Shrnutí: Jak vypadal životní den Lucie Charvátové?

15. února, 2020

I druhý den Mistrovství světa v Anterselvě český tým oslavoval cenný kov, který byl ještě nečekanější než ten ze smíšené štafety. Vždyť Lucie Charvátová před dnešním dnem ani ve Světovém poháru nikdy nebyla na stupních vítězů. Maximem sedmadvacetileté biatlonistky z Vrchlabí bylo páté místo ze sprintu v Hochfilzenu 2016.

Už od úvodních metrů bylo jasné, že Charvátová jede velmi dobrý závod, před první střelbou byla osmá. Trenér Jiří Holubec nervózně pohlížel na praporky na střelnici, které chvílemi hodně vlály.

Lucka ležku zvládla s jednou chybou: Ta Holubce nejprve trochu zamrzela, vždyť s čistou střelbou by jeho svěřenkyně možná i vedla. Jedna nepřesnost mohla trochu uvolnit psychický tlak na stojce.

Určitě ale nesnížila puls trenérů, kteří dobře věděli, že jejich svěřenkyně střílí o medaili. Záznam o střelbě Charvátové měl na starosti Ondřej Rybář, který nestačil zapisovat trefy. Za 22 sekund bylo vybíleno. Charvátová se zařadila na druhé místo, těsně před Marte Olsbuovou Røiselandovou.

Stihla jsem to?

Norka byla v závěru nejrychlejší a dojela si pro zlato, mezičasy ale ukazovaly, že Charvátová má pod kontrolou třetí příčku. Rybář se však zdráhal přijmout gratulaci od vedle stojící trenérky Slovenek Anny Murínové.

Stihla!

Ještě v nájezdu do cílové rovinky Charvátové hlásil, jaký má náskok na medaili, ta už ho ale nedokázala vnímat, jak po závodě přiznala. Když v cíli naskočila vedle jména Lucie Charvátové trojka, mohla propuknout česká radost. „Zabalte kamion, odjíždíme,“ vtipkoval na střelnici prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Ani dnes nemohla chybět tradiční hobla a ani dnes nebylo jednoduché vyhodit do vzduchu Egila Gjellanda. Na oslavu medaile zapálili čeští fanoušci na tribunách červené dýmovnice, nad tím snad pořadatelé přivřou oči.

Hobla pro vítězku

Nervózní organizátoři Lucku rychle odváděli na tiskovou konferenci, po které česká reprezentantka ještě dlouho odpovídala novinářů. Byl to její den.

Bezprostřední dojmy

Na medailovém ceremoniálu si pak užila skandování fanoušků „Lucko, děkujem!“ Ano, Lucko děkujem!

Video z ceremoniálu

Kompletní fotogalerie ze závodu a medailového ceremoniálu

Výběr z médií

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík