhodnutí trenéra Egila Gjellanda se do Ridnaun vydají až v sobotu. V pondělí 10. února se reprezentace přesune do Anterselvy, kde ve čtvrtek 13. února odstartuje světový šampionát.

Podle nominačního klíče mají účast jistou tři závodníci s nejvíce body ve Světovém poháru. To je mezi muži trio Krčmář, Moravec a Štvrtecký, mezi ženami Davidová, Charvátová a Kristejn Puskarčíková. Další dvě místa u mužů i žen závisí na rozhodnutí trenérů. Jistou nominaci má Jislová, dále se čeká na výsledky juniorského světového šampionátu. Předběžně v nominaci jsou také Václavík a Šlesingr.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík