Trénink v oblacích. Biatlonisté v Anterselvě zdolávají průsmyk Passo Stalle

23. února, 2020

Kdo nevyjel na Passo Stalle, jako by nebyl v Anterselvě. Horský průsmyk, který ve 2052 metrech protíná Východní Alpy, láká nejen biatlonisty, ale i trenéry či fanoušky.

Stoupání začíná na konci jezera Lago di Anterselva, kde potkáváme sportovního ředitele ČSB Ondřeje Rybáře. „Vyjížďka na passo je tady v Anterselvě taková tradice a příjemné zpestření, nekroužíte pořád jen na tratích.“

Rybář má dnes v plánu vybruslit kopec bez hůlek. „Vždycky je to výzva, minule jsem to jel soupaž. Bylo to náročné, ale nahoře jsem byl rád, že jsem to nevzdal.“

Výzvu podstoupili i mistr světa z roku 2005 a současný expert ČT Roman Dostál a bývalý lyžař a nyní redaktor Českého rozhlasu David Nyč

Pro běžného smrtelníka je velký výkon kopec jakkoliv vyjet. Začíná se zhruba v 1650 metrech a na 4,5 kilometru dlouhé cestě nastoupáte 400 metrů. Jede se po serpentinách, které jsou od poloviny května do konce října přístupné autům. Turisty kromě nádherných panoramat láká i jezero Obersee, které v průsmyku ční.

Výjezd stojí za to

Českým rekordmanem v počtu výjezdů je zřejmě Zdeněk Vítek. Ten si dává klidně tři výjezdy za sebou. „Ale dneska jsem ve ve dvou třetinách chcípnul. Začalo mě píchat v boku tak, že jsem to nejdřív rozdýchával a pak musel skončit,“ líčí Vítek.

Výjezdy na passo ordinuje i svým svěřencům. „Když to dáte třikrát za sebou, tak je to dobrý trénink. Třeba jednou soupaž, jednou bez holí a jednou 1:1.“

Třeba v první volný den jsme při cestě nahoru míjeli Tomáše Krupčíka, který jel klasikou. „Měl jsem v pondělí volný regenerační trénink, tak jsem si vyťápnul nahoru, zkontroloval to tu po roce, udělal fotky a pak si užil sjezd dolů.“

Selfíčko nemohlo chybět

Ve volných dnech na cestě do passa docela provoz, kolem vás projíždějí kombinézy snad všech zemí. Po cestě chodí i turisté a z vrchu se pouští sáňkaři. V zatáčkách musí být člověk opatrný.

https://www.facebook.com/fillonmailletquentin/videos/872046199911357/?__xts__%5B0%5D=68.ARDYN19PUCamC-5hJTpc5d6Vvjki8__ns_-Hf4ghUyTlvq-1L4UKvylt45ub0HrfMzm28stmMmiyQNqghN16APKAd9VyfiI0XnEsX98ZklFeX8KBG7GAWG_gtJvtlZEYpueEKuThw-M6fkkgNldBV4FGv0A_vdcnfVY94xxatHBlXVWUJkswhrKMhn9hWh0CJ0GOMcOyjaAZVZXNGrXCWw_A5ItBPHz3aJSZImyJDZgx1hgyfjN3ATT6RtmU-XLsEBDm2UQLuAtbh3oOGubeA9mhLlfHEdix1-OK8oVGJm1cOKqkO3Wbxc1rdRNlbZHlaqYpnbzeT6X2FGP718AS1geBCOmf7NVl5vnaacXq&__tn__=-R
Quentin Fillon Maillet výjezd a následný sjezd zaznamenal na video. Na vyjížďku vzal i své rodiče.

Čeští servismani radši volí pro výjezd ranní hodiny. V aplikaci Strava je totiž vytvořený segment od jezera až nahoru na passo, kde se měří čas. „Viděl jsem, že nás překonal norský servisák, tak jsem si chtěl vzít nejlepší čas zpátky. Ke konci mi došlo, ale stejně bych na něj nestačil,“ vypráví Vojtěch Prášil, šéf českého servisu.

Norský servisman Tobias Dahl Fenre zvládl výjezd za neuvěřitelných 20 minut a 44 sekund. Prášil nyní drží druhé místo s časem 22:23. Biatlonisté jezdí kopec většinou kolem půl hodiny, samozřejmě ale nejedou naplno. Rekreačním sportovcům může výjezd trvat třeba i hodinu.

Ráj skialpinistů

Passo Stalle je i oblíbeným cílem skialpinistů a mezi ně patří čeští servismani. „Skialpy byly super. Počasí nám vyšlo. Z passa, které je ve 2050 metrech, to bylo ještě 300 metrů převýšení. To jsme si vyšli dvakrát a pak jsme jeli dolů,“ pochvaloval si výlet Tomáš Schindler. Partu servisáků doplnila i masérka českého týmu a bývalá sjezdařka Bára Pyrochtová.

V poslední den Mistrovství světa v Anterselvě se s Passem Stalle jeli rozloučit ti biatlonisté, kteří neabsolvují hromadné starty. Ti ostatní si výjezd a následný výhled na vrcholky Alp znovu vychutnají příští rok v lednu.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík