Junioři navázali na dorostence. Jakub Štvrtecký druhý ve sprintu MSJ!

01. února, 2020

Byla to krásná sobota ve švýcarském Lenzerheide! Pomohly tomu nejen sluneční paprsky, ale zejména parádní výsledky českých juniorů a juniorek na světovém šampionátu. Jakub Štvrtecký vybojoval stříbro ve sprintu. Jedná se o první individuální medaili v kategorii juniorů od roku 2005, kdy Petr Hradecký vybojoval zlato a bronz v americkém Presque Isle. Bezchybný výkon Jakuba Štvrteckého navíc podpořil skvělou 10. příčkou Mikuláš Karlík! Vítězslav Hornig doběhl 18. a Tomáš Mikyska 21. mezi 107 startujícími. V kategorii juniorek podala na 7,5 km dlouhé trati vynikající výkon Tereza Vinklárková, jež ve finiši vydřela šesté místo! Klára Polednová skončila 31., Petra Suchá 36. a Tereza Voborníková 38.

Z titulů mistrů světa se radují Nor Vebjørn Sørum a Anastasija Ševčenková z Ruska.

Na ležce si dal Jakub Štvrtecký záležet…

Jak závody probíhaly?

Junioři

Jakub Štvrtecký pojal loučení s juniorskou kategorií ve velkém stylu. Jednu bezchybnou položku vystřídal další bezchybnou položkou, a co víc, tempo dokázal stupňovat. Po ležce byl 11., po stojce šestý a v cíli stříbrný! Mikuláš Karlík se dostal do formy v pravý čas, a to na MSJ. Po střelbě 0/1 a desátém čase na trati zopakoval výsledek z vytrvalostního závodu – 10. místo! Pro ilustraci: v závěrečném okruhu měl Kuba druhý a Mikuláš třetí nejlepší čas! Vítězslav Hornig ztratil naději na Top výsledek hned vleže, když dvakrát chyboval a běžel průběžně 59. Nula vstoje ho vrátila mezi nejlepší a v cíli z toho bylo slušné 18. místo. Stále ještě devatenáctiletý Tomáš Mikyska prožil nejlepší závod na MSJ. Za střelbu 0/1 byl odměněn 21. příčkou.

…a pak upaloval rychle na trať!

Juniorky

Terka Vinklárková minula po jednom terči na každé položce, ale skvělý běh ji neustále posouval výš a výš. Po ležce běžela 25., po stojce 12. a v cíli „bum“ a šestá! V závěrečném okruhu byla na trati druhou nejrychlejší, celkově dosáhla šestého běžeckého času. Klára Polednová začala dvojkou vleže, ale bezchybná stojka jí zajistila 31. místo a slušnou výchozí pozici do nedělní stíhačky. Petra Suchá a Terka Voborníková podaly dobrý běžecký výkon – 17., resp. 15. běžecký čas. Čtyři chyby, která každá udělala, jsou ale ve dvoupoložkovém závodě prostě moc. Proto nemohly skončit lépe než 36. a 38. v pořadí.

Terka Vinklárková na trati excelovala

POHLEDY SPORTOVCŮ

Jakub Štvrtecký, 2. místo

„Chtěl jsem se tady v Lenzerheide rozloučit s juniorskou kategorií co nejlépe. A tahle medaile je důkazem, že se to povedlo. Pravdou je, že to bylo to tak trochu za dvě vteřiny dvanáct :-). Je to o to krásnější, že se vlastně jedná o moji vůbec první velkou medaili.“

Mikuláš Karlík, 10. místo

„Po průběhu této sezóny jsem za dvě desátá místa tady na šampionátu moc rád. V IBU Cupu jsem se trápil, pak jsem onemocněl… Dnes jsem na trati udělal maximum. Na víc jsem neměl. Snad jedině, že bych i stojku zvládl čistě.“

Mikuláš Karlík předvedl, že je bojovníkem k pohledání!

Tereza Vinklárková, 6. místo

„Tři závody a třikrát jsem byla tady na šampionátu na širším pódiu. Vůbec tomu nemohu uvěřit, ale jsem moc a moc spokojená. Přitom před dnešním sprintem jsem tady měla vůbec nejhorší nástřel. Byla jsem trochu bezradná. Ale v závodě to dopadlo ještě dobře, v každé položce jsem chybovala jen jednou. I když ta poslední rána vstoje mě mrzí, tam jsem přišla o naději bojovat o medaili. Děkuji servisu, protože jsem měla skvělé lyže a mohla jsem v závěru tempo ještě stupňovat.“

Klára Polednová potěšila 31. místem

POHLEDY TRENÉRŮ

Michael Málek, junioři

„Kuba se opravdu důstojně rozloučil s juniorskou kategorií, a to je před ním ještě stíhačka… Jeho výkonu nemám co vytknout. Na střelnici neudělal chybu a na trati parádně bojoval. Pochvalu zaslouží i Mikuláš, vstup do sezóny se mu moc nepovedl, ale po prosincové nemoci začal jít nahoru. Je to kluk, se kterým je potřeba pracovat. Určitě má v biatlonu budoucnost. Víťa Hornig je skvělý střelec a je škoda, že právě tady na šampionátu se střelnici trápí. Hlava to je mocná čarodějka… Tomáš je z celé party nejmladší, střelba 1/0, dobrý běh a 21. místo ukazují na jeho kvality i perspektivu. Kluci za sebou mají hodně dobrý závod.“

Juniorský benjamínek Tomáš Mikyska se velkých jmen ani starších soupeřů nezalekl

Aleš Lejsek, juniorky

„Terka Vinklárková tady v Lenzerheide závodí opravdu v dobré pohodě. Je to vidět jak na trati, tak i na střelnici. Jsem i za ni rád, že se po všech svých zdravotních problémech dokázala takto vrátit.  Ostatní holky bohužel lepší výchozí pozici ztratily na střelnici. Je to škoda, protože dnes i ony opravdu dobře běžely. Uvidíme v neděli, jak si budou počínat ve čtyřpoložkové stíhačce.“