Vítězslav Hornig vybojoval v rakouském Hochfilzenu titul juniorského mistra Evropy!

11. března, 2020

Koncentrovaný výkon podpořený kvalitním během a bezchybnou střelbou vynesl Vítězslava Horniga v dnešním vytrvalostním závodě Otevřeného mistrovství Evropy v rakouském Hochfilzenuk evropskému zlatu! V závodě se dařilo i dalším českým juniorům. Jakub Kocián doběhl 10., Tomáš Mikyska 12., dorostenec Jonáš Mareček 21. a Mikuláš Karlík obsadil 25. pozici. Další z dorostenců Ondřej Mánek skončil na 47. místě. Všichni medailisté neminuli ani jeden terč, a to jak druhý Slovinec s českými kořeny Alex Cisar (Císař), tak Patrick Braunhofer z Itálie.

Jak se závodilo?

Pouze po úvodní položce byl Vítězslav Hornig třetí. Poté už se dostal do vedení a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Jakub Kocián měl na dohled “široké pódium”, ale poslední rána minula těsně cíl. I tak je pro bronzového dorostence z MS 2019 v Osrblie 10. příčka velkým úspěchem. V polovině trati se zdálo, že pro Tomáše Mikysku je závod ztracen. Po třech chybách se pohyboval až v páté desítce. Pak ale následovaly dvě bezchybné položky a kvalitní 12. místo! Už, už se zdálo, že Mikuláš Karlík si poběží pro životní výsledek. Jenže pak následovaly tři zaváhání na druhé ležce a tedy tři minuty navíc k času a sešup z pátého místa na konec čtvrté desítky. Snad až příliš krutý trest za chvilkovou ztrátu koncentrace. Zlepšení v závěru znamenalo jen kosmetickou úprava skvěle rozjetého závodu.

Před rokem ještě mezi dorostenci, letos mezi juniorskou elitou: Jakub Kocián!

Pohledem trenéra Michaela Málka

„Potvrdilo se, že ve vytrvalostních závodech Hochfilzen českým barvám svědčí. Roman Dostál se tu stal mistrem světa a Ondřej Moravec vybojoval stříbro. Světový šampionátu v Lenzerheide se Víťovi nevydařil podle představ, dlouho jsme o tom spolu diskutovali. A mám radost, že se vrátil k tomu, co jeho výkony zdobí a na čem je má založené, tedy k bezchybné střelbě. Celou noc pršelo. Sníh byl těžký, hrabavý a pomalý. Závod tak všechny hodně bolel, a o to důležitějším faktorem byla právě střelba. Na mezičasech se Víťa dlouho přetahoval o první místo s Alexem. Ale protože startoval za ním, měl lepší informace a v závěru, jak se ukázalo, i více sil. V posledním kole měl pátý běžecký čas a vyhrál nakonec téměř s půlminutovým náskokem. Radost mám i z výkonů další kluků, kteří představují novou silnou generaci našeho biatlonu. Jsou to borci, kteří nechtějí jezdit dvacátí, třicátí, čtyřicátí, chtějí uspět, patřit k nejlepším. Jsou dobří v běhu, rychlí na střelnici a stále častěji i přesní. Věřím, že zůstanou takoví, jací jsou a budou se dále zlepšovat. Na jejich kvalitu ukazuje i Pohár národů, celkově jsou třetí a dnes byli nejlepší!“

Vítězslava Horniga v závěrečném kole vytrvalostního závodu v Hochfilzenu hnal kupředu i servisman Milan Faltus. A další ze servismanů Jiří Novotný to nafotil 😉

Pohledem Vítězslav Horniga

„Jaké to bylo? Brutální. Teplo, těžký sníh, závod bolel od prvních metrů. My jsme ale měli minimálně jednu velkou výhodu, a to skvělé lyže. Nemyslím si, že jich ve startovním poli bylo o moc lepších! Velké díky patří našemu servisu! I tak jsem ale na poslední položku přijel v takovém polomrtvém stavu. Navíc jsem v hlavě měl i informaci o tom, že průběžně vedu. Ani nevím jak, ale podařilo se mi při střelbě uzavřít do svého tunelu a dělat věci, které mám natrénované. Nezazmatkoval jsem a udržel koncentraci, to bylo důležité. Z nuly mám opravdu velkou radost. V závěrečném kole jsem se nejprve hodně trápil, ale pak jsem ještě odněkud vytáhl zbytky sil a dokázal tempo vystupňovat. Náskok, který jsem pak v cíli měl, mne opravdu překvapil.“

Výběr k zapamatování . Junioři na OMEJ 2020: dole vlevo trenér Michael Málek a dále – Jonáš Mareček, Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Ondřej Mánek, Tomáš Mikyska a Jakub Kocián (ve světlé bundě)

OMEJ 2020, Hochfilzen, vytrvalostní závody 11. 3.